Surogatki. Historie kobiet, które rodzą "po cichu"
Jakub Korus
Surogatki. Historie kobiet, które rodzą "po cichu"
Jakub Korus
- Wydawnictwo: Znak
- Rok wydania: 2021
- ISBN: 9788324063123
- Ilość stron: 400
- Format: 20.5x14.5 cm
- Oprawa: Miękka
Pojutrze (poniedziałek 2024-11-04)*Przy zamówieniu większej ilości egzemplarzy czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu
Opis: Surogatki. Historie kobiet, które rodzą "po cichu" - Jakub Korus
Nominacja do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego 2022.
Trudno uwierzyć w historie opisane przez Jakuba Korusa, a jednak wszystko jest tu prawdą. Taką, która zapiera dech. To jedna z najważniejszych książek reporterskich, jakie ostatnio czytałam.
Magdalena Grzebałkowska
Jakub Korus zabiera nas w podróż po świecie, który dotąd ukryty był za barierą wstydu i społecznego tabu. Nikt wcześniej nie zdołał odsłonić przed nami prawdy o surogacyjnym biznesie. Tym wstrząsającym reportażem autor otwiera nam oczy i krzyczy: zróbmy coś, bo piekło dzieje się tuż obok nas.
Janusz Schwertner
Wstrząsająca opowieść o tym, jak ciało kobiety staje się przedmiotem. Bolało mnie wszystko, kiedy czytałam, jak traktuje się surogatki. Bardzo ważny głos w dyskusji o szacunku, przekraczaniu etycznych granic i poszanowaniu praw człowieka.
Justyna Dżbik-Kluge
Magda ma 43 lata. Razem ze swoim mężem Gabrielem mieszka w Hiszpanii. Od dawna starają się o dziecko. Surogacja jest ich ostatnią szansą na pełną rodzinę.
Polina ma 27 lat, męża i dwoje dzieci. Na zostanie surogatką zdecydowała się mimo wątpliwości partnera, po to aby utrzymać rodzinę i zapewnić dzieciom edukację.
Malutką Bridgette urodziła matka zastępcza, imigrantka z rejonu Doniecka. Para Amerykanów zrezygnowała z adopcji, gdy dowiedziała się o nieuleczalnej chorobie dziewczynki. Dziecko pozostawiono w szpitalu.
W maju 2020 roku cały świat obiegło zdjęcie sali szpitalnej z ponad stoma noworodkami czekającymi na swoich rodziców. Niemowlęta, urodzone przez surogatki, zostały na kilka miesięcy uwięzione na terenie Ukrainy z powodu lockdownu. Władze kraju i kliniki rozkładały ręce, a tragedia nowo narodzonych dzieci wywołała ogólnoświatową dyskusję na temat surogacji.
Jakub Korus dotarł do surogatek i rodzin adopcyjnych, a także rozmawiał z pośrednikami europejskiego podziemia surogacyjnego, chcąc przełamać tabu i zrozumieć, dlaczego to kontrowersyjne dla wielu osób zjawisko dla milionów ludzi może być ostatnią deską ratunku.
To dziennikarskie śledztwo jest również wyjątkową opowieścią o kobiecym ciele, poruszającą i prawdziwą dzięki jej bohaterkom.
Jakub Korus – dziennikarz śledczy „Newsweeka”. W 2016 roku wraz w Wojciechem Cieślą nominowany do prestiżowej nagrody Grand Press za cykl reporterski „Minister na włościach”, w 2020 roku do nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego za reportaż Surogatki z Miasteczka Wilanów.
Szczegóły: Surogatki. Historie kobiet, które rodzą "po cichu" - Jakub Korus
Tytuł: Surogatki. Historie kobiet, które rodzą "po cichu"
Autor: Jakub Korus
Wydawnictwo: Znak
ISBN: 9788324063123
Rok wydania: 2021
Ilość stron: 400
Format: 20.5x14.5 cm
Oprawa: Miękka
Recenzje: Surogatki. Historie kobiet, które rodzą "po cichu" - Jakub Korus
Problem surogacji jest niezwykle złożony, a do tego mało się o nim mówi i myśli... Przyznam szczerze, jestem bardzo poruszona tą książka zarówno ze względu na osobiste historie bohaterek, matek które noszą pod sercem nie swoje dzieci jaki i tych, które o dzieciach marzą latami zanim zdecydują się na taki proceder jak i całe zaplecze prawne tego biznesu i niszę, która kwitnie na Ukrainie. Jakub Korus stanął na wysokości zadania i świetnie opisał cały proceder nie pomijając aspektu ludzkiego, ludzkich dramatów, które rozgrywają się po cichutku, gdzieś za zamkniętymi drzwiami. Bardzo ciekawa publikacja godna polecenia. Joanna 2021-12-02 16:33:44
,,Surogatki” otwierają oczy na rosnący problem niepłodności na świecie i brak realnych rozwiązań rządów, by przynajmniej pomóc go rozwiązać. Historie bohaterek i bohaterów tego reportażu to bardzo ważne głosy w sprawie, które nareszcie miały szansę być wysłuchane. Opowieści Ołesi, Maryny i wielu, wielu innych kobiet i rodziców decydujących się na wzięcie udziału w programie surogacji w pierwszej chwili wydają się wstrząsające, ale kiedy już oswoimy temat, o wiele łatwiej jest nam ich zrozumieć. Tak jak w przypadku każdej spornej kwestii, jeśli nie będziemy o niej rozmawiać, a tylko udawac że jej nie ma, będzie na tym cierpiało coraz więcej ludzi, a oswajanie tematu z pewnością pomoże nie tylko samym zainteresowanym, ale całemu społeczeństwu. Jakub Korus wykonał świetną pracę, warto ją docenić, reportaż jest bardzo ciekawy, doskonale napisany, wartki, czyta się z dużym zainteresowaniem. Polecam
maya’s book 2021-12-13 14:38:47