Pionierki. Maria Czaplicka i nieznane bohaterki antropologii
Frances Larson
Pionierki. Maria Czaplicka i nieznane bohaterki antropologii
Frances Larson
- Wydawnictwo: Znak Literanova
- Rok wydania: 2021
- ISBN: 9788324037391
- Ilość stron: 352
- Format: 13.5 x 21.0 cm
- Oprawa: Twarda
Dzisiaj*Zamówienie złożone do godz. 12.00 (nie dotyczy przedpłat zaksięgowanych po godz. 12.00). Przy zamówieniu większej ilości egzemplarzy czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu.
Opis: Pionierki. Maria Czaplicka i nieznane bohaterki antropologii - Frances Larson
Kobiety, które rzuciły wyzwanie nieznanym lądom i swojej epoce
Maria majaczyła i raz po raz zapadała w niespokojny sen. Obsesyjnie myślała o krwi i mięsie reniferów. Nie jadła od dwunastu godzin, a jej ciało pożerał syberyjski ziąb.
Chociaż spodziewała się, że wyprawa na Syberię będzie ekstremalnie trudna, teraz, gdy wraz z towarzyszami zgubiła szlak podczas burzy, czekała na najgorsze.
Ale przecież od zawsze wiedziała, jak to jest być zdaną tylko na siebie. Na początku XX wieku uważano, że istnieją rzeczy, „których kobieta wiedzieć nie powinna“. Podczas gdy mężczyźni antropolodzy dostawali czeki i ruszali w drogę, Maria Czaplicka i inne oksfordzkie badaczki musiały przechodzić upokarzające procedury i walczyć o każdy grosz.
A jednak pięć odważnych kobiet znalazło w sobie siłę, by rzucić wyzwanie nieznanym lądom i ograniczeniom, które stawiały ich czasy.
Katherine Routledge zleciła budowę statku i pożeglowała na Wyspę Wielkanocną. Beatrice Blackwood filmowała wojowników z Nowej Gwinei. Barbara Freire-Marreco zamieszkała w indiańskich pueblos, a Winifred Blackman rzucała się z aparatem w wir krwawych bójek w Egipcie.
Ale to Polka, Maria Czaplicka, podjęła się najtrudniejszego wyzwania. Przemierzyła arktyczną tundrę, by badać życie szamanów i nomadów, którzy nie znali białego człowieka. Podczas gdy jej rodak Bronisław Malinowski pławił się w blasku sławy, Maria za spełnianie ambicji zapłaciła straszliwą cenę.
Książka Frances Larson to opowieść o dramatycznych losach pionierek antropologii i hołd złożony ich niezwykłej sile.
Szczegóły: Pionierki. Maria Czaplicka i nieznane bohaterki antropologii - Frances Larson
Tytuł: Pionierki. Maria Czaplicka i nieznane bohaterki antropologii
Autor: Frances Larson
Wydawnictwo: Znak Literanova
ISBN: 9788324037391
Tłumacz: Kamińska Aleksandra
Języki: polski
Rok wydania: 2021
Ilość stron: 352
Format: 13.5 x 21.0 cm
Oprawa: Twarda
Recenzje: Pionierki. Maria Czaplicka i nieznane bohaterki antropologii - Frances Larson
„Siła jest kobietą” - zgadzacie się z tym stwierdzeniem? Ja zdecydowanie tak! Nie jednokrotnie kobiety udowadniały swoją siłę. Nie inaczej dzieje się w książce pt.: „Pionierki. Maria Czaplicka i nieznane bohaterki antropologii”.
Maria Czaplicka, Katherine Routledge, Beatrice Blackwood, Barbara Freire-Marreco oraz Winifred Blackman to główne bohaterki „Pionierek”. Każda z nich dokonała niesamowitego! Maria Czaplicka przemierzyła arktyczną tundrę, by badać życie szamanów i nomadów, którzy nie znali białego człowieka. Katherine Routledge zleciła budowę statku i pożeglowała na Wyspę Wielkanocną. Beatrice Blackwood filmowała wojowników z Nowej Gwinei. Barbara Freire-Marreco zamieszkała w indiańskich pueblos, a Winifred Blackman rzucała się z aparatem w wir krwawych bójek w Egipcie.
