Surrealistka
Michaela Carter
Surrealistka
Michaela Carter
- Wydawnictwo: Rebis
- Rok wydania: 2021
- ISBN: 9788380625396
- Ilość stron: 424
- Format: 13.5x21.5cm
- Oprawa: Miękka
Jutro (poniedziałek 2024-12-23)*Przy zamówieniu większej ilości egzemplarzy czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu
Opis: Surrealistka - Michaela Carter
Wielka miłość i burzliwe losy dwojga niezwykłych artystów.
Oparta na prawdziwych wydarzeniach, bujna, przesycona poetycką magią opowieść o miłości, sztuce i przeznaczeniu, która przywraca należne miejsce Leonorze Carrington – jednej z czołowych postaci sztuki XX wieku.
Londyn 1937. Dwudziestoletnia Leonora, początkująca malarka, wdaje się w burzliwy romans z Maksem Ernstem, żonatym dojrzałym artystą. Wyzwala się spod wpływu rodziny i wyjeżdża za nim do Paryża, gdzie wpada w wir ekscytującego świata wizjonerów surrealizmu – Mana Raya, Bretona, Picassa i Dalego. Zainspirowana ich poczuciem wolności Leonora eksperymentuje ze swoimi pracami, kształtując własną tożsamość artystyczną i zdobywając uznanie. Tymczasem na Europę pada cień wojny, a nagłówki gazet zaczynają piętnować Ernsta i jego otoczenie jako „degeneratów“. Zmuszeni do ucieczki z Francji Leonora i Max zostają rozdzieleni. Dla Carrington będzie to początek wyjątkowej podróży, która uczyni ją jedną z najbardziej wpływowych kobiet naszych czasów.
Surrealistka, wyjątkowo starannie przygotowana historyczna powieść o miłości – i rozstaniu – surrealistów Leonory Carrington i Maksa Ernsta u zarania II wojny światowej, jest wielce oryginalna i wciągająca. [...] historia tak poetycko i porywająco opowiedziana [...] pochłonęła mnie bez reszty“. – Cynthia Swanson, autorka bestsellerów „New York Timesa“: Wyśnione życie i Szklany las.
Doskonała nowa powieść Michaeli Carter to fikcyjny portret seksualnego i artystycznego dojrzewania Wielkiej Kobiety. Fascynująca Surrealistka jest wyrazista, pieczołowicie przygotowana i urzekająco piękna. – Kate Christensen, autorka The Great Man i The Last Cruise, laureatka nagrody literackiej PEN/Faulkner.Producent:
Wydawnictwo AMBER Sp. z o.o.
ul. Królewicza Jakuba 27 A
02-956 Warszawa (PL)
tel: kontakt@wydawnictwoamber.pl
email:Podmiot odpowiedzialny:
Wydawnictwo AMBER Sp. z o.o.
ul. Królewicza Jakuba 27 A
02-956 Warszawa (PL)
tel: kontakt@wydawnictwoamber.pl
email:
Szczegóły: Surrealistka - Michaela Carter
Tytuł: Surrealistka
Autor: Michaela Carter
Wydawnictwo: Rebis
ISBN: 9788380625396
Tytuł oryginału: The Degenerates ;US title: LEONORA IN THE MORNING LIGHT
Tłumacz: Łyś Waldemar
Języki: polski
Rok wydania: 2021
Ilość stron: 424
Format: 13.5x21.5cm
Oprawa: Miękka
Recenzje: Surrealistka - Michaela Carter
Miłość inna niż wszystkie. Sztuka, która mówiła więcej niż tysiąc słów. I wojenny chaos, który zmienił cały świat.
"Surrealistka" to wciągająca opowieść o miłości do życia, sztuki i do drugiego człowieka. O poszukiwaniu własnego miejsca i głosu. To opowieść o kobiecej sile i determinacji. Wreszcie to opowieść o walce o godne życie na własnych warunkach.
Polecam książkę nie tylko miłośnikom sztuki, ale również osobą lubiącym pięknie napisane książki z historią w tle. Osoby interesujące się Paryżem i tematyką II Wojny Światowej ta książka również przypadnie do gustu.
Zachęcam również do bliższego poznania Leonory Carrington i jej twórczości (była przecież malarką, rzeźbiarką i pisarką), która wciąż zachwyca i działa na wyobraźnię.Małgorzata M 2021-04-14 13:00:10
„Surrealistka” – Carter Michael
Surrealizm – „kierunek w sztuce powstały w 1924 roku we Francji […] W malarstwie założeniem surrealizmu było „wyrażenie wizualne percepcji wewnętrznej”. Artyści starali się wykreować obrazy burzące logiczny porządek rzeczywistości”- cytat pochodzi w portalu wikipedia.org
Książka opowiada historię życia i twórczości Leonory Carrington. Zmarłej w 2011 roku surrealistycznej malarki oraz pisarki. Jest oparta na faktach. Porusza takie tematy jak: jej miłość to sztuki oraz burzliwy związek z Maxem Ernstem, aż wreszcie chorobę psychiczną.
Artystkę poznajemy w bardzo młodym wieku. Kiedy to zaczyna żyć po swojemu. Z panny z dobrego domu zaczyna przeistaczać się w wyzwoloną kobietę, feministkę. Po przyjeździe do Paryża natchniona twórczością między innymi Picassa, Daliego, Leonor Finn, zaczyna eksperymentować z własną sztuką. Następnie jej stabilizacja zostaje zachwiana poprzez II Wojnę Światową, kiedy to artyści tacy jak ona zostają uznani za „degeneratów”. Jest zmuszona do opuszczenia Francji. Niestety zostaje rozdzielona ze swoim partnerem.
Pomimo sporej ilości tekstu na stronie, małej ilości dialogów oraz niezbyt dużej czcionki, powieść czytało mi się nad wyraz szybko. Mimo, iż bohaterowie przedstawione w książce wywołują u mnie wachlarz skrajnie odmiennych emocji, to samej zaś autorce należą się wyrazy uznania za styl, język oraz sposób przekazania historii postaci.
Podsumowując książka przedstawia trudne, momentami pełne bólu, a jednocześnie przepełnione specyficzną miłością życie wybitnej surrealistycznej malarki. To właśnie ciężkie chwile ukształtowały ją jako artystkę. Czy powieść jest dla każdego – wątpię. Nie jest to łatwa lektura, momentami może powodować niechęć, pewnego rodzaju odrazę, oburzenie. Wymaga od czytelnika skupienia oraz bycia ciekawym tego rodzaju tematyki. Nie oszukujmy się, jeżeli nie lubisz czytać literatury pięknej, a w szczególności opisującej życie i twórczość malarki to nie jest to lektura dla Ciebie. Jeżeli jednak szukasz czegoś innego to właśnie trafiłeś/łaś w dziesiątkę.
dream_books25 2021-04-20 19:47:08