Żona więźnia
Maggie Brookes
Żona więźnia
Maggie Brookes
- Wydawnictwo: Kobiece
- Rok wydania: 2021
- ISBN: 9788366718937
- Ilość stron: 496
- Format: 13.5x20.5cm
- Oprawa: Twarda
1 - 3 dni robocze + czas dostawy*Przy zamówieniu większej ilości egzemplarzy czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu
Opis: Żona więźnia - Maggie Brookes
Tajemnica skrywana przed Nazistami.
Uczucie wystawione na straszliwą próbę.
Oparta na prawdziwych wydarzeniach poruszająca opowieść o miłości na śmierć i życie.
Życie Izabeli, charakternej Czeszki z Vražnégo, zmienia się z dnia na dzień wraz z pojawieniem się brytyjskiego jeńca wojennego, kaprala Billa Kinga. Ukrywany przed rodzicami związek, zorganizowany naprędce ślub – Bill nie potrzebował czasu, aby zrozumieć, że życie z Izabelą będzie dalekie od nudy. Nie spodziewał się jednak, że potoczy się ono w taki sposób.
Świeżo upieczeni nowożeńcy organizują ucieczkę, ale wpadają w ręce nazistów. Izabela, przebrana w mundur żołnierza, trafia wraz z Billem do niemieckiego obozu w Lamsdorf. Ukrywa swoją płeć oraz świadomie skazuje się głód, cierpienie i upokorzenie, a także na ciągły strach przed zdemaskowaniem.
Kobieta z miłości jest w stanie zmusić swoje ciało do niewyobrażalnego wysiłku. Bill wie, że bez wahania mógłby oddać za nią życie. Poświęcają się dla miłości, która połączyła ich tak nieoczekiwanie, a w której każdy kolejny dzień niesie śmiertelne niebezpieczeństwo.Kraj produkcji: Polska
Producent:
Wydawnictwo Kobiece Agnieszka Stankiewicz-Kierus sp. k.
Al. Tysiąclecia Państwa Polskiego 6
15-111 Białystok (Polska)
tel: 794200649
email: handlowy@wydawnictwokobiece.pl
Szczegóły: Żona więźnia - Maggie Brookes
Tytuł: Żona więźnia
Autor: Maggie Brookes
Wydawnictwo: Kobiece
ISBN: 9788366718937
Tytuł oryginału: The Prisoner's Wife
Tłumacz: Gardner Urszula
Języki: polski
Rok wydania: 2021
Ilość stron: 496
Format: 13.5x20.5cm
Oprawa: Twarda
Recenzje: Żona więźnia - Maggie Brookes
Miłość w czasach II wojny światowej- upragniona, czasem jedyna szansa na przeżycie, a może wręcz przeciwnie, śmiertelne niebezpieczeństwo? Trudno nie zastanawiać się nad tym czytając nowość od Wydawnictwa Kobiece.
„Żona więźnia” to piękna i wzruszająca opowieść oparta na faktach. Młoda Czeszka i Anglik, jeniec. Połączyło ich uczucie, które zatrzymać mogła jedynie śmierć. Gdy w gospodarstwie matki Isabeli pojawia się Niemiec z informacją, że jeńcy wojenni pomogą przy zbiorach nic nie zapowiadało, że świat będzie jak dawniej. Wtedy Isabella spotyka Billa, młodego angielskiego żołnierza, który od paru lat jest jeńcem wojennym. Początkowo musieli ukrywać swoje uczucia, wkrótce jednak decydują się na potajemny ślub i ucieczkę. Isabella w przebraniu żołnierza trafia z mężem do obozu jenieckiego. Tak zaczyna się ta historia. I może nie byłoby w niej nic specjalnego gdyby nie to, że z tyłu głowy mamy ciągle myśl, to wydarzyło się naprawdę.
