Leśna sprawa
Tomasz Kędra, Gabriela Gorączko
Leśna sprawa
Tomasz Kędra, Gabriela Gorączko
- Wydawnictwo: Wolno
- Rok wydania: 2020
- ISBN: 978-83-953756-8-2
- Ilość stron: 40
- Format: 18.5x26.0 cm
- Oprawa: twarda
Pojutrze (poniedziałek 2024-11-04)*Przy zamówieniu większej ilości egzemplarzy czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu
Opis: Leśna sprawa - Tomasz Kędra, Gabriela Gorączko
Leśna sprawa to książka nie tylko dla najmłodszych, choć jest bajką. Książka Tomasza Kędry i Gabrieli Gorączko to zaproszenie do spotkania z mieszkańcami Szpiczastego Lasu.
Leśna sprawa, debiut książkowy Tomasza Kędry i Gabrieli Gorączko, to zaproszenie do spotkania z mieszkańcami Szpiczastego Lasu. Bajkowy świat żyjących nieopodal Komańczy zwierząt ma własny rytm, czas wyznaczają dawne tradycje, a codzienność, choć nieoczywista, od lat biegnie utartymi ścieżkami.
W harmonii lasu jest też miejsce na odwieczne spory, te jednak przypominają już tylko rytualne potyczki – prawdziwe niebezpieczeństwo nadchodzi nagle i z daleka…
W niechlubnej roli burzyciela spokoju Tomasz Kędra obsadza człowieka, który bez skrupułów wkracza w świat przyrody. Strach wśród mieszkańców rośnie, gdy okazuje się, że czarny charakter leśnej legendy nie przybywa sam.
Tomasz Kędra opowiada o książce: – Leśna sprawa to historia o tym, że nie warto chować urazy zbyt długo. Ani się obejrzeć, a może ona przetrwać całe pokolenia i zamienić się w dziwaczne tradycje i przyzwyczajenia. Każdemu miejscu bliżej jest do własnych legend. A ta rozgrywa się w lesie pod Komańczą. Książkę polecam każdemu kto sądzi, że świat jest mały. Mały świat jest największy.
Z tekstem współgrają oryginalne ilustracje Gabrieli Gorączko – dowcipne i pełne emocji. Nawiązując w świeży sposób do ludowej ikonografii, autorka nadaje leśnej historii nie tylko wigoru, ale też aury tajemnicy.
Gabriela Gorączko tak komentuje pracę nad książką: – Leśna Sprawa dla mnie jako ilustratorki jest projektem wyjątkowym. Chciałam zaznaczyć szczególną aurę bieszczadzkich okolic Komańczy. Książka jest w klimacie folkowym, uzmysłowia, że niektóre tradycje w tych rejonach wciąż są żywe. Stąd też mój wybór rysunku odręcznego. Jest to opowieść z pouczającą puentą, dzięki której na długo pozostaje w pamięci.
Leśna sprawa to książka nie tylko dla najmłodszych, choć jest bajką. Napisana jest z lekkością i poczuciem humoru, pokazuje wartość troski o wspólne dobro i siłę pojednania. A Szpiczasty Las – osobny bohater książki – i jego mieszkańcy, w odróżnieniu od gromady krzykliwych ludzi, budzą zaufanie i sympatię.
I jak to bywa przy intrygujących opowieściach, także i Leśną sprawę można czytać na różne sposoby. Czytelnicy odnajdą tu ekologiczne zaangażowanie w obronę przyrody, ale też i wiele innych współczesnych nam problemów.
