Przygody matematyka (wyd. filmowe)
Stanisław Ulam
Przygody matematyka (wyd. filmowe)
Stanisław Ulam
- Wydawnictwo: Znak Horyzont
- Rok wydania: 2021
- ISBN: 978-83-240-5672-9
- Ilość stron: 384
- Format: 15.8 x 22.5 cm
- Oprawa: Twarda
Niedostępna
Opis: Przygody matematyka (wyd. filmowe) - Stanisław Ulam
Świat o nim zapomniał, choć jego wynalazki zmieniły bieg historii
Stanisław Ulam bez wątpienia był wizjonerem. Jako jeden z pierwszych naukowców używał komputerów do pracy naukowej. Zaproponował też prezydentowi Kennedy’emu, aby sfinansował badania umożliwiające wysłanie ludzi na Księżyc, i pracował nad wynalezieniem nuklearnego napędu stosowanego w pojazdach kosmicznych.
Jednak największym osiągnięciem lwowskiego matematyka było stworzenie bomby wodorowej. Całe przedsięwzięcie trzymano w ścisłej tajemnicy, a dokumenty z tego okresu wciąż nie zostały udostępnione. Naukowiec mówił, że bomba uczyni wojnę niemożliwą, lecz nie wiedział, jak bardzo się myli.
Dlaczego Ulam został zapomniany, choć jego wynalazki zmieniły świat, w którym żyjemy?
Ten człowiek” był wolnym strzelcem, pełnym kontrastów i sprzeczności: dumny Polak, który przed nikim się nie płaszczył, i zasymilowany Żyd agnostyk, bardzo wrażliwy na punkcie swojej przynależności etnicznej. - Françoise Aron Ulam, żona Stanisława Ulama
Szczegóły: Przygody matematyka (wyd. filmowe) - Stanisław Ulam
Tytuł: Przygody matematyka (wyd. filmowe)
Autor: Stanisław Ulam
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Kod paskowy: 9788324056729
ISBN: 978-83-240-5672-9
Rok wydania: 2021
Ilość stron: 384
Format: 15.8 x 22.5 cm
Oprawa: Twarda
Recenzje: Przygody matematyka (wyd. filmowe) - Stanisław Ulam
Lubię czytać o naukowcach. Zawsze podziwiam ich za to do czego doszli, co potrafili stworzyć. Jedną z takich grup, o której lubię się dowiadywać są lwowscy matematycy. O Stanisławie Ulamie już trochę słyszałam, ale nie przyglądałam się nigdy jemu bardziej. Stwierdziłam, że przeczytanie jego autobiografii pod tytułem „Przygody matematyka” pozwoli mi dowiedzieć się czegoś o nim więcej. Tak więc, sięgnęłam po tę pozycję.
Bardzo szybko przekonałam się, że książka „Przygody matematyka” nie jest typową autobiografią. Przeczytamy w niej o życiu Ulama, jego rodzinie, nauce, pracy oraz przygodach, ale także znajdziemy w niej dużo o innych naukowcach. Stanisław bardzo dużą część książki poświęcił na inne postacie, które spotkał w życiu i cenił ich jako naukowców. Tak więc w tej biografii zostają nam przybliżone sylwetki kilku naukowców, co moim zdaniem jest plusem tej książki.
Sięgając po książkę „Przygody matematyka” myślałam, że się dowiem czegoś więcej o Stanisławie Ulamie. Nie spodziewałam się, że poznam jeszcze kilka genialnych umysłów. Bardzo mnie to ucieszyło. Książkę czytało mi się przyjemnie, lecz nie wszystkie opisywane w niej wątki mnie zaciekawiły. Ulam lubi skupiać się na aspektach naukowych, które były dla mnie niezrozumiałe przez co momentami się nudziłam czytając jego autobiografię. Czasami zapominałam, że czytam autobiografię Ulama, gdyż opowiadał o tylu rzeczach i osobach, a nie o sobie samym.
AnnieK 2021-04-16 16:13:15