Śledztwa Anety Nowak. Tom 3. Szybki szmal

Książka

Śledztwa Anety Nowak. Tom 3. Szybki szmal

  • Wydawnictwo: Muza
  • Rok wydania: 2020
  • ISBN: 9788328706354
  • Ilość stron: 512
  • Format: 13.0 x 20.5 cm
  • Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Wysyłka:
Niedostępna
Cena katalogowa 42,90 PLN brutto
Cena dostępna po zalogowaniu
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×
Cena 42,90 PLN
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Opis: Śledztwa Anety Nowak. Tom 3. Szybki szmal - Ryszard Ćwirlej

W 2019 roku literacką Nagrodę Nobla odebrała Olga Tokarczuk. To już piąta Nagroda Nobla dla polskich pisarzy. Władysława Reymonta, Henryka Sienkiewicza, Czesława Miłosza, Wisławę Szymborską oraz laureata pokojowej Nagrody Nobla Lecha Wałęsa czy naszą dwukrotną noblistkę, Polkę wszech czasów Marię Skłodowską-Curie wszyscy znają. Ale nie wszyscy wiedzą, że z naszym krajem związanych jest kilkudziesięciu innych laureatów Nagrody Nobla. Przybliżamy portrety literackie 56 noblistów urodzonych w Polsce w jej obecnych granicach i na Kresach Wschodnich bądź o polskich korzeniach. Wymieńmy tylko kilku:



Precyzyjnie skonstruowana intryga kryminalna, wielowątkowe śledztwo oraz akcja ani na moment niezwalniająca tempa.



Wronki, 1984 rok. Pewnej grudniowej nocy w miejscowym domu dziecka wybucha pożar, w którym ginie ośmioro dzieci i dyrektor sierocińca. Śledztwo w sprawie ustalenia przyczyn tragedii zostaje powierzone lokalnej milicji. Sprawująca nadzór nad dochodzeniem Komenda Wojewódzka z Poznania na miejsce zdarzenia wysyła dwóch najlepszych funkcjonariuszy: porucznika Mirosława Brodziaka oraz chorążego Teofila Olkiewicza. Błyskawicznie przeprowadzone śledztwo wykazuje, że przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej.



Szamotuły, 2019 rok. Po ukończeniu studiów w Szczytnie podkomisarz Aneta Nowak wraca na stare śmieci do komendy policji w Szamotułach. Od razu zostaje przydzielona do zespołu dochodzeniowo-śledczego pracującego nad rozwiązaniem zagadki śmierci starszego mężczyzny, którego znaleziono powieszonego we własnym mieszkaniu. I chociaż pobieżne oględziny miejsca zdarzenia zdają się wskazywać, że to było samobójstwo, to ekspertyzy policyjnych techników nie wykluczają udziału osób trzecich.



W tym samym czasie współpracujące z niemiecką policją poznańskie CBŚP dowiaduje się o planowanym transporcie ogromnego ładunku narkotyków, który z Berlina ma trafić prosto do wybudowanego niedawno w zapuszczonym gospodarstwie niedaleko Szamotuł nowoczesnego magazynu.



Co łączy te trzy na pozór niezwiązane ze sobą sprawy?



Śledztwo dotyczące pierwszej z nich dawno zostało zamknięte, druga wygląda na rutynowe dochodzenie, a trzecią zdają się kontrolować służby specjalne. Czy to możliwe, by wydarzenia sprzed trzydziestu pięciu lat miały jakiś związek z aktualnie prowadzonym śledztwem?



Dociekliwa i nieustraszona podkomisarz Aneta Nowak za wszelką cenę zamierza odkryć prawdę. I zrobi to, nawet jeśli będzie musiała nagiąć obowiązujące przepisy.


