Blask nowych dni Nieopowiedziana historia bojowniczek ruchu oporu w nazistowskich gettach

Nowość

Blask nowych dni
Nieopowiedziana historia bojowniczek ruchu oporu w nazistowskich gettach

  • Wydawnictwo: Poradnia K
  • Rok wydania: 2025
  • ISBN: 9788367784740
  • Ilość stron: 584
  • Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Wysyłka:
Przedsprzedaż - wysyłka po 2025-04-09*Przy zamówieniu większej ilości egzemplarzy czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu
Cena katalogowa 69,99 PLN brutto
Cena dostępna po zalogowaniu
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×
Cena 69,99 PLN
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Opis: Blask nowych dni - Batalion Judy

Nieopowiedziana historia bojowniczek ruchu oporu w nazistowskich gettach

Jedna z najciekawszych historii II wojny światowej, wstrząsająca i inspirująca. Opowieść o walce o wolność, odwadze, kobiecej przyjaźni i wyjątkowej woli przetrwania. Dynamiczny
i emocjonalny portret zbiorowy zapomnianych bohaterek, młodych żydowskich kobiet, które stały się bojowniczkami ruchu oporu.

Judy Batalion – wnuczka polskich Żydów ocalałych z Holokaustu – przenosi czytelników
i czytelniczki do 1939 roku, aby przedstawić Renię Kukiełkę, przemytniczkę broni i kurierkę, która ryzykując życiem podróżowała po okupowanej Polsce pieszo i pociągiem. Opisuje inne młode Żydówki: kurierki, uzbrojone bojowniczki, agentki wywiadu i sabotażystki, które wykonując swoje misje, nieustannie narażały się na śmiertelne niebezpieczeństwo. Autorka podąża za swoimi bohaterkami przez likwidowane getta, areszty i gestapowskie więzienia aż po obozy koncentracyjne. Z zaangażowaniem i czułością śledzi losy tych kobiet, które miały szansę przeżyć czas Zagłady, aż do początku XXI wieku.

Blask nowych dni, owoc kilku lat intensywnej pracy badawczej i reporterskiej Judy Batalion, osiągnął status bestsellera i zdobył liczne nagrody. Został przetłumaczony na ponad dwadzieścia języków. Prawa do ekranizacji książki nabył Steven Spielberg.

Książkę polecają: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Muzeum Getta Warszawskiego

Te „dziewczyny z getta” opłacały gestapowskich strażników, ukrywały pistolety w bochenkach chleba i pomagały budować system podziemnych schronów. Flirtowały z nazistami, przekupywały ich ciastkami, winem i wódką, po czym niepostrzeżenie zabijały. Szpiegowały dla Moskwy, rozprowadzały fałszywe dokumenty i ulotki, informowały o tym, co naprawdę dzieje się z Żydami. Pomagały chorym i uczyły dzieci, wysadzały niemieckie linie kolejowe, a w Wilnie – także sieć energetyczną. Udawały chrześcijanki, pracowały jako służące po aryjskiej stronie i pomagały Żydom w ucieczce z getta kanałami i przewodami kominowymi, przez dziury w murach i po dachach domów. Dawały łapówki oprawcom, pisały podziemne biuletyny radiowe, dbały o morale grupy, negocjowały z Polakami, potrafiły nakłonić gestapowców, żeby nosili im walizki z bronią, zainicjowały utworzenie wśród nazistów grupy oporu wobec Hitlera i, rzecz jasna, zajmowały się większością konspiracyjnej administracji.
Fragment książki


Szczegóły: Blask nowych dni - Batalion Judy

Tytuł: Blask nowych dni
Podtytuł: Nieopowiedziana historia bojowniczek ruchu oporu w nazistowskich gettach
Autor: Batalion Judy
Wydawnictwo: Poradnia K
ISBN: 9788367784740
Tytuł oryginału: The light of days: the untold story of women ressistance fighters in hitler's ghettos
Język oryginału: angielski
Tłumacz: Halbersztat Anna, Makaruk Katarzyna
Języki: polski
Rok wydania: 2025
Ilość stron: 584
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami


Recenzje: Blask nowych dni - Batalion Judy

Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×


Inne pozycje tego autora: Batalion Judy (1)