Na wysokiej połoninie (wybór opowieści)
Stanisław Vincenz
Na wysokiej połoninie (wybór opowieści)
Stanisław Vincenz
- Wydawnictwo: Ossolineum
- Rok wydania: 2023
- ISBN: 9788366257474
- Ilość stron: 1004
- Format: 12.0x17.0cm
- Oprawa: Twarda
wtorek (2025-01-07)*Przy zamówieniu większej ilości egzemplarzy czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu
Opis: Na wysokiej połoninie (wybór opowieści) - Stanisław Vincenz
Cykl "Na wysokiej połoninie" – opus magnum Stanisława Vincenza – to wielka opowieść zarówno o archaicznej cywilizacji pasterskiej na Huculszczyźnie w Karpatach Wschodnich, jak i o chasydach, którzy na Pokuciu rozwijali idee religijne Baal Szem Towa, a także o rodach polskich i ormiańskich zakorzenionych w krajobrazie pogórza karpackiego i Bukowiny oraz o ludziach osiadłych w galicyjskich miasteczkach albo wędrujących przez granice.
Horyzont narracji obejmuje kilka stuleci dziejów mitycznych i historycznych, toczących się na pograniczu języków, religii i kultur, lecz Vincenz, opisując stabilny świat społeczny oparty na zasadzie swobodnego i przyjaznego współistnienia, proponuje czytelnikowi uniwersalny wzór etyczny, któremu zagrażają zjawiska charakterystyczne dla „nowych czasów”: pogwałcenie wolności i praw, uprzemysłowienie i niszczenie środowiska, pośpiech i bezrefleksyjność, oderwanie od podstaw tradycji duchowej, utrata tożsamości, „znijaczenie”.
Połonina jest fascynującym stopem wielu form i stylów literackich, utworem wielowarstwowym i swoistym palimpsestem, w którym regionalna historia splata się nie tylko z lokalnymi mitami, ale i z palącymi problemami naszej współczesności – z przemocą, szowinistycznym nacjonalizmem, upośledzeniem dialogu społecznego, cynizmem i nihilizmem. Epicki obraz dawnej wielonarodowej Rzeczypospolitej jest tu punktem wyjścia do refleksji o europejskiej teraźniejszości i przyszłości.
O autorze
Stanisław Vincenz (1888–1971) – urodził się na Pokuciu, które opisuje w Na wysokiej połoninie. Był doktorem filozofii, następnie szeregowym żołnierzem frontowym w pierwszej wojnie światowej, oficerem Wojska Polskiego i uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej, przedsiębiorcą naftowym, tłumaczem, publicystą, epistolografem, eseistą i prozaikiem; od 1940 roku przebywał na emigracji, najpierw na Węgrzech, a później we Francji, gdzie związał się ze środowiskiem paryskiej „Kultury”. Zapamiętano go jako erudytę, mędrca i wiernego przyjaciela. Nad "Połoniną" pracował od początku lat 30. XX wieku do swojego końca życia. Zmarł w Lozannie.
Szczegóły: Na wysokiej połoninie (wybór opowieści) - Stanisław Vincenz
Tytuł: Na wysokiej połoninie (wybór opowieści)
Autor: Stanisław Vincenz
Wydawnictwo: Ossolineum
Seria: Biblioteka Narodowa
ISBN: 9788366257474
Liczba tomów: 1
Język oryginału: polski
Języki: polski
Rok wydania: 2023
Ilość stron: 1004
Format: 12.0x17.0cm
Oprawa: Twarda
Redakcja: Jan A. Choroszy
Recenzje: Na wysokiej połoninie (wybór opowieści) - Stanisław Vincenz
Informacje:
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Inne pozycje tego autora: Stanisław Vincenz (6)
- Korespondencja (Avalon) - Twarda z obwolutą
- Do zobaczenia w piekle (Wysoki Zamek) - miękka
- Listy 1946-1969 (Więź) - Miękka ze skrzydełkami
- Na wysokiej połoninie (Więź) - Miękka ze skrzydełkami
- Na wysokiej połoninie (wybór opowieści) (Ossolineum) - Twarda
- Laficka szkoła eseju Tom pierwszy 1947-1959 (UMCS) - Twarda