Szczegóły: Śledztwa Anety Nowak. Tom 3. Szybki szmal - Ryszard Ćwirlej

Tytuł: Śledztwa Anety Nowak. Tom 3. Szybki szmal
Autor: Ryszard Ćwirlej
Wydawnictwo: Muza
Seria: Śledztwa Anety Nowak
ISBN: 9788328706354
Języki: polski
Rok wydania: 2020
Ilość stron: 512
Format: 13.0 x 20.5 cm
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami


Recenzje: Śledztwa Anety Nowak. Tom 3. Szybki szmal - Ryszard Ćwirlej

Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

    Po zakończeniu oficerskiego kursu w Szczytnie, Aneta Nowak zostaje oddelegowana do komendy policji w Szamotułach. Zasilając szeregi tamtejszego zespołu dochodzeniowo- śledczego będzie rozwiązywać sprawę samobójstwa mężczyzny. A ta tylko z pozoru wydaje się łatwa, zebrane dowody sugerują, że do śmierci denata mogły się przyczynić inne osoby.
  Równolegle policja w Poznaniu wpada na trop przemytu sporej ilości narkotyków. CBŚP udało się ustalić, że transport z Niemiec prawdopodobnie ma trafić do magazynu w pobliżu Szamotuł.
   Jaki związek ze sprawami ma pożar sierocińca z 1984 roku we Wronkach?
Czy wnikliwa podkomisarz odkryje prawdę i  odniesie kolejny sukces?
   Autor stworzył niesamowite napięcie i aurę tajemniczości, która jeszcze mocniej potęguje ciekawość. Książka zaczyna się od mocnego prologu, już taki wstęp ukazuje przedsmak dobrze zapowiadającego się kryminału. Narracja toczy się w dwóch płaszczyznach czasowych. Stykamy się w nich z wieloma wątkami i postaciami, przez które można się nieco pogubić. Niemniej jednak wszystko jest dobrze przemyślane i spójne, pasujące do siebie niczym puzzle. Wyraziści, interesujący bohaterowie, obrazowe opisy i wciągająca fabuła sprawiły, że stałam się fanką autora.
Już dziś wiem, że w moje ręce wpadną kolejne książki Ryszarda Ćwirleja.
2020-11-11 17:39:39

"Szybki szmal znaczy się trefny"

Czy tajemnice z przeszłości zawsze prędzej czy później wyjdą na jaw? Czy sprawiedliwości stanie się zadość? Nie byłabym taką optymistką, życie nie zawsze jest biało-czarne. Czasem to ofiary, wobec nieudolności państwa, wyciągają konsekwencje wobec sprawców, pociągają ich do odpowiedzialności za czyny, o których ci już może zapomnieli.

„Szybki szmal” to trzecia część cyklu z Anetą Nowak, która już z tytułem podkomisarza, zostaje oddelegowana do Szamotuł. Zaczyna pracę z przytupem i "jak zwykle w takich sytuacjach, kiedy działała na wariackich papierach, podążając za jakimś mglistym przeczuciem" odkrywa więcej, niż jej koledzy prowadząc żmudne śledztwo. Intuicja? Szczęście?

Tymczasem pojawiają się trzy, pozornie zupełnie oderwane od siebie sprawy. Śmierć mężczyzny, wychowawcy w domu dziecka przed wielu laty, któremu ewidentnie ktoś pomógł się powiesić. Podejrzany biznes powiązany z niemieckim biznesmenem, pokazany z dozą humoru i ironii. W końcu potrącenie przez samochód Teofila Olkiewicza i prowadzone w związku z tym dochodzenie zarówno przez policję, jak i w nieco mniej konwencjonalny sposób, przez jego przyjaciół.

Jak zawsze z przyjemnością zagłębiłam się w zawiłościach śledztwa, kibicowałam bohaterom przy brawurowych akcjach, doszukując się powiązań, których z początku nie sposób się dopatrzeć. Autor umiejętnie łączy ze sobą poszczególne elementy układanki, podsuwając informacje, z których zaczyna wyłaniać się gruba afera i jeszcze grubsze pieniądze. Uwielbiam styl autora, uzupełniany dawką humoru i ironii oraz, tam gdzie trzeba, uroczą poznańską gwarą. Atutem Jego powieści dla mnie pozostają jednak bohaterowie i gorąco zachęcam Was do ich poznania.
2020-11-29 21:01:51

