Pokrzywdzony jako uczestnik postępowań represyjnych. Czwarty wierzchołek trójkąta?
Paweł Czarnecki, prof. UJ dr hab. Andrzej Światłowski (red.)
Pokrzywdzony jako uczestnik postępowań represyjnych. Czwarty wierzchołek trójkąta?
Paweł Czarnecki, prof. UJ dr hab. Andrzej Światłowski (red.)
- Wydawnictwo: C. H. Beck
- Rok wydania: 2021
- ISBN: 9788382351927
- Ilość stron: 788
- Format: 14.5x20.5cm
- Oprawa: Twarda
Niedostępna
Opis: Pokrzywdzony jako uczestnik postępowań represyjnych. Czwarty wierzchołek trójkąta? - Paweł Czarnecki, prof. UJ dr hab. Andrzej Światłowski (red.)
Monografia jest zwieńczeniem trzyletnich prac w ramach projektu naukowego uzyskanego z Narodowego Centrum Nauki w programie Opus 12 (HS-5) realizowanego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W ostatnich kilkunastu latach obserwuje się znaczne zainteresowanie naukowe problematyką pokrzywdzonego - osoby, która poniosła uszczerbek w związku z popełnionym przestępstwem. Zjawisko to stanowi między innymi efekt działań unifikacyjnych w przestrzeni prawnej Unii Europejskiej, wzrostu znaczenia ruchu obrony praw i wolności obywatelskich, a także wzrostu świadomości prawnej uczestników postępowania.
W ostatnich latach ustawodawca rozszerzył zakres uprawnień pokrzywdzonego w procesie karnym - zmiany zostały wprowadzone m.in. przez:
- ustawę z 10.1.2003 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania karnego,
- ustawy- Przepisy wprowadzające Kodeks postępowania karnego,
- ustawy o świadku koronnym oraz ustawy o ochronie informacji niejawnych (Dz.U. Nr 17, poz. 155 ze zm.), w której to sąd lub odpowiednio prokurator za zgodą pokrzywdzonego lub z jego inicjatywy, może skierować sprawę do instytucji lub osoby godnej zaufania w celu przeprowadzenia postępowania mediacyjnego między pokrzywdzonym i oskarżonym czy też w imieniu pokrzywdzonego jako osoby nieporadnej może wystąpić osoba, pod której piecza pokrzywdzony pozostaje;
- ustawę z 27.9.2013 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania karnego (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1282), dotyczącą m.in. dobrowolności udziału oskarżonego i pokrzywdzonego w postępowaniu mediacyjnym, a także możliwości złożenia przez pokrzywdzonego oświadczenia, że przystępuje do postępowania jako oskarżyciel posiłkowy w terminie 14 dni od powiadomienia go o cofnięciu przez oskarżyciela publicznego aktu oskarżenia;
- ustawę z 19.7.2019 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r. poz. 1694), dotyczącą m.in. aktu oskarżenia wniesionego przez pokrzywdzonego czy odstąpienia od przesłuchania pokrzywdzonego w charakterze świadka.
Autorzy nie skupiają się tylko na roli pokrzywdzonego w postępowaniu przygotowawczym i sądowym w KPK, ale też badają jego uprawnienia w przepisach regulujących postępowanie w stosunku do nieletnich, postępowanie przeciwko podmiotom zbiorowym, w sprawach dyscyplinarnych czy wobec sprawców wykroczeń. Dzięki temu Czytelnik będzie mógł znaleźć kompleksową odpowiedzi na nurtujące go pytania.
Prezentowana pozycja swoją materią obejmuje wiele artykułów, których autorzy rozważają i wyjaśniają problematykę m.in.:
- koncepcji i pozycji pokrzywdzonego w procesie karnym z różnych perspektyw - między innymi wiktymologii oraz osób wykonujących zawody prawnicze,
- praw pokrzywdzonego do sądu,
- wzoru pouczeń pokrzywdzonego,
- obowiązku denuncjacji,
- konsekwencji procesowych śmierci pokrzywdzonego,
- pozornie pokrzywdzonego w niektórych sprawach,
- przesłuchania w charakterze świadka,
- specyfiki pokrzywdzonego małoletniego.
Publikację przygotowano z myślą o sędziach, prokuratorach a także osobach zajmujących się profesjonalnie świadczeniem pomocy prawnej, jak: adwokatach i radcach prawych, jak również aplikantach. Ponadto, będzie ona przydatna dla wszystkich osób zainteresowanych omawianą tematyką.
Szczegóły: Pokrzywdzony jako uczestnik postępowań represyjnych. Czwarty wierzchołek trójkąta? - Paweł Czarnecki, prof. UJ dr hab. Andrzej Światłowski (red.)
Tytuł: Pokrzywdzony jako uczestnik postępowań represyjnych. Czwarty wierzchołek trójkąta?
Autor: Paweł Czarnecki, prof. UJ dr hab. Andrzej Światłowski (red.)
Wydawnictwo: C. H. Beck
ISBN: 9788382351927
Języki: polski
Rok wydania: 2021
Ilość stron: 788
Format: 14.5x20.5cm
Oprawa: Twarda
Redakcja: dr Paweł Czarnecki, prof. UJ dr hab. Andrzej Światłowski