Dzienniki Legiony i II wojna światowa
Tadeusz Pełczyński
Dzienniki Legiony i II wojna światowa
Tadeusz Pełczyński
- Wydawnictwo: Fundacja Historia PL
- Rok wydania: 2020
- ISBN: 9788366649002
- Ilość stron: 216
- Oprawa: Miękka
1 - 3 dni robocze + czas dostawy*Przy zamówieniu większej ilości egzemplarzy czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu
Opis: Dzienniki Legiony i II wojna światowa - Tadeusz Pełczyński
TADEUSZ PEŁCZYŃSKI urodził się 14.02.1842 roku w Warszawie. W roku 1915 wstępuje do Legionów, gdzie zostaje oficerem w 6 pułku piechoty obejmując stanowisko dowódcy plutonu. W roku 1917, po kryzysie przysięgowym, zostaje aresztowany. Zwolniony w roku 1918, został przyjęty do Wojska Polskiego i wyznaczony na stanowisko dowódcy 1 kompanii, a następnie batalionu w 6 pułku piechoty Legionów. W marcu 1920 przeniesiony został do Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie na stanowisko dowódcy kompanii, a później batalionu. 1 października 1923 kończy kurs i otrzymuje dyplom naukowego oficera Sztabu Generalnego. Z dniem 1 września 1924 zostaje przydzielony do Biura Ścisłej Rady Wojennej na stanowisko
referenta w Wydziale ?Wschód? Oddziału IIIa. W czasie przewrotu majowego 1926 roku opowiada się po stronie zamachowców. W maju 1927 rozpoczyna służbę w Oddziale II Sztabu Generalnego. Był oficerem, który w okresie międzywojennym najdłużej sprawował funkcję szefa polskiego wywiadu i kontrwywiadu. W styczniu 1939 został zwolniony ze stanowiska szefa Oddziału II SG i mianowany dowódcą piechoty dywizyjnej 19 Dywizji Piechoty. Powodem zwolnienia miała być działalność polityczna Wandy Pełczyńskiej wymierzona przeciwko Edwardowi Rydzowi-Śmigłemu i Felicjanowi Składkowskiemu.
Od 5 do końca września 1939 dowodził zgrupowaniem na tyłach Werhmachtu w Lasach Przyuskich. Po zakończeniu kampanii wrześniowej przybył do Warszawy i podjął działalność konspiracyjną w SZP, a następnie ZWZ i AK. W latach 1940?1941 jest komendantem Okręgu Lubelskiego ZWZ. Rozpracowany przez tamtejsze Gestapo powrócił do Warszawy i objął funkcję
szefa sztabu KG ZWZ-AK (VII 1941 ? X 1944). Jednocześnie, od lipca 1943, był zastępcą komendanta głównego AK. 1 października 1943 mianowany przez Naczelnego Wodza na stopień generała brygady. Dowodził akcjami sabotażowymi przeprowadzanymi przez oddziały Kedywu. 21 lipca 1944 roku razem z generałem Okulickim wystąpił z wnioskiem do generała Komorowskiego by wywołać w Warszawie powstanie. W dniu 31 lipca na spotkaniu KG AK, był zwolennikiem rozpoczęcia powstania w Warszawie. W czasie Powstania Warszawskiego został ciężko ranny podczas bombardowania gmachu PKO na ulicy Świętokrzyskiej (4 września 1944), przez co przestał pełnić funkcję szefa sztabu KG AK. Po upadku powstania trafił do niemieckiego obozu w Langwasser, a następnie w Codlitz. Po wojnie na emigracji, zmarł w roku 1985.
Tadeusz Pełczyński wraz ze swoją żoną Wandą Pełczyńską byli niemal wzorcową patriotyczną parą działającą w Polsce na rzecz niepodległości w czasach przed uzyskaniem przez Polskę niepodległości oraz działającą na rzecz umocnienia i rozkwitu Polski. Dlatego w tej książce prezentujemy nie tylko opis działań 6 pułku piechoty w okresie legionowym, ale też fantastyczne wystąpienie sejmowe Wandy Pełczyńskiej, w którym w duchu tolerancji i poszanowania wzajemnego wyraża pragnienie aby inne narodowości mieszkające w Polsce poczuły się jak u siebie w domu. Szczególną uwagę poświęca stosunkom polsko-ukraińskim i krytykuje dotychczasową politykę rządu polskiego wobec Ukraińców. Kto wie, czy gdyby posłuchano wtedy Wandy Pełczyńskiej, nie doszłoby do rzezi wołyńskiej. Odezwa Wandy Pełczyńskiej do premiera Mikołajczyka, pełna emocji i rozgoryczenia wobec jego postawy po powrocie do Polski, zawiera taki ładunek emocji, że zdaje się iż za chwilę papier na którym czyta się jej wystąpienie wybuchnie!
Książka składa się z 3 części: dziejów 6 pułku Legionów, Dzienników wojennych Tadeusza Pelczyńskiego i pism Wandy Pełczyńskiej.
Odcyfrowanie Dzienników stanowiło nie lada problem. Ich słaba jakość (prezentujemy je w oryginale) sprawiła, że nie zawsze udawało się je w 100% rozszyfrować. Są więc czasem ubytki w tekście. Ich wartość dla historyków jest jednak tak ogromna, że postanowiliśmy je zaprezentować.
Szczegóły: Dzienniki Legiony i II wojna światowa - Tadeusz Pełczyński
Tytuł: Dzienniki Legiony i II wojna światowa
Autor: Tadeusz Pełczyński
Wydawnictwo: Fundacja Historia PL
ISBN: 9788366649002
Języki: polski
Rok wydania: 2020
Ilość stron: 216
Oprawa: Miękka
Recenzje: Dzienniki Legiony i II wojna światowa - Tadeusz Pełczyński
Informacje:
Inne pozycje tego autora: Tadeusz Pełczyński (15)
- Strefy zakazu lotów w interwencji humanitarnej (Silva Rerum) - Miękka
- Delicje z Podwieczorków przy mikrofonie (Digipack) (Polskie Radio) -
- Pan Jowialski (Audiobook) (Heraclon) - Plastikowa
- Retro LOVE (MTJ) - Digipack
- Najniższy krąg piekła (Księży Młyn) - Miękka
- Rapujące cyfry (Digipack) (Polskie Radio) -
- Dzienniki. Legiony i II wojna światowa (Fundacja Historia PL) - Twarda
- Dzienniki Legiony i II wojna światowa (Fundacja Historia PL) - Miękka
- Modlitwy. Edycja 9 (Astrum) - Miękka
- Róże poezji Antologia 4 (KryWaj) - Miękka
- O strajku, Manifeście Lipcowym (Instytut Kultury Popularnej) - miękka
- Gdy Bóg się waha 1 Poezje 1977-2017 (Księgarnia Akademicka) - Miękka
- Szubienica dla kata. Proces Amona Götha, komendanta KL Płaszow (Mireki) - Miękka
- Opracowania lektur - motywy - szkoła podstawowa, klasy 7-8 (Greg) - oprawa miękka
- Być tatą jak Bóg Ojciec (eSPe) - Miękka