Książkę czyta się z zapartym tchem. Raz wszechwiedzący narrator opowiada nam kolejne losy bohaterów, innym razem widzimy co się dzieje oczami Isabeli. Historia jest bardzo poruszająca i chociaż jest to po części fikcja literacka, to wiele wydarzeń w niej zawartych czy nawet część postaci istniała naprawdę.
Wielkie brawa dla autorki, że zdecydowała się napisać szerszemu gronu o tak trudnym i ciężkim wydarzeniu jakim był Wielki Marsz, w którym zginęło wielu jeńców wojennych.
Przez całą książkę kibicowałam Isabelli i Billowi, żeby im się tylko udało, z każdą przeczytaną stroną chciałam wiedzieć więcej, co będzie dalej. Bardzo mi się podobało również to, że powieść po prostu płynie, nie jest napisana w sposób ciężki czy toporny. Czyta się do bardzo dobrze.
Cała historia jest przejmująca i może nie ma tu nagłych zwrotów akcji czy brutalnych scen. Za to jest subtelność kobiety w zestawieniu z bezwględnością wojny. Naprawdę warto przeczytać. Sama muszę przyznać, że miałam niedosyt. Tak polubiłam wszystkich bohaterów, nie tylko głównych, że miałam ochotę na więcej.
in_the_silkscarf 2021-02-21 11:16:47
Jeśli chodzi o opowieści z czasów wojny, najbardziej lubię te oparte na autentycznych wydarzeniach. W ten sposób otrzymuję pewien bufor bezpieczeństwa, który w newralgicznych momentach przypomina mi, że to przecież po części jest fikcja.
Brytyjski jeniec wojenny, kapral Bill King poznaje charakterną Czeszkę Izabelę. Zakochują się w sobie i biorą sekretny ślub. Ona namawia go do ucieczki, podczas której zostają schwytani i trafiają do niemieckiego obozu w Lamsdorf. Izabela przebrana za żołnierza zdołała ukryć swą płeć, w ten sposób może przebywać blisko ukochanego. Jednak od tego momentu towarzyszyć im będzie ciągły strach przed zdemaskowaniem.
Ciężko cokolwiek napisać po takiej lekturze, każde słowa wydają się zbyt małe, by oddać jej ciężar. Choć nie mogłoby się to powieźć, gdyby nie cudowna lekkość pióra autorki, która sprawia, że przez tę historię po prostu się płynie.
Niewątpliwie prym wiedzie tu Miłość, uczucie wszechpotężne i wszechwładne, zdolne pokonać wszelkie bariery, dla którego wojna stała się jedynie tłem.
Początek to istna sielanka, owszem Bill jest jeńcem wojennym, ale przymusowe prace, które wykonuje, nie różnią się niczym od tego, do czego zmuszony jest rolnik chcący utrzymać swoje gospodarstwo. Codzienna praca na roli pośród natury w pełni lata, dwoje młodych ludzi i oto stajemy się niemymi świadkami rodzącego się uczucia. W kolejnych częściach poznamy obozową rzeczywistość: ciągły strach, ogłupiającą nudę i potworny głód. Następnie czeka ich katorżnicza praca w kamieniołomie i w końcu marsz po wolność.
"Jakie to nieprawdopodobne, że gatunek, który wynalazł muzykę i jest zdolny do miłości, potrafi też zabijać, okaleczać, głodzić i dopuszczać się szantażu".
Główni bohaterowie istnieli naprawdę i to ich historia stała się inspiracją dla autorki. Starała się ona również jak najwiarygodniej odzwierciedlić panujące w obozach jenieckich warunki. Wiedzę na ten temat czerpała z archiwów i źródeł historycznych oraz z wielu rozmów, przeprowadzonych z weteranami wojennymi.
Nie od dziś wiadomo, że najpiękniejsze wartości to wiara, nadzieja i miłość, to właśnie one pozwoliły przetrwać obozowe piekło.
Coolturka 2021-03-12 08:15:39