Misternie i precyzyjnie skonstruowana kryminalna intryga, która łączy w sobie trzy różne wydarzenia, dziejące się w różnej przestrzeni czasowej.
We Wronkach w 1984 roku dochodzi do pożaru w miejscowym domu dziecka. Ginie kilkoro dzieci i dyrektor ośrodka. Prowadząca dochodzenie miejscowa policja stara się zatuszować sprawę. Pytanie dlaczego? Oficjalnym powodem pożaru jest zwarcie instalacji elektrycznej, a winnym zaniedbań dyrektor, który niestety niej jest w stanie się już bronić. Ale czy ta wersja jest prawdziwa? A może policja wie więcej i chce przykryć jakieś niewygodne fakty?
Czasy obecne, w Szamotułach zostaje znalezione ciało mężczyzny powieszonego we własnym mieszkaniu. Wszystko wskazuje na samobójstwo, jednak po głębszej analizie na ciele mężczyzny zostają zauważone ślady przemocy. Dochodzeniem zajmuje się komisarz Aneta Nowak, która powraca na stare śmieci. Tutaj zaczynała karierę i tutaj wróciła po latach nieobecności. Gdy na jaw wychodzi tożsamość ofiary, śledztwo zatacza coraz szersze kręgi. I wszystko wskazuje na to, że trzeba sięgnąć pamięcią wiele lat do tyłu.
W tym samym czasie poznańskie CBŚ przy współpracy z niemieckimi służbami zajmują się sprawą przemytu narkotyków na ogromną, międzynarodową skalę.
Co łączy te trzy pozornie odrębne sprawy? Kto jest tą osią napędową wszystkich spraw? Rozwiązanie jest zaskakujące i niewiarygodne, autor wyprowadza nas w ciemne zakątki szamotulskich zaułków, gdzie kolesie o nieciekawej przeszłości z przyjemnością zajmą się każdym zagubionym.
Czy możliwe, aby wydarzenia z przeszłości aż tak bardzo miały wpływ na teraźniejszość, by determinowały zachowania określonych wpływowych osób? Jak daleko można się posunąć, aby wyrównać porachunki sprzed lat? Gdzie jest granica, za którą czyha zło?
Jestem zafascynowana postawą miejscowej komisarz Anety Nowak. Młoda, ambitna i niesamowicie odważna, nie bojąca się nikogo i niczego. Nie ma dla niej rzeczy niemożliwych. Nie jeden policjant nie jest w stanie jej dorównać, tak naprawdę to nawet nie można ich porównywać do tej błyskotliwej i cholernie inteligentnej policjantki. Z poczuciem humoru i wielkim optymizmem. Nie boi się iść pod prąd, stara się demaskować miejscowe układy ludzi władzy, zdeterminowana zadaniem, które przed nią postawiono. Świetnie się spędza czas w jej towarzystwie wiedząc, że zaskoczy nas niejednokrotnie, wykaże się sprytem i przebiegłością. Świetnie łączy fakty, czasem całkiem niezależne i z sobą niepowiązane, a które często okazują się kluczem do rozwiązania kryminalnej zagadki. Dzięki kreacji tej postaci lektura nabiera blasku i kształtu, powoduje, że chce się brnąć dalej będąc u boku gwiazdy lokalnej policji.
Szybki szmal to energiczna akcja, mrożące krew w żyłach sceny, gangsterskie porachunki, przemyt narkotyków na międzynarodową skalę, przestępstwa seksualne, zemsta i układy władzy. Czy można chcieć więcej? Powiem zdecydowanie, to naprawdę wystarczy. Już ogarnięcie tego wszystkiego zapewnia maksimum przyjemności i satysfakcji, na więcej nie ma się ochoty. Pokłady wrażeń nieskończone i różnorodne jak paleta barw.
Autor miał świetny pomysł na fabułę i wykonał go znakomicie. Wszystkie elementy układanki komponują się w jedną całość, nie ma zbędnych i niepasujących ogniw. Przyznam szczerze, że widziałabym tę lekturę na szklanym ekranie. Już moja wyobraźnia zaczyna pracować i się rozkręcać.
Jednym zdaniem. Klimatyczna atmosfera, dopracowana fabuła, doskonale nakreślone postacie i rewelacyjne zakończenie. Usatysfakcjonuje nawet najbardziej wymagającego czytelnika!
2021-01-28 18:30:52

