Fatma. Moja arabska teściowa
Nadia Hamid
Fatma. Moja arabska teściowa
Nadia Hamid
- Wydawnictwo: Novae Res
- Rok wydania: 2021
- ISBN: 9788382191844
- Ilość stron: 164
- Format: 12.0x19.0cm
- Oprawa: Miękka
Jutro (piątek 2024-11-22)*Przy zamówieniu większej ilości egzemplarzy czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu
Opis: Fatma. Moja arabska teściowa - Nadia Hamid
Fatma nie miała łatwego życia. Urodzona w latach czterdziestych w Libii, od wczesnego dzieciństwa była wychowywana na pokorną żonę i oddaną matkę. Kiedy na świecie pojawia się jej pierworodny syn, Muchtar, kobieta przelewa całą swoją miłość na chłopca, modląc się o pomyślną przyszłość i dobry ożenek dla niego. Wkrótce jednak okazuje się, że jej prośby nie zostały wysłuchane – Muchtar wyjeżdża bowiem na studia do Polski, miejsca uznawanego przez bogobojnych wyznawców Islamu za kraj ludzi niewiernych, i, co gorsza, sprowadza stamtąd młodą polską żonę wraz z ich małym synkiem. Dla obu kobiet będzie to początek koszmaru, w którym gorycz, rozczarowanie i wzajemne pretensje codziennie będą zatruwać im życie… Fatma. Moja arabska teściowa to poruszająca opowieść o tym, jak zło wyrządzone za młodu kiełkuje i zamienia żyzną glebę w nieużytek. To także smutny i gorzki obraz libijskiego, patriarchalnego świata z perspektywy kobiety.
Szczegóły: Fatma. Moja arabska teściowa - Nadia Hamid
Tytuł: Fatma. Moja arabska teściowa
Autor: Nadia Hamid
Wydawnictwo: Novae Res
ISBN: 9788382191844
Języki: polski
Rok wydania: 2021
Ilość stron: 164
Format: 12.0x19.0cm
Oprawa: Miękka
Waga: 0.15 kg
Recenzje: Fatma. Moja arabska teściowa - Nadia Hamid
„Fatma. Moja arabska teściowa” to historia o islamskich tradycjach i zwyczajach. Pokazuje rolę kobiety w muzułmańskim świecie. Zwraca również uwagę na różnice między mężczyzną a kobietą. W krajach, w których dominującą religią jest islam, nie ma mowy o równouprawnieniu. To mężczyzna jest panem i to on jest najważniejszy.
Z tej książki można naprawdę sporo dowiedzieć się o życiu w muzułmańskim kraju. Nie jest to oczywiście nic nowego i odkrywczego, co nie byłoby opisane już wcześniej, ale różnice między życiem w Europie a w Afryce czy na Bliskim Wschodzie są jasno opisane. Autorka w tej książce skupiła się przede wszystkim na jednej bohaterce – tytułowej Fatmie. Na jej relacjach z rodzicami, mężem, dziećmi i synową. Niestety zabrakło mi w tej historii zakończenia. Miałam wrażenie jakby książka została przerwana w trakcie pisania. I pozostawiła przez to niedokończone wątki.
Książka jest napisana prostym i przyjemnym językiem. Poza tym jest bardzo krótka. Powiedziałabym nawet, że to bardziej opowiadanie niż książka. Ale ciężko to potraktować jako jej minus, bo i tak sporo opowiada, a przy okazji szybko się ją czyta.
Bardzo lubię książki o kulturze muzułmańskiej. Ciekawią mnie ich tradycje i zwyczaje. I dobrze czasami poczytać o innych religiach i zasadach, żeby móc docenić świat, w jakim żyjemy. Docenić wolność, swobodę i coraz większe równouprawnienie. Takie książki ciężko mi jednak oceniać, bo nie są one fikcją literacką, a opisują prawdziwą i jednak specyficzną kulturę islamu. Z tej książki nie dowiedziałam się co prawda niczego odkrywczego, ale czas z nią spędzony nie był zmarnowany. Jeśli lubicie książki o tej tematyce, to warto ją przeczytać.czytaniepogodzinach 2021-04-06 13:21:29
Od najmłodszych lat przyuczana do obowiązków dobrej żony, opiekunki, matki, strażniczki ogniska domowego. Fatma od dziecka ciężko pracuje nie oczekując niczego w zamian. Akceptacja codzienności, pogodzenie się z sytuacją w jakiej się znalazła zmieniają życie tej małej dziewczynki bezpowrotnie. Chęć stania się dobrą żoną i matką oraz chęć uszczęśliwienia swojego męża stają się głównym celem jej życia.
"Fatma. Moja Arabska Teściowa" to książka o niewielkiej, broszurowej objętości. Autorka mocno skupia się na przedstawieniu Czytelnikowi kultury, zwyczajów oraz tradycji panujących w ojczyźnie Fatmy. Książkę czyta się błyskawicznie, mimo iż poruszana tematyka nie jest łatwa. Z każdą kolejną stroną, ciekawość Czytelnika rośnie i czuje on niedosyt w przedstawianej treści. Autorka w bardzo umiejętny, prosty sposób zachęca Czytelnika do dalszej lektury i odkrywania przedstawionego przez nią świata. W początkowej części książki, tytułowa bohaterka odgrywa główną rolę, jej myśli, zachowania wychodzą w znacznym stopniu na pierwszy plan. W dalszej części się to zmienia. W głównej roli zostaje postawiony syn Fatmy i jego młoda żona. Jest to bardzo ciekawy zabieg, ponieważ na początku Czytelnik ma możliwość obserwowania, w jaki sposób wychowywane są dziewczynki w arabskiej kulturze, jak wygląda ich codzienność, po czym obserwuje tę codzienność oczami cudzoziemki osadzonej w roli uległej żony. "Fatma. Moja Arabska Teściowa" nie jest lekturą łatwą. Mimo, iż czyta się ją błyskawicznie, ma ogromny ładunek emocjonalny dla odbiorcy. Skłania do przemyśleń, zastanowienia się nad wartościami własnego życia. Czytając tę książkę należy zwrócić uwagę na relacje między poszczególnymi bohaterami oraz ich charaktery. Zmiany, jaki w nich zachodzą wprowadzają Czytelnika w zdumienie, ponieważ są ogromne i zaskakujące.
Styl pisania Autorki jest bardzo wciągający. Przedstawiana treść chwyta Czytelnika za serce. Tę historię czyta się błyskawicznie. Nie mogę się doczekać kolejnej książki Autorki.Lubię To Czytam 2021-06-14 01:13:38
Informacje:
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Inne pozycje tego autora: Nadia Hamid (6)
- Jarzmo przeszłości. O Polce, żonie muzułmanina... (Bernardinum) - broszurowa
- Gorzka pomarańcza (Bernardinum) - miękka
- Drzwi na zachód (Sonia Draga) - Twarda
- Dzieci szariatu. Losy tych, o których upomniał,,. (Bernardinum) - miekka
- Fatma. Moja arabska teściowa (Novae Res) - Miękka
- Arabskie łzy (Prószyński i S-ka) - Miękka ze skrzydełkami