Wyspa doktora Moreau

Książka

Wyspa doktora Moreau

  • Wydawnictwo: Vesper
  • Rok wydania: 2020
  • ISBN: 9788377313596
  • Ilość stron: 180
  • Format: 14 x 20.5 cm
  • Oprawa: miękka
Wysyłka:
Jutro (poniedziałek 2024-04-29)*Przy zamówieniu większej ilości egzemplarzy czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu
Cena katalogowa 29,90 PLN brutto
Cena dostępna po zalogowaniu
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×
Cena 29,90 PLN
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Opis: Wyspa doktora Moreau - Herbert George Wells

Edward Pendrick, jedyny ocalały z katastrofy statku rozbitek, trafia na tajemniczą wyspę, którą zamieszkuje ekscentryczny, genialny naukowiec doktor Moreau oraz jego pomocnik Montgomery. Pasją doktora Moreau jest fizjologia – nieustannie pracuje nad krzyżowaniem rozmaitych gatunków zwierząt, wzbogacając je jednocześnie o ludzkie cechy. Te przerażające i makabryczne eksperymenty wkrótce wymykają się spod kontroli i na wyspie zaczyna się prawdziwy horror.



„Wyspa doktora Moreau” to nie tylko komentarz do teorii ewolucji, boskiej kreacji czy dychotomii natura–kultura. Współcześni czytelnicy bez trudu odkryją, że książka Herberta George’a Wellsa, mimo ponad 120 lat od czasu jej wydania, wciąż wydaje się niezwykle aktualna. W obliczu nowych odkryć z zakresu biotechnologii, technik klonowania i genetycznego modyfikowania organizmów, nabiera wręcz profetycznego charakteru. Wells po raz kolejny udowadnia, że rozwój nauki nie tylko daje ludzkości nadzieję na lepszą przyszłość, ale może wieść nasz gatunek na krawędź zagłady.



Niniejsze wydanie powieści, w nowym przekładzie Krzysztofa Sokołowskiego, opatrzone zostało posłowiem doktora Mirosława Gołuńskiego i ozdobione wyjątkowymi ilustracjami G.G. Bruno, które ukazały się we włoskim wydaniu powieści z 1900 roku.


Szczegóły: Wyspa doktora Moreau - Herbert George Wells

Tytuł: Wyspa doktora Moreau
Autor: Herbert George Wells
Wydawnictwo: Vesper
ISBN: 9788377313596
Tytuł oryginału: The Island of Doctor Moreau
Język oryginału: angielski
Tłumacz: Sokołowski Krzysztof
Języki: polski
Rok wydania: 2020
Ilość stron: 180
Format: 14 x 20.5 cm
Oprawa: miękka
Waga: 0.26 kg


Recenzje: Wyspa doktora Moreau - Herbert George Wells

Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Ach te vesperowe klasyki! Wspaniale czytało mi się "Wyspę doktora Moreau" H. G. Wellsa - aż trudno uwierzyć, że została napisana ponad 120 lat temu. Autor uznawany jest za jednego z pionierów gatunku science fiction, a niniejsza książka jest już drugą nową odsłoną klasyka tego pisarza od Wydawnictwa Vesper (obok "Wojny światów").⠀

Edward Prendick jako jedyny ocalały z katastrofy statku ma dużo szczęścia. Przed niechybną śmiercią z głodu i odwodnienia ratuje go szkuner transportujący osobliwy ładunek zwierząt. Po pewnych perturbacjach bohater trafia wraz ze zwierzętami oraz odpowiedzialnym za ich przewóz Montgomerym na samotną wyspę, pozbawioną wszelkiego kontaktu ze światem zewnętrznym. Tam poznaje tajemniczego doktora Moreau, który od początku nie budzi jego zaufania. Wkrótce wychodzi na jaw, że uczony prowadzi na wyspie odrażające eksperymenty. Wraz ze swym pomocnikiem (wspomnianym Montgomerym) bada "plastyczność form żywych". Owy proceder, mający wszelkie znamiona barbarzyństwa, polega na próbach "uczłowieczania" różnych zwierząt, poprzez bolesne operacje oraz poddawanie ofiar praniu mózgów, w celu wyplenienia ich naturalnych instynktów. Powstałe hybrydy zamieszkują wyspę i uznają władzę naukowców (egzekwowaną biczem i rewolwerem). Jednak wszyscy zdają się przeczuwać, że taki stan rzeczy nie może trwać wiecznie i w powietrzu wisi coś złego.⠀