Autorka książki (notabene pisarka oraz antropolożka) przedstawia nam historię 5 wspaniałych kobiet, które dokonały mogłoby się wydawać na tamte lata rzeczy niemożliwych. Każda z kobiet była inna, lecz łączyło je jedno. Odnalazły one w sobie siłę oraz odwagę, aby spełniać marzenia i realizować się zawodowo. Chciały udowodnić, że nie odbiegają w niczym od kolegów antropologów i one także mogą odnosić na tym polu ogromne sukcesy. Udowodniły, że życie kobiety nie toczy się wyłącznie w domu i może ona podróżować po całym świecie. Książka została napisana naprawdę bardzo ciekawie, dzięki czemu z przyjemnością zagłębiamy się w życie kobiet. Dodatkowo od podszewki możemy poznać pracę antropologów co okazało się być dla mnie czymś niezwykle ciekawym. Nigdy nie interesowałam się tym tematem, a po lekturze „Pionierek” zdecydowanie się to zmieniło.
,,Pionierki. Maria Czaplicka i nieznane bohaterki antropologii" Frances Larson to książka warta przeczytania. Dzięki niej możemy zagłębić się w życie 5 wspaniałych kobiet, które dokonały odkryć wpływających także na nasze obecne życie. Jeżeli macie wolne popołudnie to koniecznie sięgnijcie po „Pionierki”.
k.tomzynska 2021-06-21 18:34:19
Antropologia jako dziedzina nauk społecznych rozwinęła się pod koniec XIX wieku. Na początku XX wieku zdobyła ogromną popularność. Nic dziwnego, że studiowaniem tego kierunku zainteresowały się też kobiety. Pierwsze studentki, a potem badaczki, nie ustępowały pola mężczyznom – jeździły na badania terenowe, prowadziły obserwacje, wydawały książki. Wśród takich badaczek była pochodząca z Polski Maria Czaplicka. Jednak nie tylko ona wyróżnia się jako antropolożka – warto poznać też postacie innych kobiet, między innymi Katherine Routledge czy Barbary Freire-Marreco.
Pionierki Frances Larson to pozycja biograficzna, w której zaprezentowano pięć postaci kobiecych, które zajmowały się antropologią. Wspomina się w książce też o innych kobietach, a także mężczyznach związanych z tą dziedziną.
Autorka opisuje dzieje badaczek, pokazując początek ich zainteresowania nauką, koleje losu ich pracy, lecz także uchyla rąbka tajemnicy na temat ich życia prywatnego. Dzięki jej relacji możemy lepiej poznać opisywane bohaterki. Dowiadujemy się, jakie obszary badań je zajmowały, a także jakimi osobami były, jak widzieli je inni.
Opis życia antropolożek to też okazja do zaprezentowania życia na początku XX w. Dowiadujemy się, jak wyglądała sytuacja kobiet na uczelniach, jak zdobywano dofinansowanie na badania terenowe i jak radzono sobie w czasie wojny. Nie jest to jednak pozycja, która mówi jedynie o dziejach płci żeńskiej w tym czasie. Autorka opisuje także mężczyzn, ich studia i badania.
Książka prezentuje również samą dziedzinę badań, którą trudniły się opisane postacie. Antropologia nie jest najpopularniejszą nauką społeczną, nie jest szeroko omawiana. Niemniej może to też wina tego, że przez ostatnie sto lat odkryto przed nami wiele ciekawostek, informacji, zwyczajów ludów, które nie są rozwinięte cywilizacyjnie, żyją na uboczu, są zamkniętymi społecznościami. To właśnie badania antropologów sprawiły, że wiemy o nich więcej. W książce nie brakuje informacji na temat plemion i ich obyczajów, a te wiadomości są dla czytającego interesujące i intrygujące. Nie pominięto też kwestii prowadzenia badań przez antropologów – mnie zaskoczyło korzystanie z „informatorów” znających plemiona, o których badacz pisał.
Pionierki to dobrze napisana pozycja. Jest pełna informacji, jednak podczas czytania nie odczuwamy znużenia lekturą. Biograficzne fakty i ciekawostki o badanych plemionach przeplatają się i uzupełniają, tworząc barwną opowieść. Dodatkowo w pozycji znajdziemy zdjęcia, które świetnie wzbogacają treść.
Pionierki to pozycja, która mnie zaskoczyła. Przyjemnie się ją czytało, a postacie w niej przedstawione były interesujące i intrygujące. Autorka podeszła do opisywanego tematu rzetelnie i skrupulatnie, a jednocześnie potrafiła przyciągnąć uwagę czytelnika
Aga 2021-06-25 14:18:53