Teoria widzenia
Władysław Strzemiński
Teoria widzenia
Władysław Strzemiński
- Wydawnictwo: Muzeum Sztuki w Łodzi
- Rok wydania: 2016
- ISBN: 9788363820473
- Ilość stron: 342
Niedostępna
Opis: Teoria widzenia - Władysław Strzemiński
Nowe, poszerzone wydanie. Artysta definiuje świadome widzenie, ukazuje jak kształtowało się ludzkie postrzeganie świata na przestrzeni wieków pod wpływem różnorodnych czynników kulturowych i cywilizacyjnych.
Co warunkuje sposób, w jaki postrzegamy rzeczywistość? Dlaczego starożytni Grecy ujmowali świat inaczej niż dwudziestowieczni artyści awangardowi? I co to jest realizm? Te kluczowe dla estetyki zagadnienia omawia w swojej Teorii widzenia Władysław Strzemiński. Wydane po raz pierwszy w 1958 i wznowione przez Muzeum Sztuki w Łodzi w br. dzieło to zbiór wykładów z historii sztuki wygłoszonych przez artystę, zanim został zwolniony przez władze PRL z Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych z powodu nieprzestrzegania kanonów socrealizmu.
Edycja, która dokładnie po 60. latach od momentu pierwszego upublicznienia (na wspólnej wystawie Kobro i Strzemińskiego w Łodzi) ukazała się pod redakcją naukową prof. Iwony Luby nakładem Muzeum Sztuki w Łodzi, jest pierwszym krytycznym opracowaniem jednej z najważniejszych prac teoretycznych w historii polskiego modernizmu. Po raz pierwszy uzupełniona została o tekst Widzenie impresjonistów oraz kolorowe reprodukcje. Jak zaznacza autorka wstępu redaktorskiego prof. Iwona Luba, nowe opracowanie służy umiejscowieniu Teorii widzenia w historii sztuki i teorii sztuki XX wieku oraz zaprezentowaniu jej w szerokim kontekście kulturowym i historycznym.
W Teorii widzenia Strzemiński podsumował teoretycznie swą działalność artystyczną i refleksję estetyczną. Jego teoria wychodzi z założenia, że nasz obraz świata nieustannie ewoluuje, sposoby, w jaki na niego patrzymy, zmieniają się i narastają, a decydujący wpływ mają na to warunki zewnętrzne: doświadczenie historyczne, podłoże kulturowe i społeczne. W procesie widzenia nie to jest ważne, co mechanicznie chwyta oko, lecz to, co człowiek uświadamia sobie ze swego widzenia twierdzi najważniejszy polski artysta awangardowy. Dzięki analizie bodźców wzrokowych, ich uogólnieniu i sprawdzeniu powstaje bowiem świadomość wzrokowa, rozwój widzenia zaś odbywa się na dwóch płaszczyznach wskutek biologicznej ewolucji oraz zmian w sposobie postrzegania rzeczywistości przez człowieka. I właśnie dlatego w każdej epoce pojawiają się właściwe jej i odmienne od epok poprzednich postrzeganie rzeczywistości i praktyka artystyczna.
Teoria widzenia to owoc długoletniej refleksji Strzemińskiego i niezwykłe świadectwo teoretycznej świadomości artysty, który na trwałe wpłynął na rozwój sztuk plastycznych. To dzieło, które uczy patrzeć na zmiany artystycznej percepcji w czasie, wyjaśnia zależności między ewolucją społeczeństwa a zmianami zachodzącymi w sztuce. Jak podkreśla prof. Iwona Luba, Teoria widzenia definiuje świadome widzenie oraz ukazuje jego przemiany pod wpływem różnorodnych czynników kulturowych i cywilizacyjnych, wskazując równocześnie na wzajemność oddziaływania.
Szczegóły: Teoria widzenia - Władysław Strzemiński
Tytuł: Teoria widzenia
Autor: Władysław Strzemiński
Wydawnictwo: Muzeum Sztuki w Łodzi
ISBN: 9788363820473
Rok wydania: 2016
Ilość stron: 342
Recenzje: Teoria widzenia - Władysław Strzemiński
Informacje:
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Inne pozycje tego autora: Władysław Strzemiński (15)
- Łódzki modernizm i inne nurty przedwojennego budownictwa Tom 1 (Księży Młyn) - Twarda
- Awangarda w CBWA (Zachęta) - Miękka
- Osiedle Montwiłła-Mireckiego. Opowieść mieszkańców Przed wojną / Wysiedlenia / Powroty (Księży Młyn) - Twarda
- Sławomir Iwański Plakaty (Bosz) - Twarda
- Władysław Strzemiński. Readability of Images (Muzeum Sztuki w Łodzi) -
- Muzeum Sztuki w Łodzi. Monografia. Tom 2 (Muzeum Sztuki w Łodzi) -
- Materials of the Conference. Władysław Strzemiński (Muzeum Sztuki w Łodzi) -
- Władysław Strzemiński - zawsze w awangardzie (Muzeum Sztuki w Łodzi) -
- Elementarz polskiej kultury (Wytwórnia) - twarda
- Polska znana i mniej znana VI (Bernardinum) - Miękka
- Kobro. Skok w przestrzeń (Czarne) - Miękka ze skrzydełkami
- Katja Strunz Zeittraum#9 fur Władysław Strzemiński (Muzeum Sztuki w Łodzi) -
- Grzeszna cyganeria (Bosz) - Twarda
- Wilno, Vilnius, Vilne 1918-1948. Jedno miasto.. (Muzeum Narodowe) -
- Beata Bols. Sztuka i ewakuacja (Muzeum Sztuki w Łodzi) -