Dzieło w sposób niezwykle analityczny podejmuje dylematy filozoficzne i etyczne, skutkiem czego w czasie lektury nie unikniemy refleksji. Wells podejmuje rozważania dotyczące granic człowieczeństwa czy moralnych aspektów badań na organizmach żywych. W dobie dyskusji na temat genetycznego modyfikowania organizmów czy klonowania, problemy poruszone w książce są zadziwiająco aktualne. Mimo, że odpowiedzi na niektóre z pytań zdają się być oczywiste, np.: "czy zadawanie cierpienia w imię nauki jest akceptowalne?", nietrudno znaleźć do nich odniesienia w dzisiejszym świecie (pomyślmy chociażby o kosmetykach testowanych na zwierzętach...). Polemika z ogłoszoną niemal pięćdziesiąt lat wcześniej teorią ewolucji Darwina jest ewidentna.⠀Chociaż obecnie funkcjonują instytucje dbające o zapewnienie właściwej ochrony godności ludzkiej podczas prowadzenia badań naukowych, takie jak np. komisje bioetyczne (muszą one pozytywnie zaopiniować projekt badania klinicznego przed jego rozpoczęciem), to wyzwań i obaw wciąż nie brakuje. Dodatkowo dzięki klimatowi tropikalnej wyspy i gorących plaż książka idealnie sprawdzi się do czytania latem. Szczerze polecam zapoznać się z tą krótką, lecz treściwą pozycją.
2020-06-24 20:02:25

Pierwszego lutego 1987 roku doszło do zatonięcia statku „Piękna Pani”. Katastrofę przeżył niejaki Edward Prendick, jednak uratowano go niespełna rok od tragicznego zdarzenia. Odnaleziony rozbitek zaczął głosić dramatyczne historie o tym, jakoby na wulkanicznej wyspie Nobla miało dochodzić do mrożących krew w żyłach eksperymentów. Jak Edwardowi udało się ocaleć? I ile prawdy zawartej jest w jego opowieściach?

Zamieszkanie na bezludnej wyspie położonej gdzieś w odległej części świata, z dala od cywilizacji to marzenie kłębiące się w niejednej głowie. H.G. Wells nakreślił jednak obraz wyspy, na której nikt nie chciałby się znaleźć nawet na chwilę. Autor stworzył miejsce, gdzie nawet rajskie krajobrazy, promienie słońca i zielone palmowe liście nie są w stanie zrekompensować głośnego, agonalnego skowytu zwierząt. Głosu istot, którym cierpienie zadaje sam człowiek.

Wątpliwej sławy naukowiec doktor Moreau przeprowadzał wiwisekcje bez ważnego powodu, robił to jedynie po to, by zaspokoić swą chorą ciekawość dotyczącą granicy plastyczności żywego ciała. W głowie uczonego było dość miejsca na skomplikowane zagadnienia dotyczące klonowania organizmów, nie starczyło go już jednak na pojęcie moralności i humanitaryzmu. Doktor Moreau to postać emblematyczna, która stanowi symbol okrucieństwa, do jakiego zdolny jest człowiek. Pozbawione sensu i skrajnie okrutne eksperymenty przedstawione w tej książce nie są pojedynczym odchyleniem. Potworów w ludzkiej skórze nie trzeba szukać daleko, wystarczy sięgnąć pamięcią zaledwie do czasów II wojny światowej i osławionego Josefa Mengele.

„Wyspa doktora Moreau” to powieść ponadczasowa, która nie tylko podważa sensowność eksperymentów przeprowadzanych na zwierzętach, ale także skłania czytelnika do refleksji nad tym, gdzie kończy się człowieczeństwo. Omawiana pozycja powstała niemal 120 lat temu i stała się zaczynem dla wielu dzieł literackich i kinematograficznych. Treść książki jest prosta, lecz dosadna, dlatego trafiać będzie do czytelnika w każdym wieku. Niezależnie od Waszej metryki – polecam po nią sięgnąć, jeżeli do tej pory nie mieliście jeszcze takiej okazji.
2020-07-10 13:14:12


Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także: