Propaganda bezprawia O ?popularyzowaniu prawa? w pierwszych latach Polski Ludowej
Jarosław Kuisz
Propaganda bezprawia
O ?popularyzowaniu prawa? w pierwszych latach Polski Ludowej
Jarosław Kuisz
- Wydawnictwo: Scholar
- Rok wydania: 2020
- ISBN: 9788366470163
- Ilość stron: 433
- Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Niedostępna
Opis: Propaganda bezprawia - Jarosław Kuisz
Jarosław Kuisz analizuje zapomniane akcje ?popularyzowania prawa? w pierwszych latach Polski Ludowej. Planowane na szeroką skalę działania propagandowe zderzały się z powojenną rzeczywistością. Nowa władza usiłowała za wszelką cenę wykazać obywatelom swoją prawowitość, a bezprawnie podejmowane działania przedstawić jako legalne. Jednak przekazywanie wiadomości o prawie nieprawnikom ? i to w warunkach powojennych ? było zadaniem jak najdalszym od oczywistości. W Propagandzie bezprawia autor uwzględnia szeroki zakres materiałów źródłowych z lat 1944?1947, zarówno filmy dokumentalne, kroniki filmowe, jak i publikacje prasowe, odczyty, pogadanki oraz audycje radiowe.
Stawiając zadanie badawcze, autor znakomicie pokazuje wielowątkowość podstawowego problemu (?). Analizuje informacje, jakie trafiały do środków masowego przekazu, szczególnie do materiałów filmowych ? wiadomości o wprowadzaniu w życie nowych aktów prawnych tworzących nową rzeczywistość w stosunku zarówno do prawa II RP, jak i lat okupacji. Nakłada na to relacje z procesów sądowych. Uwzględnia także materiały mające zdelegalizować państwo i prawo II RP i przedstawić je w najciemniejszych barwach (?). Porównuje te same wiadomości przedstawiane w materiałach audiowizualnych, prasie codziennej oraz fachowych czasopismach prawniczych. Poszukuje także odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób ?opowiadano obrazem? o normach prawnych. To bardzo ciekawe naukowo zagadnienia i w zakresie prawa pionierskie. (?) Dzieło znakomite, wybitne, efekt dobrze wykorzystanej erudycji autora.
Prof. dr hab. Adam Lityński
Jesteśmy otoczeni przez prawo ? ustawy, dekrety, zarządzenia ? ale w zasadzie nie zastanawia nas, w jaki sposób dowiadujemy się o ich istnieniu i egzekwowaniu. Skąd wiemy, co wolno, a czego nie wolno. Jarosław Kuisz na nieoczywistym dziś, ale rzeczywistym przypadku początkowych lat istnienia PRL pokazuje, jakie były wówczas instrumenty powszechnego ?powiadamiania o prawie? i jak upowszechnianie go może być po prostu propagandą.
Prof. dr hab. Andrzej Paczkowski
Jarosław Kuisz, adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, redaktor naczelny tygodnika internetowego ?Kultura Liberalna?, współpracownik Institut d?histoire du temps présent przy Narodowym Centrum Badań Naukowych (CNRS) w Paryżu, fellow w Wissenschaftskolleg zu Berlin (2019?2020). W latach 2016?2018 był współkierownikiem programu ?Knowledge Bridges: Poland ? Britain ? Europe? w St. Antony?s College na Uniwersytecie Oksfordzkim. Prowadził badania m.in. w University of Chicago Law School, Columbia University Law School, a także na Uniwersytecie Kopenhaskim. Laureat nagrody tygodnika ?Polityka? ? ?Zostańcie z nami?. Ostatnio wydał Koniec pokoleń podległości (2018), a także wraz z Wojciechem Sadurskim i Karoliną Wigurą Trudne rozliczenia z przeszłością (2018). Ponadto wraz z Markiem Wąsowiczem zbiory Prawo i literatura. Szkice (2016), Prawo i literatura. Szkice drugie (2017) oraz Prawo i literatura. Antologia (2019). Publikował m.in. w: ?Journal of Democracy?, ?East European Politics and Societies: and Cultures?, ?Państwie i Prawie?.
Szczegóły: Propaganda bezprawia - Jarosław Kuisz
Tytuł: Propaganda bezprawia
Podtytuł: O ?popularyzowaniu prawa? w pierwszych latach Polski Ludowej
Autor: Jarosław Kuisz
Wydawnictwo: Scholar
ISBN: 9788366470163
Języki: polski
Rok wydania: 2020
Ilość stron: 433
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Recenzje: Propaganda bezprawia - Jarosław Kuisz
Informacje:
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Inne pozycje tego autora: Jarosław Kuisz (14)
- Prawo i literatura (Scholar) - Miękka
- Prawo i literatura Szkice drugie (Scholar) - Miękka
- Trudne rozliczenia z przeszłością Tom 1 (Scholar) - Miękka ze skrzydełkami
- Koniec pokoleń podległości (Fundacja Kultura Liberalna) - Miękka ze skrzydełkami
- Trudne rozliczenia z przeszłością (Scholar) - Miękka ze skrzydełkami
- Prawo i literatura. Antologia (Scholar) - Miękka
- The End of Liberal Mind (Fundacja Kultura Liberalna) - miękka ze skrzydełkami
- Obrona liberalizmu (Fundacja Kultura Liberalna) - Miękka ze skrzydełkami
- Kryzys wieku średniego. (Fundacja Kultura Liberalna) - Miękka ze skrzydełkami
- Znikająca Polska (Audiobook) (Storybox) -
- Siedem życzeń. Rozmowy o źródłach nadziei (Znak Koncept) - Miękka ze skrzydełkami
- Nowe lewiatany. Refleksje po liberalizmie (FUNDACJA KULTURA LIBERALNA) - miękka ze skrzydełkami
- Zaślepieni (Fundacja Kultura Liberalna) - Miękka ze skrzydełkami
- Najkrótsza historia Unii Europejskiej (Fundacja Kultura Liberalna) - Miękka ze skrzydełkami