Konstruowanie i zatwierdzanie taryf dla wody i ścieków
Maciej Białek, Grabarczyk Tymon, Małgorzata Hawro, Paweł Michalski
Konstruowanie i zatwierdzanie taryf dla wody i ścieków
Maciej Białek, Grabarczyk Tymon, Małgorzata Hawro, Paweł Michalski
- Wydawnictwo: C. H. Beck
- EAN: 9788382354317
- Ilość stron: 218
- Format: 16.5x23.8cm
- Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Niedostępna
Opis: Konstruowanie i zatwierdzanie taryf dla wody i ścieków - Maciej Białek, Grabarczyk Tymon, Małgorzata Hawro, Paweł Michalski
Szczegółowe omówienie procesu tworzenia i zatwierdzania cen i stawek opłat dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków.
Ten unikatowy przewodnik pozwoli Państwu na sprawne przygotowanie się do opracowania nowego wniosku taryfowego lub do jego modyfikacji.
Publikacja składa się z kilku części, których przeczytanie staje się bazą do pracy nad wnioskiem taryfowym. I tak pierwsza część opracowania prezentuje prawne uwarunkowania procedury związanej z zatwierdzaniem taryf dla zbiorowego odprowadzania ścieków. Znajdują się tam m.in. informacje na temat Wód Polskich, czyli kluczowego regulatora na rynku wodociągowo-kanalizacyjnym, jego uprawnień do ingerowania w działalność podmiotów funkcjonujących na rynku wod-kan, w tym dotyczących rozstrzygania sporów pomiędzy przedsiębiorstwami wod-kana a ich klientami. Zasadnicza część dotyczy jednak procedury zatwierdzania taryf wraz z obowiązującymi terminami złożenia wniosków taryfowych oraz postępowaniem przed organem regulacyjnym.
Bardzo ważna dla Czytelnika jest druga część skierowana do osób, które opracowują wniosek o zatwierdzenie taryf. Znajduje się w niej kompletny opis przygotowania wniosku taryfowego wraz z metodyką planowania kosztów oraz wypełniania tabel taryfowych.
Priorytetem autorów było przygotowanie ?instrukcji obsługi" wniosku taryfowego, dlatego też opracowanie w sposób praktyczny opisuje nie tylko zasady wypełnia tabel A?H, ale także sposób ustalania niezbędnych przychodów, czy też kalkulacji opłat abonamentowych.
Książka odpowiada m.in. na następujące pytania:
Czy konieczne jest złożenie nowego wniosku taryfowego w 2021 r.?
Z jakich elementów składa się wniosek taryfowy?
W jaki sposób Wody Polskie weryfikują wnioski taryfowe?
Czy Wody Polskie mogą nie zgodzić się z zaproponowanymi taryfami? Jak można kwestionować rozstrzygnięcia Wód Polskich?
Jakie dane są potrzebne do prawidłowego sporządzenia wniosku taryfowego?
Jak prawidłowo ustalać niezbędne przychody i dokonać ich alokacji na grupy odbiorców?
Czy można skorygować wniosek taryfowy po jego zaakceptowaniu przez Wody Polskie?
Jak prawidłowo wypełnić tabele załączane do wniosku taryfowego?
Kto podpisuje wniosek taryfowy?
Na czym polega subsydiowanie skrośne?
Regulacje dotyczące zatwierdzania taryf dla wody i ścieków funkcjonują w nowym systemie prawnym od 3 lat. Właśnie zaczyna się drugi etap ustawowy, kiedy należy złożyć wniosek. Wniosek taryfowy stanowi podstawę zatwierdzanych przez organ regulacyjnych taryf. W zdecydowanej większości przypadków, jeżeli zewnętrzny weryfikator nie ma zastrzeżeń do przedstawionego wniosku, przyjęcie taryf polega po prostu na nadaniu wnioskowi taryfowemu mocą decyzji administracyjnej statusu taryfy, rozumianej jako zestawienie ogłoszonych publicznie cen i stawek opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków oraz warunki ich stosowania.
Właściwe sporządzenie wniosku taryfowego jest kluczowym elementem w procedurze zatwierdzania taryf. W praktyce czas poświęcony na dokładne przeanalizowanie danych i ich odpowiednie zaprezentowanie we wniosku, pozwala znacząco skrócić okres weryfikacji prowadzonej przez organ regulacyjny.
Szczegóły: Konstruowanie i zatwierdzanie taryf dla wody i ścieków - Maciej Białek, Grabarczyk Tymon, Małgorzata Hawro, Paweł Michalski
Nazwa: Konstruowanie i zatwierdzanie taryf dla wody i ścieków
Autor: Maciej Białek, Grabarczyk Tymon, Małgorzata Hawro, Paweł Michalski
Wydawnictwo: C. H. Beck
Kod paskowy: 9788382354317
Tytuł oryginału: U
Języki: polski
Ilość stron: 218
Format: 16.5x23.8cm
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami