Fungarium. Muzeum Grzybów

Książka

Fungarium. Muzeum Grzybów

  • Wydawnictwo: Dwie Siostry
  • Rok wydania: 2020
  • ISBN: 9788381501255
  • Ilość stron: 74
  • Format: 27 x 37 cm
  • Oprawa: Twarda
Wysyłka:
1 - 3 dni robocze + czas dostawy*Przy zamówieniu większej ilości egzemplarzy czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu
Cena katalogowa 64,90 PLN brutto
Cena dostępna po zalogowaniu
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×
Cena 64,90 PLN
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Opis: Fungarium. Muzeum Grzybów - Ester Gaya

Od pieczarek z supermarketu po penicylinę. Wielkoformatowy album o grzybach z efektownymi rycinami ilustratorki „Animalium” i „Botanicum”.



Grzyby nie są ani roślinami, ani zwierzętami. Występują w najróżniejszych kształtach, kolorach i rozmiarach. Stanowią niezwykle istotną część ziemskich ekosystemów. Są wszędzie i wpływają na każdy aspekt naszego życia. Wiele im zawdzięczamy – bez nich nie mielibyśmy nie tylko antybiotyków, lecz także kawy, herbaty, czekolady czy alkoholu. Ale też psują nasze jedzenie, niszczą nasze domy i wywołują choroby. A niektóre z nich potrafią nawet zabić.



Wejdźcie do Muzeum Grzybów, żeby odkryć ich tajemnice!



Autorami tekstów towarzyszących zjawiskowym rycinom Katie Scott są wybitni mykolodzy z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew – Ester Gaya, David L. Hawksworth, Laura M. Suz, Pepijn W. Kooij, Kare Liimatainen, Tom Prescott i Lee Davies.

Producent:
Wydawnictwo Dwie Siostry Sp. z o.o.
Al. 3 Maja 2/183
00-391 Warszawa (Polska)
tel: (+48) 22 115 44 10
email: kontakt@wydawnictwodwiesiostry.pl


Szczegóły: Fungarium. Muzeum Grzybów - Ester Gaya

Tytuł: Fungarium. Muzeum Grzybów
Autor: Ester Gaya
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Seria: W Muzeum
ISBN: 9788381501255
Tytuł tomu: Fungarium. Muzeum Grzybów
Tytuł oryginału: Welcome to the Museum Fungarium in the UK
Język oryginału: angielski
Tłumacz: Walulik Agnieszka
Języki: polski
Rok wydania: 2020
Ilość stron: 74
Format: 27 x 37 cm
Oprawa: Twarda


Recenzje: Fungarium. Muzeum Grzybów - Ester Gaya

Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Wydawało mi się, że o grzybach wiem sporo, to jednak w „Fungarium” znalazło się mnóstwo faktów, o których nie miałam pojęcia! Myślę, że wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak dużo różnych gatunków zaliczanych jest do grzybów. Ta przeogromna różnorodność sprawia, że są to najbardziej niezbadane organizmy na Ziemi. Tym bardziej podziwiam autorów tej publikacji, że podjęli się wyzwania, by napisać książkę o królestwie grzybów, w dodatku skierowaną do młodych czytelników.

Początkowe rozdziały przybliżą nam nieco taksonomię grzybów. Autorzy przedstawią nam poszczególne rodziny, zaliczane do tego królestwa, wspomną nieco o ich sposobach odżywiania, czy rozmnażania . Na wykonanych tuszem i piórem rycinach będziecie mieli okazję przyjrzeć się ogromnej różnorodności zarodników, które zadziwiają wręcz mnogością kształtów czy ewolucyjnych adaptacji do środowiska, w którym dany grzyb bytuje. I choć niewątpliwie trudno mówić o grzybach bez znajomości podstaw ich fizjologii, to muszę przyznać, że czułam lekki niedosyt po lekturze pierwszych kilku stron „Fungarium”. Mając pewną wiedzę na temat rozmnażania grzybów odniosłam wrażenie, że przez próbę spłycenia tematu (a wierzcie mi, jest on dość rozległy i niełatwy) w rozdziale zapanował pewien chaos. Wydaje mi się, że dzieciom w wieku szkolnym może być trudno poruszać się po omawianych tu zagadnieniach. Na szczęście prawdziwa magia książki zaczyna się dalej i nawet jeśli pierwsze strony Wam także nie przypadną do gustu, to absolutnie się nie zrażajcie i czytajcie dalej!

Kolejne rozkładówki zabiorą Was do przeróżnych ekosystemów. Zwiedzicie nawet lasy tropikalne czy wysokie górskie szczyty, a przy tym przyjrzycie się zasiedlającym je grzybom! Poznacie zasłoniaka alpejskiego i strzępiaka brązowooliwkowego, bez których część górskiej roślinności nie mogłaby przetrwać w surowym klimacie. Przyjrzycie się także różnym grzybom saprotroficznym, które rozkładają martwe rośliny i dbają o estetykę naszych lasów. Co ciekawe, każdy z ekosystemów został przez ilustratorkę przedstawiony na przepięknej ilustracji, gdzie bawiąc się skalą zestawiła ze sobą wiele najciekawszych grzybów z danego obszaru.

Autorzy na kartach książek zebrali również najciekawsze informacje o poszczególnych rodzinach grzybów. I muszę przyznać, że to właśnie ta część „Fungarium” podobała mi się najbardziej. Ciekawostka goni ciekawostkę, a mnogość zadziwiających faktów naprawdę imponuje. Czy wiedzieliście, że za procesy czarownic w Salem najprawdopodobniej odpowiedzialna była… buławinka czerwona?! Kolejną informacją, która bardzo mnie zaskoczyła był fakt istnienia grzybów zombie! I choć nie mają one nic wspólnego z horrorami, to muszę przyznać, że ich działanie na organizm owadów jest dość… przerażające. Takich zaskakujących informacji znajdziecie w „Fungarium” wiele.

Na sam koniec dodam, że oprócz wielu fascynujących ciekawostek ogromnym plusem „Fungarium” są niezwykle atrakcyjne ilustracje. O ile początkowe ryciny są stosunkowo proste, to kolejne strony przywitają Was niezwykle barwnymi i bardzo okazałymi obrazkami. Misterność ich wykonania naprawę zadziwia i sprawia, że lektura książki jest naprawdę bardzo przyjemna.

Polecam „Fungarium” czytelnikom od 9. roku życia. Będzie to ciekawa podróż do królestwa grzybów, która zaskoczy Was nie jedną informacją.
2021-02-01 12:55:18


Podobne do: Fungarium. Muzeum Grzybów - Ester Gaya



Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także: