Wigilijne opowieści

Książka

Wigilijne opowieści

  • Wydawnictwo: W.A.B.
  • Rok wydania: 2020
  • ISBN: 9788328083462
  • Ilość stron: 432
  • Format: 13.5x20.5 cm
  • Oprawa: broszurowa
Wysyłka:
Niedostępna
Cena katalogowa 39,99 PLN brutto
Cena dostępna po zalogowaniu
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×
Cena 39,99 PLN
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Opis: Wigilijne opowieści - Opracowanie zbiorowe

Opowiadanie Katarzyna Bereniki Miszczuk "Gdzie Mikołaj nie może… tam diabła pośle!" z książki 'Wigilijne opowieści" nominowane do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla za rok 2020



12 opowiadań i 12 przepisów na popisowe świąteczne dania świetnych polskich autorów.


Ktoś zginie otruty barszczem wigilijnym, czyjaś paczka na święta zgubi się w paczkomacie, ktoś upuści karpia na tory tramwajowe, ktoś się nieszczęśliwie zakocha, do kogoś w zastępstwie Mikołaja przyjdzie diabeł, a ktoś inny odkupi swoje winy bohaterskim czynem. To wszystko w niesamowitym zbiorze wigilijnych opowieści okraszone smakowitymi przepisami pasującymi do treści opowiadań.


Smakowite historie na każdy dzień adwentu.



Szczegóły: Wigilijne opowieści - Opracowanie zbiorowe

Tytuł: Wigilijne opowieści
Autor: Opracowanie zbiorowe
Wydawnictwo: W.A.B.
ISBN: 9788328083462
Rok wydania: 2020
Ilość stron: 432
Format: 13.5x20.5 cm
Oprawa: broszurowa
Waga: 0.378 kg


Recenzje: Wigilijne opowieści - Opracowanie zbiorowe

Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×


Dwanaście smakowitych potraw, smakujących najlepiej w ten jeden wieczór w roku, dwanaście miesięcy kiedy czeka się na nie i dlaczego by nie dwanaście intrygujących opowiadań? Te ostatnie oczywiście ze świątecznym motywem, będącym nie tylko źródłem inspiracji, ale także drugim planem i elementem odczarowującym proste założenia co do tego, czego możemy spodziewać się po nich. Najlepiej nie zakładać niczego z góry, bo szybko może okazać się, że nasze przypuszczenia nie dorastają do twórczej wyobraźni pisarzy, bo ta jest nad wyraz barwna i lubiąca zaskakiwać. Czego nie można opowiedzieć o tej antologii? Na pewno tego, że czytelnicy poczują nudę, co to to nie, urozmaicenie tematyczne, wbrew planowi czasowi, na to nie pozwoli w jakiejkolwiek minucie lektury. Wspólny temat okazał się niezwykle dopingujący dla pisarek i pisarzy, a efektem tego jest dwanaście historii, które pochłaniałam jedno po drugim i ani jedno nie rozczarowało mnie w najmniejszym stopniu. Każda inna, każda mająca w sobie to „coś”, powodujące, że bez jakiejś naprawdę ważnej przyczyny nie odkłada się książki na później. Zgodnie z okładką, opowiadania kryją w sobie wiele różnorodnych emocji, czasem powodujących śmiech, niekiedy skłaniających do refleksji, bywa, że stajemy się podczas ich czytanie swego rodzaju spowiednikami lub wprost przeciwnie wspólnikami w zbrodni. Zaskakujący zbiór? Z pewnością, a nawet więcej, można by powiedzieć, iż bywa przewrotny, oczywiście w najlepszym tego słowa znaczeniu. „Wigilijne opowieści” są swoistą literacką bombonierką, znalazłam w niej humor, magię, zadumę, ciepło, świąteczny klimat oraz przede wszystkim niebanalność w podejściu do motywu. To, co znane wcale nie musi być oklepane i oczywiste, czasem wystarczy zdjąć pierwszą warstwę, zajrzeć pod maskę i spojrzeć na grudniowe święta z innej niż zazwyczaj perspektywy. Cała reszta to talent do opisywania słowami tego, co ma miejsce w grudniowe dni, a jego na pewno nie zabrakło autorom. Duch świat ma wiele twarzy, w tym przypadku poznajemy dwanaście z nich, pełne indywidualizmu, ze smaczkami i na pewno dalekie od wyświechtanych i odgrzewanych wątków.
2020-11-11 23:22:10

„Wigilijne opowieści” to dwanaście historii stworzonych w gatunkach, które są autorom najbliższe. Mamy więc opowieści obyczajowe lżejsze (Agnieszka Lis, Agnieszka Litorowicz-Siegert, Milena Wójtowicz) i nieco bardziej refleksyjne(Tomasz Betcher, Magdalena Majcher, Karolina Głogowska), humorystyczne (Jacek Galiński, Alek Rogoziński) i z wątkiem kryminalnym (Małgorzata Oliwia Sobczak), a nawet zahaczające o magię (Katarzyna Berenika Miszczuk, Jagna Kaczanowska, Martyna Raduchowska).

Patrząc na nazwiska autorek i autorów tworzących tę antologię możecie być pewni jej wysokiego poziomu. Na mnie największe wrażenie wywarły jednak te wzruszające historie, niosące refleksję i nadzieję. Bo w moim odczuciu takie jest przesłanie świąt Bożego Narodzenia. Szczególne w swoim klimacie jest opowiadanie rozpoczynające zbiór „Ostatnia gwiazdka” Tomasza Betchera, o miłości, którą zrozpaczony mężczyzna obdarza nieżyjącą córeczkę, skąpiąc jej żyjącym bliskim, odpychając ich, zamykając się w swojej skorupie. Czy młodej dziewczynie uda się uświadomić mu, że to nie zmarła potrzebuje jego miłości, a Ci co pozostali? Czy jednak tak ogromną przepaść narastającą przez lata można zasypać? Może pomoże w tym padający grudniowy śnieg i odrobina świątecznej magii?

Dwa z nich („Wszelki duch” i „Gdzie Mikołaj nie może… tam diabła pośle!”) , przy okazji snutej opowieści, przybliżają nam tradycje świąteczne, również te wywodzące się z dawnych słowiańskich wierzeń.

Każdy z autorów dzieli się również z nami przepisami na świąteczne potrawy, czasem na serio, a niekiedy z przymrużeniem oka. Znajdziecie tu więc nie tylko historie, które wprawią Was w świąteczny nastrój, ale również ciekawe inspiracje kulinarne. Jeśli tylko będziecie mieli okazję, to zachęcam do ich lektury i wypróbowania przepisów oczywiście.
2020-11-29 18:41:20


Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także: