O latarniczce miłości i samotnym humbaku

Książka

O latarniczce miłości i samotnym humbaku

  • Wydawnictwo: Skrzat
  • Rok wydania: 2021
  • ISBN: 9788382071283
  • Ilość stron: 128
  • Format: 13.8x19.5cm
  • Oprawa: Miękka
Wysyłka:
Pojutrze (poniedziałek 2024-11-04)*Przy zamówieniu większej ilości egzemplarzy czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu
Cena katalogowa 21,90 PLN brutto
Cena dostępna po zalogowaniu
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×
Cena 21,90 PLN
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Opis: O latarniczce miłości i samotnym humbaku - Arleta Remiszewska

Przypowieść o miłości, która nigdy nie powinna być tą złą, i marzeniach, o które warto zawalczyć.

Na wyspie Fjotle panują odwieczne zasady. To mężczyźni dokonują wielkich czynów, a kobiety zajmują się domem. To chłopcy mogą się wymądrzać, a dziewczynkom pozostaje skromnie słuchać. Aby pasować do tego świata, Bryza nadaje sobie przydomek Grzeczna. Skrycie jednak marzy o zostaniu pierwszą latarniczką w dziejach wyspy. Tylko jak przekonać tradycyjną społeczność, by otwarła się na coś nowego...

Jaka mądrość płynie z historii babci i dziadka? Czy Bryza nauczy się wymądrzać? I czy zawsze warto być grzecznym?



Trudno być dziewczyną, która pragnie zostać latarniczką. Trudno być chłopakiem, który boi się spełnić własne marzenia. Dopóki nie zrozumieją, że szczęście jest całkowicie indywidualną sprawą, będą płynąć przez życie w samotności, jak tytułowy humbak, który zgubił się w wielkim morzu. Wsłuchajcie się w tę opowieść, bo warto.

Biserka Čejović, „Książki. Magazyn do czytania”


Szczegóły: O latarniczce miłości i samotnym humbaku - Arleta Remiszewska

Tytuł: O latarniczce miłości i samotnym humbaku
Autor: Arleta Remiszewska
Wydawnictwo: Skrzat
ISBN: 9788382071283
Język oryginału: polski
Języki: polski
Rok wydania: 2021
Ilość stron: 128
Format: 13.8x19.5cm
Oprawa: Miękka
Waga: 0.19 kg


Recenzje: O latarniczce miłości i samotnym humbaku - Arleta Remiszewska

Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×


"O latarniczce, miłości i samotnym humbaku" to opowieść o wyspie Fjotle. Mieszka tam mała społeczność, gdzie od wielu pokoleń panują stare zasady i tradycje.
Kobiety przez długi czas nie miały żadnych praw, nie mogły głosować, zdobywać wykształcenia ani pracować. To mężczyźni zarabiali na dom i podejmowali decyzje. Do kobiet należało sprzątanie, gotowanie i opieka nad dziećmi.
Zgodnie z tradycją dzieci nazywano tak, by morze cieszyło się słysząc ich imiona.
Na tej wyspie mieszka dziewczynka o imieniu Bryza Grzeczna, która właśnie kończy szkołę i wszyscy oczekują od niej, że wyjdzie za mąż, urodzi dzieci i zajmie się domem. Ona jednak jest buntowniczką i skrycie marzy o tym, by zostać pierwszą latarniczką w dziejach wyspy. Od dziecka uwielbiała przebywać w latarni i obserwować swojego dziadka przy pracy.
Tylko jak Bryza ma przekonać całą społeczność, by zagłosowali, aby to ona została latarniczką?

Autorka napisała piękną opowieść dla dzieci o tym, że warto marzyć i realizować swoje pragnienia. Pomimo tego, że ktoś wymaga od nas czegoś innego.
Bryza w końcu poszła za głosem swojego serca i podjęła decyzję, co chce robić w życiu.
Podobała mi się relacja dziadka z wnuczką. Przekazał jej wiele wartości i wspierał ją.
Autorka porusza wiele ważnych tematów. Opowiada o miłości, tradycji, poświęceniu się dla drugiej osoby, pomaganiu innym, ale także o tym, że warto szukać swojej drogi i nie dać sobie odebrać szansy na spełnienie marzeń.
Bardzo wartościowa książka, którą warto podarować dzieciakom.

Polecam!
2021-12-01 00:56:54

„O latarniczce, miłości i samotnym humbaku” Arlety Remiszewskiej to pozornie prosta opowieść o nastolatce, której rodzice próbują znaleźć kandydata na męża, przekonać ją do wybrania utartej drogi dla kobiet, a ona początkowo stara się realizować ich wyobrażenia o córce jako grzecznej dziewczynce. Dorastając odkrywa, że albo będzie postrzegana jako grzeczna albo będzie mogła realizować własne pomysły na życie. Oczywiście początkowo nie myśli w kategoriach buntu, ale kiedy za każdym razem, gdy lekko przekracza granicę cudzych oczekiwań jest karcona uświadamia sobie, że albo zawalczy o siebie, albo innym pozwoli zadecydować o własnym życiu. Z każdym dniem coraz bardziej buntuje się przeciwko utartym schematom, że to mężczyźni są tymi wyruszającymi w morską przygodę, a kobiety muszą biernie czekać, zajmować się domem i podziwiać odwagę nawet najbardziej głupich i tchórzliwych małżonków. Jej ukryte marzenia o zostaniu latarniczką coraz bardziej pęcznieje w niej, aż pewnego dnia wypuszcza piękny pęk, który może być narażony na ścięcie nożycami zasad i tradycji pozwalających tak ważną rolę pełnić wyłącznie mężczyźnie.
„O latarniczce, miłości i samotnym humbaku” Arlety Remiszewskiej to opowieść o tym, że nie zawsze warto być grzecznym. Czasami warto postawić na swoim, zawalczyć z ludzkimi uprzedzeniami i przekonaniami, aby wyznaczyć nowy szlak dla kolejnych pokoleń. Młoda bohaterka boi się, że miłość odetnie ją od możliwości spełnienia marzenia. Z czasem odkrywa, że po prostu trzeba trafić na odpowiednią osobę i wzajemnie wspierać się w codziennej pracy.
Poza piękną opowieścią o realizacji marzeń, dążeniu do realizowaniu się w pracy, która sprawia nam przyjemność poruszono tu ważny problem ochrony zwierząt morskich, ich wpływu na walkę z ocieplającym się klimatem. Arleta Remiszewska pokazuje nam świat pełen równowagi, dobra, dążenia do pomagania, szacunku do zdolności drugiej osoby i miłości. Zdecydowanie polecam wszystkim nastolatkom. Będzie to lektura szczególnie ważna dla dziewczyn szukających wzorców silnych bohaterek.
Całość dopełniają cudowne ilustracje Elżbiety Moyski.
2022-02-11 07:35:34


Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także: