Front wschodni 1914-1920 Historia I wojny światowej Od Tannenbergu do wojny polsko-bolszewickiej
Jordan David, Neiberg Michael S.
Front wschodni 1914-1920 Historia I wojny światowej
Od Tannenbergu do wojny polsko-bolszewickiej
Jordan David, Neiberg Michael S.
- Wydawnictwo: Rebis
- Rok wydania: 2010
- ISBN: 9788375104776
- Ilość stron: 226
- Format: 20.0x25.0cm
- Oprawa: Twarda z obwolutą
Niedostępna
Opis: Front wschodni 1914-1920 Historia I wojny światowej - Jordan David, Neiberg Michael S.
Szczegółowy i przystępny opis tła i przebiegu konfliktu na froncie wschodnim, łącznie z wojną domową w Rosji i wojną polsko-bolszewicką.
Ponad 200 niezwykłych fotografii i rysunków ukazujących żołnierzy, sprzęt, broń i dowódców obu stron.
Ponad 20 kolorowych przejrzystych map głównych bitew i kampanii, od Tannenbergu i bitwy nad Jeziorami Mazurskimi po bitwę warszawską w wojnie polsko-bolszewickiej.
Barwny opis początkowych sukcesów Niemców i Rosjan na froncie wschodnim, wielkiego odwrotu z 1915 roku, odrodzonego optymizmu 1916 roku, dwóch rewolucji 1917 roku oraz walki bolszewików z siłami białej Rosji oraz niepodległej Polski.
Seria HISTORIA I WOJNY ŚWIATOWEJ to sześciotomowa historia militarna konfliktu 19141918.
W roku 1914 autokratyczne Imperium Rosyjskie było sprzymierzone z demokracjami Francji i Wielkiej Brytanii oraz niewielkim Królestwem Serbii za sprawą szeregu traktatów, które zawarto pod koniec XIX i na początku XX wieku, żeby przeciwdziałać zagrożeniu ze strony państw centralnych Niemiec i Austro-Węgier.
Po wybuchu wojny w sierpniu zmobilizowane wojska rosyjskie wkroczyły na teren Prus Wschodnich i Galicji. Choć niemiecki dowódca Paul von Hindenburg dysponował mniejszymi siłami, zdołał zniszczyć jedną armię rosyjską w bitwie pod Tannenbergiem w sierpniu 1914 roku, a potem pokonał kolejną w bitwie nad Jeziorami Mazurskimi w następnym miesiącu. Rosjanom wiodło się lepiej w starciach z siłami austro-węgierskimi w Galicji, nim niemiecka interwencja pomogła sojusznikom ustabilizować sytuację.
W roku 1915 Naczelne Dowództwo wojsk niemieckich skupiło się na froncie wschodnim, czego rezultatem było zdecydowane niemieckie zwycięstwo w bitwie pod Gorlicami i późniejsze zajęcie Warszawy oraz setek kilometrów kwadratowych terytorium kontrolowanego wcześniej przez Rosjan.
Dzięki rosyjskiej ofensywie Brusiłowa latem 1916 roku i przystąpieniu Rumunii do wojny szala zwycięstwa przechyliła się na stronę państw ententy, choć sukces okazał się krótkotrwały. Atak Brusiłowa stracił impet, Rumunia natomiast została skutecznie wyeliminowana z wojny ofensywą państw centralnych, poprowadzoną przez Niemcy i Bułgarię.
Nasilające się niepokoje społeczne w Rosji doprowadziły ostatecznie do pierwszej rewolucji 1917 roku oraz abdykacji cara Mikołaja II. Ofensywy Rządu Tymczasowego zakończyły się fiaskiem i po drugiej rewolucji w listopadzie władzę w Rosji przejęli bolszewicy pod wodzą Lenina. Podpisawszy pokój z Niemcami, rozpoczęli wojnę domową przeciwko antybolszewickim siłom białych, wspieranym przez część państw ententy. Konflikt ten, w połączeniu z wojną z odrodzoną Polską w 1919 roku, sprawił, że walki na dużą skalę w Rosji zakończyły się dopiero pod koniec 1920 roku.
Michael S. Neiberg jest profesorem historii i jednym z dyrektorów Ośrodka Studiów Wojennych i Społecznych na University of Southern Mississippi. Jest autorem i redaktorem wielu książek, artykułów i recenzji. Specjalizuje się w historii pierwszej wojny światowej i globalnym wymiarze historii wojskowej. Jego ostatnie publikacje to Fighting the Great War: A Global History i Soldiers Daily Lives: The Nineteenth Century.
David Jordan jest członkiem Wydziału Studiów Obronnych, części Kolegium dla Kadr Dowódczych i Sztabowych Sił Zbrojnych. Aktualnie jest dyrektorem akademickim segmentu powietrznego poszerzonego kursu dla kadr dowódczych i sztabowych. Ma na swoim koncie liczne publikacje na temat historii wojskowej, m.in. Dzieje II wojny światowej. Kompletny przewodnik po największym konflikcie zbrojnym XX wieku.
Dennis Showalter jest profesorem historii w Colorado College i byłym przewodniczącym Towarzystwa Historii Militarnej. Specjalizuje się w porównawczej historii wojskowości. Jego ostatnie monografie to The Wars of Frederick the Great, The Wars of German Unification, Tannenberg 1914. Zderzenie imperiów oraz Patton i Rommel. Dowódcy XX wieku.
Szczegóły: Front wschodni 1914-1920 Historia I wojny światowej - Jordan David, Neiberg Michael S.
Tytuł: Front wschodni 1914-1920 Historia I wojny światowej
Podtytuł: Od Tannenbergu do wojny polsko-bolszewickiej
Autor: Jordan David, Neiberg Michael S.
Wydawnictwo: Rebis
Seria: HISTORIA I WOJNY ŚWIATOWEJ
ISBN: 9788375104776
Tłumacz: Kozłowski Jerzy
Języki: polski
Rok wydania: 2010
Ilość stron: 226
Format: 20.0x25.0cm
Oprawa: Twarda z obwolutą
Waga: 1.02 kg