Rewolta

Książka

Rewolta

  • Wydawnictwo: W.A.B.
  • Rok wydania: 2021
  • ISBN: 9788328087804
  • Ilość stron: 496
  • Format: 15.0x22.5 cm
  • Oprawa: twarda
Wysyłka:
Dzisiaj*Zamówienie złożone do godz. 12.00 (nie dotyczy przedpłat zaksięgowanych po godz. 12.00). Przy zamówieniu większej ilości egzemplarzy czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu.
Cena katalogowa 52,99 PLN brutto
Cena dostępna po zalogowaniu
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×
Cena 52,99 PLN
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Opis: Rewolta - Eyal Nadav

Ciągle pytasz: dlaczego? Dzięki tej książce zrozumiesz… dlaczego


Najważniejsze, co musisz wiedzieć na temat epoki odpowiedzialności, a czego pewnie już się domyślasz – to fakt, że właśnie dobiegła końca.


Fundamentalizmy, populizm, nacjonalizm, brexit, kryzys imigracyjny i klimatyczny, ekstremizmy, wojny handlowe i zaburzenie globalnego porządku. Witaj w XXI wieku. W epoce rewolty.


Rewolta to odważna i fascynująca analiza współczesnego świata, dostarczająca niezbędnej wiedzy o mechanizmach politycznych i gospodarczych rządzących naszym życiem społecznym. Nadav Eyal, jeden z najbardziej znanych izraelskich dziennikarzy, w brawurowy sposób opisuje czasy, w których przeszło nam żyć: od końca epoki odpowiedzialności, która jego zdaniem nastąpiła w chwili zamachów terrorystycznych na World Trade Center, aż po pandemię wirusa COVID-19. Przedstawia fascynujący (a zarazem niepokojący) obraz obecnego świata, w którym – w miarę zanikania obietnic globalizacji – nacjonalizmy i ekstremizmy różnego typu rozprzestrzeniają się w zawrotnym tempie.


Eyal, łącząc dziennikarską narrację z oryginalną analizą, pokazuje, że lewica i prawica mają ze sobą dziś o wiele więcej wspólnego, niż mogłoby się wydać. Opowiada historie żyjących na skraju ubóstwa górników z Pensylwanii, komun anarchistycznych na przedmieściach Aten, japońskiego miasta o malejącej dzietności, neonazistów w Niemczech czy rodzin syryjskich uchodźców, którym towarzyszył w ucieczce. Do tych przerażających raportów z teraźniejszości Eyal wplata lekcje z przeszłości, od wojen opiumowych w Chinach, przez kolonialne Haiti, aż po plan Marshalla. Sięgając po historyczne powiązania, pokazuje, że korzenie buntów zawsze były głębokie – i że zamiast postrzegać rewoltę jako przemijające zjawisko, powinniśmy uznać sprzeciw za nowe status quo.


W jakim kierunku zmierza świat? Fascynująca książka jednego z najbardziej oryginalnych myślicieli XXI wieku


Nadav Eyal – jeden z najbardziej znanych izraelskich dziennikarzy, zdobywca Nagrody Sokolova, nazywanej izraelskim Pulitzerem. Stały współpracownik dziennika „Jedi’ot Acharonot” . W 2016 roku, kilka miesięcy przed wyborami prezydenckimi, Eyal nakręcił Trumpland, serię krótkich filmów dokumentalnych, w których szczegółowo opisał największe bolączki współczesnej Ameryki. Przemierzając kolejne stany i rozmawiając z ich mieszkańcami, Eyal przewidział – wbrew sondażom i zdrowemu rozsądkowi – zwycięstwo Donalda Trumpa, najczarniejszego konia w historii Ameryki.


Szczegóły: Rewolta - Eyal Nadav

Tytuł: Rewolta
Autor: Eyal Nadav
Wydawnictwo: W.A.B.
ISBN: 9788328087804
Tytuł oryginału: Revolt
Tłumacz: Magdalena Sommer
Rok wydania: 2021
Ilość stron: 496
Format: 15.0x22.5 cm
Oprawa: twarda


Recenzje: Rewolta - Eyal Nadav

Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

„Rewolta” to książka dla wszystkich, którzy nie do końca wiedzą co się obecnie dzieje we współczesnym świecie. Jednak nie tylko! Nawet osoby będące „na bieżąc” znajdą w niej coś dla siebie. Nadav Eyal w swojej książce nawiązuje do odrodzonych ruchów nacjonalistycznych i faszystowskich działających w naszym świecie, a także wspomina o katastrofach klimatycznych, czyli fali populizmu i fundamentalizmu. Autor uświadamia nam, że pomiędzy tymi zjawiskami występują zjawiska przyczynowo-skutkowe i stara nam się je jak najlepiej przedstawić. Jednak należy mieć na uwadze, że robi on to na zasadzie własnych doświadczeń i zasad moralnych. Dlatego nie każdy musi się zgadzać ze wszystkim co autor nam przedstawia i sposobami jego wyjaśnień.
Książka napisana jest może nie o tyle łatwym językiem, co tak naprawdę dość zrozumiałym dla każdego z nas. Czyta się ją naprawdę bardzo dobrze co miło mnie zaskoczyło, ponieważ podchodziłam do niej z delikatną dozą nieufności. Styl pisania Eyal’a sprawia, że nie mamy tutaj do czynienia ze strice reportażem tylko czymś pomiędzy reportażem, a literaturą popularnonaukową. Dziennikarz wykorzystuje swoje wieloletnie doświadczenie i bez owijania w bawełnę stara się nam przybliżyć erę globalizacji, w której przyszło nam obecnie żyć. W szerszym kontekście opisuje nam wydarzenia, których był świadkiem i wnikliwie je analizuje. Na duży plus zasługuje fakt, że autor prócz analizy prezentuje nam także przykładowe rozwiązania problemów i nie skupił się on wyłącznie na Stanach Zjednoczonych. Eyal starał się nam przybliżyć problem z szerszej perspektywy uwzględniając przy tym Azję, Europę, czy Amerykę Południową. Nie skupia się wyłącznie na bogatych krajach tylko przygląda się także tym biedniejszym i przeprowadza ich dogłębną analizę. Dzięki temu widzimy, że autor traktuję sprawę bardzo poważnie i chce działać przeciw wydarzeniom, które jeszcze mogą nas zaskoczyć.
Jeżeli chodzi o minusy to one także się znalazły. Niektóre fragmenty książki były dość nużące i odniosłam wrażenie, że czym bardziej zbliżałam się do końca książki to tym więcej razy użyto słowa „rewolta”. Dosłownie było one używane na siłę. Jednak jest to tylko moje odczucie.

Podsumowując - książkę czytało mi się bardzo dobrze i zdecydowanie mogę ją polecić każdemu kto interesuje się temat, bądź chce poprawić wiedzę o otaczającym nas świecie. Mogłabym o niej pisać jeszcze wiele, jednak sądzę, że należy ją przeczytać samemu… Tym bardziej, że globalizacja dotyczy każdego z nas i warto mieć to na uwadze. Jestem pewna, że z „Rewolty” każdy wyniesie coś nowego nawet jeżeli nie zgadza się ze wszystkimi poglądami autora.
2021-07-10 14:11:34


Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:

Inne pozycje tego autora: Eyal Nadav (1)