Najnowsza książka Ryszarda Ćwirleja to trzecia część serii o policjantach. Jedną z głównych bohaterek jest znana z poprzednich książek, Aneta Nowak. Zarówno ona, jak i jej współpracownicy są bardzo autentyczni. Oprócz ogromnej odwagi, posiadają też cechy negatywne, co czyni ich jeszcze bardziej bliskimi czytelnikowi. Dzięki szczegółowym opisom poznajemy sekrety ich pracy. I jak to w codziennym życiu bywa, przekonamy się, że bardzo często, odnoszone sukcesy zależą od znajomości i konszachtów.

Bardzo podoba mi się w jaki sposób została przedstawiona fabuła. Jest dwutorowa, naprzemienna. Cała historia rozpoczyna się zimą 1984 roku. W sierocińcu, we Wronkach, dochodzi do pożaru, w którym ucierpią nie tylko dzieci, ale zginie również jeden z pracowników. Sprawą zajmie się miejscowa milicja, na jaw zaczną wychodzić mroczne sekrety.

Następnie autor przenosi nas do roku 2019. Młoda, rudowłosa podkomisarz Aneta Nowak zostaje przeniesiona do komendy w Szamotułach. Zostaje jej zlecone śledztwo dotyczące tajemniczego samobójstwa. Jak się okazuje, po wstępnych oględzinach, mężczyźnie ktoś musiał pomóc.

Jak się pewnie domyślacie, oba wątki są ze sobą ściśle powiązane. Mamy do czynienia z dużą ilością bohaterów (początkowo trudno było mi ich wszystkich zapamiętać). Nikt nie znalazł się w tej historii przypadkowo, każdy odgrywa ważną rolę.

Każdy rozdział rozpoczyna się konkretną datą, dniem tygodnia oraz godziną. Jest to dobry zabieg. Ułatwia rozeznanie w śledztwie oraz nikt nie pogubi się, w jakiej przestrzeni czasowej dzieje się akcja.
Fabuła jest płynna, książkę mimo sporej objętości czyta się szybko. Miałam wrażenie, jakby kartki przewracały się same.

Ciekawy jest język, jakim posługuje się pisarz. Korzysta z miejscowej gwary i to mi się bardzo podobało. Poznajemy też lokalną kuchnię.

W wielu wątkach mamy nawiązania do poprzednich części serii. Myślę, że zainteresuje to głównie czytelników, którzy pierwszy raz mają styczność z twórczością autora. Przy każdym z nich są przypisy.

Jeśli chodzi o zakończenie, to jest ono przewidywalne. Jednak nie jestem z tego powodu rozczarowana. Moim zdaniem, Ćwirlej rozegrał to po mistrzowsku. Podczas lektury bawiłam się świetnie. Szukałam z policjantami przestępcy, zastanawiałam się jakie jeszcze znajdą sposoby, by wyciągnąć informacje od potencjalnych świadków.

Jedyny minus, jaki znalazłam, to nawiązania do współczesnej polityki. Padają porównania oraz nazwisko jednego z obecnych polityków. W jednej z rozmów dowiadujemy się, że w Polsce słucha się radia z ryjem (nie, nie jestem słuchaczką tego radia). Uważam, że nie były to potrzebne informacje. Ich pominięcie nie miałoby większego znaczenia dla całości. Bez względu na upodobania polityczne, nie powinno się pisać w obraźliwy sposób, przytaczając konkretne osoby.

Na pochwałę zasługuje wydanie książki. Okładka, mimo iż nie jest gruba, jest solidna, ze skrzydełkami. Znajdziemy na niej informacje o zasługach pisarza oraz wszystkie tytuły jego kryminałów.

Podsumowując- polecam "Szybki szmal" R.Ćwirleja. Swą wartką i niezwykle interesującą akcją zachwyci fanów sensacji i kryminału. Każdy kto zna jego poprzednie książki, powinien sięgnąć po kolejną. A ci, którzy jeszcze nie znają odważnej podkomisarz A.Nowak, na pewno będą chcieli szybko nadrobić zaległe tomy.
2021-06-15 22:32:22


Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także: