Zjawisko Fringe Belt w strukturze morfologicznej miast polskich na przykładzie Radomia
Magdalena Deptuła
Zjawisko Fringe Belt w strukturze morfologicznej miast polskich na przykładzie Radomia
Magdalena Deptuła
- Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
- Rok wydania: 2020
- ISBN: 9788382200737
- Ilość stron: 130
- Oprawa: miękka
Niedostępna
Opis: Zjawisko Fringe Belt w strukturze morfologicznej miast polskich na przykładzie Radomia - Magdalena Deptuła
W książce podjęto zagadnienie powszechnie znane i analizowane w zagranicznej literaturze przedmiotu, ale nowatorskie na gruncie polskich badań urbomorfologicznych. Monografia jest poświęcona koncepcji Fringe Belt – jednej z kluczowych w brytyjskiej morfologii miast – oraz zjawisku o tej samej nazwie, które w strukturze przestrzennej miasta jest reprezentowane przez tereny obrzeży miejskich – zarówno dawnych, jak i aktualnych, wykazujących duży stopień trwałości. W planie miasta formują one specyficzne strefy wyróżniające się ekstensywnymi formami użytkowania oraz zagospodarowaniem głównie o charakterze instytucjonalnym, rekreacyjnym i przemysłowym. Analiza tych stref, w ujęciu historycznym, pozwala „uporządkować” strukturę morfologiczną badanych miast, ułatwia zrozumienie dynamiki procesów zachodzących na ich obszarze i pomaga przewidywać przyszłe przeobrażenia struktur urbanistycznych, co czyni koncepcję Fringe Belt atrakcyjną nie tylko dla geografów, lecz także dla planistów.
Publikacja składa się z dwóch części. W pierwszej, o charakterze wprowadzającym, ukazano genezę koncepcji Fringe Belt, jej rozwój w światowych badaniach morfologicznych, założenia oraz metodologię badań. Szczegółowo omówiono zjawisko Fringe Belt stanowiące szczególny element struktury morfologicznej miasta, podkreślono jego uniwersalny charakter i specyfikę. Część druga, empiryczna, zawiera prezentację rozwoju zjawiska Fringe Belt w strukturze morfologicznej Radomia oraz opis prawidłowości, jakimi cechuje się ono w miastach polskich.
Monografia stanowi przykład dogłębnej analizy urbomorfologicznej w ujęciu geograficzno-historycznym. Przedstawiono w niej kompletny stan badań nad koncepcją Fringe Belt i zjawiskiem, którego dotyczy, a także zgromadzono wiedzę z zakresu morfologii miast wykraczającą poza dotychczasowy poziom jej powszechnej znajomości w Polsce.
Szczegóły: Zjawisko Fringe Belt w strukturze morfologicznej miast polskich na przykładzie Radomia - Magdalena Deptuła
Tytuł: Zjawisko Fringe Belt w strukturze morfologicznej miast polskich na przykładzie Radomia
Autor: Magdalena Deptuła
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
ISBN: 9788382200737
Języki: polski
Rok wydania: 2020
Ilość stron: 130
Oprawa: miękka