Świąteczna noc - Opowiadania
Świąteczna noc - Opowiadania
- Wydawnictwo: WasPos
- Rok wydania: 2020
- ISBN: 9788366425996
- Ilość stron: 366
- Format: 14,5 x 20,5 cm
- Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Niedostępna
Opis: Świąteczna noc - Opowiadania
Wschód zimy, rozpoczynający się niemalże świętami Bożego Narodzenia, to czas pojednania, czas nostalgii i zadumy; czas, w którym szukamy ciepła i miłości wśród bliskich nam osób. Pomagają nam w tym nastrojowe piosenki, filmy oraz książki. Dlatego też postanowiliśmy zebrać i wydać dla Was kilka bardziej lub mniej znanych opowiadań i fragmentów książek traktujących o zimie lub rozgrywających się w Wigilię Bożego Narodzenia.
Odnajdziecie w tym zbiorze wielu klasyków literatury zarówno polskiej, jak i światowej, m.in. Antoniego Czechowa - z jego smutnym opowiadaniem o chłopcu imieniem Wańka, baśnie Hansa Christiana Andersena, nostalgiczne opowiadanie nominowanej do nagrody Nobla Marii Dąbrowskiej, znaną wszystkim Elizę Orzeszkową, trochę zapomniane wigilijne opowiadania Marii Rodziewiczówny, losy pewnego świerszcza - Karola Dickensa czy fragment wielbionej przez wielu książki "Ania z Zielonego Wzgórza". Nie są to jednak wszyscy autorzy, którzy znaleźli się w tym zbiorze.
Mamy nadzieję, że pomoże on odnaleźć Wam to, czego szukacie - magię świąt, zimowych dni i nocy, oraz przypomni o tym, że niestety nie każdy ma tyle szczęścia, by spędzać je w radosnym gronie przyjaciół i rodziny.
Autorzy: Eliza Orzeszkowa, Maria Dąbrowska, Antoni Czechow, H. Ch. Andersen, Karol Dickens, Bolesław Prus, Maria Rodziewiczówna, Władysław Reymont, L. M. Montgomery, Biskup Badurski
Szczegóły: Świąteczna noc - Opowiadania
Tytuł: Świąteczna noc - Opowiadania
Wydawnictwo: WasPos
ISBN: 9788366425996
Język oryginału: polski
Języki: polski
Rok wydania: 2020
Ilość stron: 366
Format: 14,5 x 20,5 cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Recenzje: Świąteczna noc - Opowiadania
Nie spodziewałam się, ze książka mnie tak zauroczy. Zbiór ciekawych opowiadań z dawnych czasów. Niektóre z tych historii znamy inne przeczytamy może po raz pierwszy.
Głównym motywem są święta, wigilią. Poznajemy zwyczaje, jakie panowały wtedy. Pojawiają się cuda związane z tym okresem. Każda historia ma swój morał. Jedne są pełne ciepła inne smutne. Udziela się nam magia. Historie to klasyka. Mamy tu np. Andersena, Prusa, Orzeszkowa, Dikensa i wiele innych.
Ponieważ historie to klasyk, pisane już dawno temu mamy tu także w niektórych specyficzny język. Muszę przyznać, że ciekawie, choć z trudem, się je czyta. Mimo wyjaśnień znaczenia "dziwnych" słów nie sposób był czasem się nie uśmiechnąć ... W dodatku opisy śniegu, strzykającego mrozu. Ech już tego klimatu świątecznego u nas brak.
Gdybym miała podsumować książkę "Świąteczna noc". To idealna lektura, na ten przedświąteczny czas i odskocznia o współczesnych książek i tego typu opowiadań. Polecamlalka1 2020-11-29 19:40:10
Poznajemy Święta Bożego Narodzenia z perspektywy różnych osób, ich wieku, majętności oraz czasów, w których dane było im żyć, co ma niebagatelne znaczenie przy przeżywaniu świąt. Wyjątkowy to czas, który każdy obchodzi inaczej, jedni mają bardziej suto zastawiony stół, u innych bieda w każdym kącie. Mimo wielu różnic, łączy ich ta sama podniosła chwila, sposób świętowania czasem inny, ale ten dzień zawsze wyczekiwany, a wdzięczność za dary Boże da się zauważyć w każdym domu. Wszystkie opowiadania łączy jedno, magia świąt.
„Świąteczna noc” to zbiór opowiadań, które wzruszą do łez, wprowadzą chwile refleksji nad tym, co ważne w życiu. Czytając w tym świątecznym okresie, cała rodzina pozna prawdziwy urok świąt i doceni moc tradycji i wartości rodziny. Dla starszych i dla młodszych każdy otrzyma dużą dawkę świątecznego nastroju. Smutek będzie przeplatał się ze wzruszeniem, a moment wyczekiwania z radością. Niektóre opowiadania pierwszy raz czytałam, mimo że ich autorzy napisali je wiele lat temu. Dzięki nim możemy poznać, obyczaje obrzędy religijne i dzień Wigilii, jak wyglądał w domach ludzi żyjących kilkadziesiąt lat temu.
Docenimy wartość obecnych czasów i pojawi się wdzięczność, za co mamy. Tyle refleksji czeka nas po lekturze tej pięknej publikacji. Zyskają wszyscy domownicy, a dzieci poznają Święta z trochę innej perspektywy, którą przybliżą im dorośli, gdy będą tłumaczyć sens wzruszających opowiadań. Dowiemy się, jak celebrowano dawniej Wigilię i co sprawiało radość dorosłym, a jakie przyjemności czekały dzieci. Pouczająca, pełna pięknych opisów zimy i dobrych emocji książka, która wprowadzi nastrój świąteczny w każdym domu. Sylwia M 2020-12-08 09:14:17
"Świąteczna Noc" to zbiór dwunastu opowiadań o tematyce świątecznej. Opowiadania te, to dzieła klasyków polskich ale i zagranicznych, których twórczość jest doskonale znana na całym świecie. Jedne z nich są doskonale znane szerokiej publiczności, inne są mniej znane, co nie zmienia faktu, że są absolutnie cudowne. Bardzo podoba mi się pomysł zebrania ich w jednym miejscu, w jednej książce.
Opowiadania zawarte z zbiorze "Świąteczna Noc" są wyjątkowe i zabierają Czytającego do czasów dzieciństwa, lub dzieciństwa ich rodziców lub dziadków. Ich klimat, styl pisania, język jakim są napisane są cudowne i stanowią nieodłączny element kultury polskiej i zagranicznej, tak bardzo cennej na przestrzeni czasu. Mają w sobie pewien niepowtarzalny czar, którego nie da się podrobić. Coś co podoba mi się niezmiennie w starszych opowiadaniach, to płynący z nich niezmiennie morał, który jest niezwykle aktualny mimo upływającego czasu. Opowiadania te, stanowią podróż przez kraje i przez epoki. Tworzą niepowtarzalny klimat świąt Bożego Narodzenia, bez nich ten magiczny czas w roku nie byłby taki sam.
Czytelnik może dostrzec, jakie zwyczaje, tradycje panowały w czasach życia Autorów. Dostrzegamy jak bardzo tamte święta różnią się od tych nam współczesnych. W opowiadaniu Marii Dąbrowskiej "Boże Narodzenie" Czytelnik patrzy na nie oczami dziecka, które wyczekuje tego magicznego czasu w roku. Na każdym z etapów widać ogromną ekscytację, niecierpliwość, ale i ogromna radość. Polecam!Lubię To Czytam 2020-12-21 23:28:34
To ostatnia antologia, którą przeczytałam w 2020 roku i muszę przyznać, że mam już przesyt opowiadań. Grudzień i listopad to był czas, w którym przeczytałam bodajże pięć książek tego typu. Ale wróćmy do „Świątecznej nocy”.
Jest to zbiór dwunastu opowiadań. Niestety większość z nich sprawiła, że poczułam się jakbym znów była w szkole podstawowej i została zmuszona do czytania lektur. Jestem osobą, która nie przeczytała większości lektur, bo zwyczajnie nie podobały mi się. Wiem, wiem, to klasyka literatury. Jednak słownictwo w tych tekstach po prostu mnie przeraża. Nie raz musiałam jedno zdanie czytać dwa razy, by je zrozumieć.
Jednak były trzy ostatnie opowiadania, które bardzo przypadły mi do gustu.
Pierwsze z nich to opowiadanie, które zna chyba każdy. „Dziewczynka z zapałkami” H. Ch. Andersena. Muszę stwierdzić, że naprawdę dawno nie czytałam już tej historii i bardzo przyjemnie było mi do niej wrócić. Chyba nie muszę pisać, o czym jest. Jestem pewna, że ta opowieść złamała niejedno serce i nawet najtwardszej osobie zakręciła się łza w oku.
Drugie opowiadanie, które mi się podobało, „Choinka” jest również autorstwa H. Ch. Andersena. Historia sosenki, której marzeniem najpierw było urosnąć tak jak jej siostry, a później by jesienią drwale ścieli ją, bo jak twierdzą bociany, jej siostry są masztem na okrętach i pływają po morzu. Następnie po opowieściach wróbli, sosenka zapragnęła być drzewkiem, które w grudniu ludzie stawiają i stroją w domach. Aż pewnego dnia nadszedł ten dzień. Jesteście ciekawi, co się stało później? Koniecznie przeczytajcie to opowiadanie! Historia ta uczy nas, by doceniać to, co mamy, bo nie raz nasze marzenie może okazać się czymś, czego będziemy żałować.
Ostatnie opowiadanie powinno być również wszystkim znane, bo to fragment książki L. M. Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza”. Opowiada o tym, jak Mateusz chciał dać Ani w prezencie gwiazdkowym nową modną sukienkę z bufiastymi rękawami. Tę książkę uwielbiam i po przeczytaniu tego fragmentu naszła mnie myśl na to, by w 2021 roku powrócić do historii Ani? Może ktoś z Was chciałby dołączyć?
Pozostałe opowiadania czytało mi się ciężko, głównie ze względu na język staropolski. Jednak dało się odczuć taką prawdziwą zimę ze śniegiem, mrozem i ogniem buchającym w kominku. A tę książkę polecam zdecydowanie fanom klasyki.
MrsBookBook 2021-01-13 00:01:41