Opóźnienie może ulec zmianie. Fascynujący świat pociągów oczami maszynisty
Marcin Antosz
Opóźnienie może ulec zmianie.
Fascynujący świat pociągów oczami maszynisty
Marcin Antosz
- Wydawnictwo: Muza
- Rok wydania: 2021
- ISBN: 9788328717534
- Ilość stron: 288
- Format: 14.0x20.3cm
- Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
1-3 dni robocze + czas dostawy*Przy zamówieniu większej ilości egzemplarzy czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu
Opis: Opóźnienie może ulec zmianie. - Marcin Antosz
"Sorry, ale taki mamy klimat" – podsumowała kiedyś zimowy paraliż kolei pani minister. Na opóźnienia polskich pociągów narzekamy wszyscy, ale o wiele więcej jest pozytywnych emocji związanych z wygodą, ekologią czy romantyzmem tego sposobu podróżowania.
Pociągi towarzyszą nam w życiu od małego, ale niewiele wiemy o tym, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami lokomotywy. Co czuje maszynista, próbując zatrzymać wielotonowego kolosa przed bawiącymi się na torach dziećmi? Dlaczego do pracy musi zgłosić się minimum godzinę przed planowanym odjazdem? I do czego w kabinie potrzebna mu kierownica?
Marcin Antosz jest internetowym blogerem i najbardziej znanym polskim maszynistą. Aby spełnić kolejowe marzenia, porzucił pracę informatyka i sam przygotował się do specjalistycznych egzaminów. O tajemniczym świecie kolei opowiada barwnie, intrygująco i dowcipnie. To książka dla każdego, kto chociaż raz uśmiechnął się na myśl o czekającej go podróży pociągiem.
Szczegóły: Opóźnienie może ulec zmianie. - Marcin Antosz
Tytuł: Opóźnienie może ulec zmianie.
Podtytuł: Fascynujący świat pociągów oczami maszynisty
Autor: Marcin Antosz
Wydawnictwo: Muza
ISBN: 9788328717534
Języki: polski
Rok wydania: 2021
Ilość stron: 288
Format: 14.0x20.3cm
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Recenzje: Opóźnienie może ulec zmianie. - Marcin Antosz
Czytanie tej książki to była sama przyjemność. To pozycja podobna do "Pilot ci tego nie powie", również Wydawnictwa Muza, którą czytałam 2 lata temu. Czyli w skrócie osoba zajmująca się jakimś zawodem opowiada o swojej pracy w ciekawy sposób. W dodatku u Marcina Antosza słychać pomiędzy wersami, jaką pasją dla niego jest świat pociągów. Aż miło, że jego marzenie się spełniło i swoimi wrażeniami chce się dzielić ze światem.
Większość z nas pewnie miała już do czynienia z takimi środkami transportu. Wsiadamy do samolotu lub pociągu i ten zabiera nas w podróż do celu, to proste. Wszelkie opóźnienia czy problemy w drodze powodują naszą złość, a często nawet nie wiemy na kogo i na co się gniewać, bo nie mamy pojęcia, co się dzieje. Motorniczy? Kierowca? Ten pan tam zamknięty na początku pewnie ma do wciskania tylko jeden guzik i kupę wolnego czasu na parzenie kawy. A może warto na chwilę się zatrzymać i zainteresować pracą człowieka, któremu w zasadzie na te kilka godzin podróży poświęcamy własne zdrowie?
Ta książka na pewno sprawi, że czytelnik nabierze większego szacunku do pracowników kolei, może rozbudzi wyobraźnię na tyle, by któregoś dnia wybrać się np. do tematycznego muzeum. Ja po niej mam ochotę na wycieczkę do innego miasta, koniecznie pociągiem.
Trzeba zwrócić uwagę na podtytuł tej pozycji, "świat pociągów oczami maszynisty", i przygotować się na opowieści z innej perspektywy. Nie będzie tutaj niesamowitych przygód pasażerów, które czasem opowiadają nam znajomi. Dowiemy się za to m.in., jak w ogóle zostać zawodowym maszynistą, jak wygląda jego dzień w pracy, jakie nietypowe sytuacje go spotkały. Nie unikniemy fachowego słownictwa i objaśniania, jak działa pociąg, chociaż ja niewiele z tego zrozumiałam, to narzeczonemu elektrykowi z wykształcenia, akurat ten rozdział najbardziej przypadł do gustu. Pomiędzy rozdziałami znajdują się zdjęcia. Pomaga to lepiej wczuć się w klimat, porównać wnętrza lokomotyw, o których pisze autor.
Polecam książkę ciekawskim i zazdroszczę tym, którzy będą ją czytać nie w domu, ale w podróży.mysilicielka 2021-06-20 18:16:15
Większość z nas na pewno podróżowała pociąganiem. Ale czy zastanawialiśmy się kiedyś jak wygląda praca maszynisty? Ja raczej nie.
Ale zaciekawił mnie tytuł “Opóźnienie może ulec zmianie”. Jest to książka napisana przez pana, który jest maszynistą. Tytuł ten pokazuje jak naprawdę wygląda taka praca i że wcale nie polega na siedzeniu sobie w kabinie. Bo pewnie przez wielu tak jest odbierana, przecież pociąg jedzie po szynach i maszynista nie musi wybierać drogi jaką musi jechać. A wcale nie jest tak, bo oprócz obserwowania trasy, maszynista musi przygotować maszynę do podróży, często przeprowadza drobne naprawy, no i przede wszystkim obserwuje czy na drodze nie pojawiają się niepotrzebne przedmioty i osoby.
Bardzo mnie zdziwiło jaką długą drogę musi przejść osoba, która chce pracować w tym zawodzie. Byłam pewna, że wygląda to mniej więcej jak uzyskanie uprawnień na kierowcę zawodowego. Byłam w dużym błędzie.
Co bardzo mi się podoba to to, że książka jest napisana bardzo prostym językiem. Za bardzo nie znam się na kolei, a specjalistyczne nazwy są dla mnie czarną magią, ale autor wszystko tak wytłumaczył, że każdy zrozumie o co chodzi.
Przede wszystkim książkę czyta się bardzo szybko i nie nudzi. A Pan Marcin pisze tak, że od razu czuć pasję jaką ma do pociągów i swojej pracy.
Jeśli chcecie się dowiedzieć trochę więcej o pociągach i pracy maszynisty to polecam Wam ten tytuł.
Monika @onaczytanoca 2021-07-28 21:28:04