Izbica, Izbica
Rafał Hetman
Izbica, Izbica
Rafał Hetman
- Wydawnictwo: Czarne
- Rok wydania: 2021
- ISBN: 9788381911962
- Ilość stron: 344
- Format: 12.5x19.5cm
- Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Jutro (piątek 2024-11-22)*Przy zamówieniu większej ilości egzemplarzy czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu
Opis: Izbica, Izbica - Rafał Hetman
Nominacja do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza 2022
Finalista Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego 2022.
Wystarczyło zaledwie tysiąc czterdzieści dziewięć dni, by w podlubelskim żydowskim miasteczku po dawnych mieszkańcach pozostał tylko zryty przez poszukiwaczy złota cmentarz, zamieniona w szalet synagoga, splądrowane domy i dwadzieścioro troje ocalałych, z których żaden nie chciał tu zostać.
Dziś o wojennych losach Izbicy przypomina jeszcze mniej: szkolna gablotka, dwie drewniane kuczki, zaniedbany kirkut i skrawki wyszeptanych opowieści. Bo jak mówić na głos o tych, którzy odeszli na naszych oczach i często za naszym przyzwoleniem?
Rafał Hetman wydobywa z niepamięci postaci i losy, o których uparcie milczały kolejne pokolenia, i opisuje współczesną Izbicę, odbijając ją w lustrze wojennej historii. Właścicielka piekarni i katolicki ksiądz żydowskiego pochodzenia, chłopak, który do końca życia chodził z kulą w szczęce, przepełniony pragnieniem zemsty aptekarz, anonimowi sąsiedzi i świadkowie.
Z rozmów, świadectw i dokumentów układa mozaikę żydowsko-polskiej przeszłości, której cień pada daleko poza wojenne lata. Sprawia przy tym, że losy małej, sennej Izbicy stają się uniwersalną opowieścią o polskiej historii.
Pisze również o pułapkach ludzkiej pamięci i konsekwencjach milczenia, bo to właśnie przemilczane historie mówią o nas najwięcej.
To jedno z tych miasteczek, których były przed wojną dziesiątki, tych, gdzie jidysz rozbrzmiewał na ulicy częściej niż polski. W historii Zagłady zapisało się jako jedno z miejsc najstraszniejszych, w historii polskiej pamięci o żydowskich współobywatelach wydaje się zupełnie zatarte
Rafał Hetman przypomina – sobie i nam – dlaczego powinniśmy o Izbicy wiedzieć. I co z tą wiedzą zrobić osiemdziesiąt lat po wojnie, kiedy wśród nas wciąż wielu jest takich, którzy wypierają historyczne fakty w imię spokoju sumienia. - Magdalena Kicińska
Szczegóły: Izbica, Izbica - Rafał Hetman
Tytuł: Izbica, Izbica
Autor: Rafał Hetman
Wydawnictwo: Czarne
Seria: Sulina
ISBN: 9788381911962
Języki: polski
Rok wydania: 2021
Ilość stron: 344
Format: 12.5x19.5cm
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Recenzje: Izbica, Izbica - Rafał Hetman
Małe miasteczko Izbica. Tam, gdzie ludzie żyli, pracowali, kochali się, nienawidzili… ot, zwyczajne miasto, jakich tysiące w Polsce. Pewnie byłoby jak zwykle gdyby nie przyszła wojna. Która zmieniła wszystko. Kiedy już nie było nasze ale polskie i żydowskie. „Kiedy Tojwi dotarł do Izbicy, zdał sobie sprawę, że nikt na niego nie czeka. Tojwi zrozumiał, że nie otworzą się przed nim żadne drzwi w rodzinnym mieście. Nawet w jego dawnym domu mieszkał już ktoś obcy”. A przed wojną razem z innymi oglądał „Dybuka” (genialny film). A teraz stał się obcym, zbędnym. I tak się stało z kilkoma tysiącami, którzy przeżyli wojnę. Rafał Hetman w swojej książce przytacza Tojwiego i innych, którzy stracili wszystko i wszystkich. Których nic w rodzinnych miejscowościach nie czekało, co najwyżej kamienie rzucane im przez sąsiadów. Piękna, smutna, wspaniała książka „Izbica, Izbica” Rafała Hetmana. Która przypomina że „ludzie ludziom zgotowali ten los”. I są jeszcze dwie sprawy, o których muszę wspomnieć. Pierwsza to to, że wiedziałam co to jest tałes i kirkut. Ale nie wiedziałam co to jest ohel i tefilin. Teraz już wiem. A po drugie przeczytałam bibliografię. Ile trzeba samozaparcia, czytania tekstów i przemierzania wszerz i wzdłuż Polski aby to wszystko znalazło się w tej książce. Rafale, jestem pod wrażeniem i czekam na następne książki. Absolutnie polecam „Izbicę, Izbicę”. Antonia 2021-08-19 21:18:25