Doktor Esperanto i język nadziei Wiek: 3+
Mara Rockliff, Zosia Dzierżawska
Doktor Esperanto i język nadziei
Wiek: 3+
Mara Rockliff, Zosia Dzierżawska
- Wydawnictwo: Mamania
- Rok wydania: 2020
- ISBN: 9788366577565
- Ilość stron: 40
- Format: 23 x 27 cm
- Oprawa: twarda
Dzisiaj*Zamówienie złożone do godz. 12.00 (nie dotyczy przedpłat zaksięgowanych po godz. 12.00). Przy zamówieniu większej ilości egzemplarzy czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu.
Opis: Doktor Esperanto i język nadziei - Mara Rockliff, Zosia Dzierżawska
Poznaj chłopca, który stworzył swój własny język – i przyniósł nadzieję milionom.
Jedyna książka dla dzieci o powstaniu języka esperanto, która również dorosłym przybliża niezwykłe dzieło Ludwika Zamenhofa. Mara Rockliff wykorzystuje swój wyjątkowy talent do odkrywania zapomnianych historii, aby opowiedzieć o młodym człowieku, który dostrzegł szansę, podczas gdy inni widzieli tylko bariery. Zilustrowana przez Zosię Dzierżawską, książka zachwyca zarówno obrazem, jak i słowem, ożywiając historię esperanto.
Ludwik Zamenhof dorastał w otoczeniu jidysz, rosyjskiego, polskiego i niemieckiego. W wieloetnicznym Białymstoku trudno było ludziom się porozumieć. Zrodził się więc w nim pomysł na stworzenie nowego języka, który byłby łatwy w nauce i łączyłby ludzi na całym świecie. Zamenhof napisał książkę w swoim języku i podpisał ją: Doktoro Esperanto – „ten, który ma nadzieję”.
Książeczka sugerowana dla dzieci powyżej 3. roku życia.
Szczegóły: Doktor Esperanto i język nadziei - Mara Rockliff, Zosia Dzierżawska
Tytuł: Doktor Esperanto i język nadziei
Podtytuł: Wiek: 3+
Autor: Mara Rockliff, Zosia Dzierżawska
Wydawnictwo: Mamania
ISBN: 9788366577565
Tytuł oryginału: Doctor Esperanto and the Language of Hope
Język oryginału: angielski
Tłumacz: Zofia Raczek
Języki: polski
Rok wydania: 2020
Ilość stron: 40
Format: 23 x 27 cm
Oprawa: twarda
Recenzje: Doktor Esperanto i język nadziei - Mara Rockliff, Zosia Dzierżawska
Młody Ludwik Zamenhof z pewnym niepokojem obserwował ludzi w swoim rodzinnym Białymstoku. Dziwił się skąd wśród jego sąsiadów tyle złości. Być może wynikało to z tego, że nie mogli się nawzajem zrozumieć? Na ulicach dało się słyszeć wiele języków, a każdy z nich brzmiał zupełnie inaczej. Może gdyby udało się stworzyć prosty, zrozumiały dla wszystkich język, to ludzie byliby dla siebie milsi, a na świecie panowałby pokój?
Przepełniony dziecięcą nadzieją na lepsze jutro, Ludwik postanowił wziąć sprawy w swoje ręce. Każdą wolną chwilę poświęcał tworzeniu nowych słów, będących uproszczeniem i połączeniem wyrazów, zaczerpniętych z innych języków. Niestety ojcu Ludwika nie podobało się, że jego syn całkowicie oddał się swojej fantazji. Zakazał mu pracy nad językiem nadziei i wysłał go na uniwersytet, by kształcił się na lekarza. Czy Ludwik porzuci marzenia o uniwersalnym języku, który pomoże porozumieć się ludziom na całym świecie? Sprawdźcie sami!
„Doktor Esperanto i język nadziei” to cudowna książka! Historia młodego Ludwika i jego uniwersalnego języka pełna jest pozytywnej energii, która uskrzydla. Jestem pewna, że przykład Doktora Esperanto zainspiruje młodych czytelników do tego, by z odwagą spełniać swoje marzenia, nawet jeśli nie wierzą w nie nasi bliscy!
Warto podkreślić, że oprócz wciągającej, choć stosunkowo prostej fabuły, znajdziecie w książce także sporo ciekawostek o samym esperanto. Wiedzieliście na przykład, że język ten został wykorzystany w komiksach o SpongeBobie Kanciastoportym? Pojawił się on także w Simpsonach! Przyznam, że historia esperanto i jego twórcy jest naprawdę fascynująca! Szczególnie, że jest to jedyny stworzony od podstaw język międzynarodowy, który przetrwał do dziś. Tym bardziej warto się tym chwalić – w końcu jest to polski wynalazek!
Na koniec dodam, że „Doktor Esperanto i język nadziei” to książka, która naprawdę rozpieszcza. Duży format, gruby papier, świetne rysunki Zosi Dzierżawskiej, utrzymane nieco w klimacie retro oraz naprawdę ciekawa fabuła sprawiają, że jest to lektura, którą czyta się z ogromną przyjemnością. Jestem przekonana, że każdy mały marzyciel będzie zafascynowany przygodą Ludwika Zamenhofa.
Gorąco polecam książkę „Doktor Esperanto i język nadziei” dzieciom od 5. roku życia.
Czytelnicze Podwórko 2020-11-14 10:00:49