Skazana. Więzienie. Sędzia nie ma prawa tu trafić
Ewa Ornacka
Skazana. Więzienie. Sędzia nie ma prawa tu trafić
Ewa Ornacka
- Wydawnictwo: Rebis
- Rok wydania: 2021
- ISBN: 978-83-8188-331-3
- Ilość stron: 288
- Format: 13.2 x 20.2 cm
- Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Niedostępna
Opis: Skazana. Więzienie. Sędzia nie ma prawa tu trafić - Ewa Ornacka
Wstrząsająca opowieść z najcięższego w Polsce więzienia dla kobiet
Na motywach niniejszej książki (wydanej przez REBIS w 2018 roku pod tytułem Skazane na potępienie) powstał scenariusz serialu Skazana dla Player z Agatą Kuleszą w roli głównej.
Zakład Karny nr 1 dla Kobiet w Grudziądzu jest jak Alcatraz. Jego mury skrywają tajemnice, które zwykle nie przedostają się do świata ludzi wolnych. Wiele spośród osadzonych tam kobiet znamy z pierwszych stron gazet. Jaki los spotkał za więziennymi murami matkę małej Madzi z Sosnowca czy siostrę Bernadettę ze zgromadzenia boromeuszek? Jak traktowane są „dziecioboje” i czy to dobrze być „księżniczką na zamku”? Co to znaczy trafić na „dźwięki” lub do „świńskiego transportu”? Czy za kratami możliwe są burzliwe romanse i seks?
Więzienia dla kobiet to w naszej literaturze faktu teren wciąż nieodkryty. Teraz mamy okazję przyjrzeć się mu z bliska. Narratorką najnowszej książki Ewy Ornackiej i jej rozmówczynią jest Beata Krygier, skazana prawniczka, która niegdyś wydawała wyroki w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej, a potem sama trafiła do więzienia.
Szczegóły: Skazana. Więzienie. Sędzia nie ma prawa tu trafić - Ewa Ornacka
Tytuł: Skazana. Więzienie. Sędzia nie ma prawa tu trafić
Autor: Ewa Ornacka
Wydawnictwo: Rebis
Kod paskowy: 9788381883313
ISBN: 978-83-8188-331-3
Tytuł oryginału: Skazane na potępienie
Języki: polski
Rok wydania: 2021
Ilość stron: 288
Format: 13.2 x 20.2 cm
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Recenzje: Skazana. Więzienie. Sędzia nie ma prawa tu trafić - Ewa Ornacka
31 sierpnia premierę miała książka „Skazana” Ewy Ornackiej. Jest to nowe wydanie książki „Skazane na potępienie” z 2018 roku. Na playerze możemy również obejrzeć serial na motywach książki.
Narratorką opowieści jest Beata Krygier, prawniczka, która kiedyś wydawała wyroki, a potem sama mogła zasmakować więziennego życia. Dzięki niej możemy sami przekonać się jak okrutne warunki panują za więziennym murem, gdzie przemoc i walka o przeżycie to podstawa. I aż trudno uwierzyć, że dla niektórych osadzonych to prawdziwy dom i nie chcą z niego wychodzić.
„Kochać, tęsknić i mieć swoje potrzeby to podstawa, aby przetrwać więzienie i wciąż widzieć sens życia”.
„W więzieniu trudno nie okazywać strachu. On jest wszechobecny”.
Książka przytacza wiele kryminalnych spraw, o których z pewnością słyszeliśmy, chociażby sprawa małej Madzi z Sosnowca, sprawa siostry Bernadetty, czy afera Amber Gold.
Większość kobiet okazywała skruchę, żałowała tego co zrobiła, inne nie miały innego wyboru jak zabić, żeby uwolnić się od męża tyrana, ale były też kobiety, które o okrutnej zbrodni, której dokonały mówiły tak jakby opisywały dzień ze swojego życia, bez emocji.
Nóż się w kieszeni otwierał jak czytałam te wszystkie historie.
„… świat za kratami jest jak inna planeta, obowiązują w nim twarde reguły. Początek tego świata wyznacza wieżyczka z uzbrojonym strażnikiem i wielka, rozsuwająca brama. Dalej są tylko mur, zasieki kraty w oknach”.
„… chcąc tam przeżyć, nie można opowiadać o swoich lękach i problemach, nie można płakać”.
Nie wiem nawet w najmniejszym stopniu jak wygląda życie za kratami. Ta książka chociaż w małym stopniu przybliża nam świat, który się tam toczy.
Monika 2021-09-03 11:24:29
Do tej pory niezbyt interesował mnie temat więzień. Ostatnio, obejrzałam kilka odcinków programu „Więzienie”, który spowodował, że zaczęłam być ciekawa jak wygląda pobyt w więzieniu i jak naprawdę wygląda tam codzienne życie. Idealnie się złożyło, że w momencie, kiedy zaczęłam się interesować tym tematem powstał serial „Skazana” na podstawie książki Ewy Ornackiej, co przyczyniło się do wznowienia tej książki. Teraz musiałam ją przeczytać.
Temat książki „Skazana” bardzo mnie interesował. W porównaniu do programu, który oglądałam, to tutaj mogłam się dowiedzieć, jak wygląda życie na damskich oddziałach. Autorka książki rozmawiała z byłą osadzoną Beatą Krygier, której opowieści szokują od początku. Tak się wciągnęłam w opisywane historie, że nie potrafiłam oderwać się od książki. Chciałam od razu poznać wszystkie szczegóły z prawdziwego życia w więzieniu. Jestem pewna, że szczegóły z tej lektury zostaną na długo w mojej głowie.
„Skazana” to szokująca książka o życiu w więzieniu. Opisuje prawdziwe wydarzenia z codziennego życia w zakładzie karnym. Książka mnie wciągnęła i pokazała mi wiele rzeczy, o których nie miałam pojęcia. Jestem w pełni usatysfakcjonowana z lektury i moja ciekawość dotycząca pobytu w więzieniu została zaspokojona. Utwierdziłam się w przekonaniu, że nie chciałabym tam trafić i wolę jedynie czytać o doświadczeniach innych ludzi.
AnnieK 2021-09-16 15:44:36
,,W więzieniu trudno nie okazywać strachu. On jest wszechobecny. Najgorsze są noce, gdy czyjś krzyk lub płacz rozrywa ciszę i nie pozwala zasnąć do świtu. Ktoś szlocha, bo tęskni za domem, ktoś kogoś krzywdzi lub wiesza się w celi obok na prześcieradle. Strach udziela się wszystkim".
Bardzo przejmująca książka. Czytałam ją z zapartym tchem. Zawiera rozdziały i podrozdziały tytułujące dane wydarzenie. To nieprawdopodobny reportaż, który odbierałam jako powieść. Opowiada o losach kobiet, którym przyszło zasmakować więziennych pomieszczeń. Nie da się zebrać ich do jednego worka, gdyż skala przewinień za jakie tutaj siedzą jest naprawdę ogromna. Same osadzone różnie odbierają sytuację w której się znalazły. Nie ma jednak co do tego wątpliwości, że żadna nie chciałaby tam być.
Wolność. Tak naprawdę to słowo można zrozumieć dopiero wtedy, kiedy się jej łaknie. Gdy za oknem wszędzie widać tylko kraty, lub wyskrobane przez innych więźniów przed nimi mury. Niewątpliwie każdy pozostawia coś nie tylko po sobie. Tam na stałe zostaje ich cząstka, gdyż tego, co tam przeżyły nigdy nie da się zapomnieć.
Znajdziecie tutaj opowieści różnych osadzonych, które czasami będą bardziej lub mniej rozbudowane. Nieraz by zrozumieć sam wątek trzeba będzie przeskoczyć do innych wydarzeń, co może nieco dekoncentrować. Wszystko w zależności od zainteresowania samego czytającego.
Czytałam ją z ogromnym zainteresowaniem, gdyż znajdziecie tutaj osoby, które znacie z ich życia publicznego. Bywa, że niewiele informacji jest o nich zawartych, lecz bywają i bardziej rozbudowane. Same więzienie znajduje się w Grudziądzu i jest określone bardziej jako Zakład Karny dla kobiet o numerze jeden. Niby jest to reportaż, aczkolwiek wciąga niesamowicie. Poznacie tu nie tylko suche fakty, ale i też wszelkiego rodzaju skandale. Rozmówczynią samej autorki jest Beata Krygier. Kiedyś wydawała wyroki w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej, a teraz sama jest osadzoną. Co o tym wszystkim myśli? Czy jesteście ciekawi?przyrodaz 2021-12-09 13:22:52