Szczegóły: Leśna sprawa - Tomasz Kędra, Gabriela Gorączko
Tytuł: Leśna sprawa
Autor: Tomasz Kędra, Gabriela Gorączko
Wydawnictwo: Wolno
Kod paskowy: 9788395375682
ISBN: 978-83-953756-8-2
Rok wydania: 2020
Ilość stron: 40
Format: 18.5x26.0 cm
Oprawa: twarda
Recenzje: Leśna sprawa - Tomasz Kędra, Gabriela Gorączko
W Szpiczastym Lesie, nieopodal Komańczy, życie toczyło się spokojnie. Jedynie raz na dwa miesiące, w czasie pełni księżyca dochodziło do spektakularnych potyczek pomiędzy dwoma zwierzęcymi rodami. Nikt nie pamiętał z jakiego powodu bobry i borsuki tak zawzięcie się awanturowały. Historia ich konfliktu sięgała pradawnych czasów i nie zanosiło się na to, by cokolwiek miało wpłynąć na tę patową sytuację. I choć młode pokolenie poddawało w wątpliwość sensowność potyczek, które stały się poniekąd tradycją, to ani przywódca bobrów, ani szaman borsuków nie zamierzał dyskutować z dziećmi, które przecież i tak nic nie zrozumieją.
Pewnego dnia zdarzyło się jednak coś, co odmieniło losy pradawnych rodów. Do Szpiczastego Lasu przybyli ludzie z przerażającymi machinami. Ptaki już od dawna ćwierkały o zbliżającym się niebezpieczeństwie. Najeźdźcy za nic mieli leśne zwyczaje. Niszczyli bobrze żeremia, polowali na borsuki dla ich cennego sadła. Tuhaj-bej i Sławosław III Ślepy, przerażeni ogromem zniszczeń, ciągnących się w ślad za ludźmi, postanowili zapomnieć o trwających latami waśniach i zjednoczyć siły przeciwko wspólnemu wrogowi. Czy uda im się przywrócić spokój w Szpiczastym Lesie? Sprawdźcie sami!
„Leśna sprawa” to świetna książka, w której przyjrzycie się nieco absurdalnej i zabawnej historii konfliktu pomiędzy bobrami i borsukami. W literaturze znajdziecie wiele przykładów zwaśnionych rodów, w których nikt nie jest w stanie podać żadnego racjonalnego usprawiedliwienia dla trwających kłótni. Nie inaczej jest tu. Ani Tuhaj-Bej, ani Sławosław III Ślepy nie potrafią swoim poddanym wytłumaczyć o co właściwie chodzi w awanturach z leśnym sąsiadem. I choć zgodnie z tradycją stają oni do walki raz na dwa miesiące, to wyraźnie widać, że w ich działaniach brakuje zajadłości. W czasie boju zawsze znajdzie się czas, by podrapać się po plecach, a gdy ktoś zaczął odczuwać zmęczenie, to walki przerywano, by nikomu nie stała się krzywda. Jednak dopiero pojawienie się zagrożenia z zewnątrz sprawiło, że przywódcy pochylili się nad tym, co ich dzieli.
Tomasz Kędra stworzył naprawdę fantastyczną, pełną przerysowań opowieść o tym, że nie warto ślepo podążać za innymi. Nie jest to jednak jedyne wartościowe przesłanie tej historii. „Leśna sprawa” to także książka o poczuciu wspólnoty i współodpowiedzialności za naszą małą ojczyznę. Co prawda sposób, w jaki bobry i borsuki rozprawiły się z ludźmi nie jest może wzorowy, ale pasuje on jak ulał do karykaturalnego wydźwięku całej opowieści.
„Leśna sprawa” to książka, która bawić będzie zarówno starsze dzieci, jak i dorosłych czytelników. Wyrafinowany humor i nieco satyryczna narracja bardzo przypadły nam do gustu. Całość ubrana jest w ilustracje Gabrieli Gorączko, które są kropką nad „i” w tym tytule. Na pierwszy rzut oka obrazki wydają się być dość surowe, jednak świetnie wpisują się one w klimat opowieści.
Gorąco polecam „Leśną sprawę” czytelnikom od 6. roku życia. Na nas opowieść Tomasza Kędry zrobiła naprawdę dobre wrażenie. Po cichu liczę, że już niedługo ponownie usłyszymy o tym autorzeCzytelnicze Podwórko 2021-04-09 10:08:20