KSU Rejestracja buntu Opowieść o punk rocku w Bieszczadach
Potaczała Krzysztof
KSU Rejestracja buntu
Opowieść o punk rocku w Bieszczadach
Potaczała Krzysztof
- Wydawnictwo: Libra
- Rok wydania: 2010
- ISBN: 9788389183620
- Ilość stron: 240
- Format: 16.5x24.0cm
- Oprawa: Twarda
Niedostępna
Opis: KSU Rejestracja buntu - Potaczała Krzysztof
W 1978 r. w bieszczadzkim miasteczku pięciu nastolatków założyło punkową kapelę, która stała się jedną z najważniejszych formacji tego nurtu w Polsce. Książka przedstawia losy grupy od jej początków, aż do połowy lat 90., kiedy rozsypał się ostatni ustrzycki skład, a z muzyków, którzy zakładali band, pozostał tylko gitarzysta. Mowa oczywiście o Siczce, człowieku-instytucji, wciąż wiernemu rock and rollowi i punkowemu stylowi bycia.
KSU rejestracja buntu, bo taki tytuł nosi książka, to nie tylko zapis muzycznej drogi chłopaków z Ustrzyk, ale też próba ukazania rzeczywistości, w której dorastali. Znajdziemy w niej więc relacje z młodzieńczych wypraw bieszczadzkich punkowców w góry i ich ataków na harcerzy uczestniczących w operacji Bieszczady40; dowiemy się, jak kontrkulturowa młodzież sabotowała coroczny festiwal filmów radzieckich i w jaki sposób udzielała wsparcia niepodległościowej opozycji. Cennym dokumentem epoki są oryginalne notatki MO i SB z przesłuchań członków KSU oraz ich sympatyków.
Założyciele KSU wyjaśniają, kto i z jakich powodów powołał do życia Wolną Republikę Bieszczad, dlaczego kilku z nich oskarżono w 1979 r. o próbę nielegalnego przedostania się na Zachód, jak przebiegały rewizje w ich domach i jakie prowokacje stosowała bezpieka, by zdyskredytować punkową młodzież.
W przygotowywanej przez rzeszowskie wydawnictwo LIBRA książce Krzysztof Potaczała (dziennikarz Gazety Codziennej Nowiny, mieszkaniec Ustrzyk Dolnych i uczestnik punkowego buntu przełomu lat 70. i 80.) pokazuje, w jaki sposób wśród nastolatków wchodzących w dorosłość u progu lat 80. rodziła się świadomość przynależności do małej ojczyzny (tej ustrzyckiej, bieszczadzkiej, pogranicznej) oraz jaką rolę odegrał w tym punk rock.
Sporo miejsca zajmują wspomnienia członków KSU, ich przyjaciół, fanów, rodzin, nauczycieli, prezenterów muzycznych, a nawet ówczesnych lokalnych oficjeli. Głos zabierają m.in.: Kazik Staszewski (Kult), Robert Brylewski i Maciek Góralski (Kryzys), Andrzej Turczynowicz (jeden z ojców chrzestnych punk rocka w Polsce), Marek Wiernik (Radio dla Ciebie), Paweł Sito (m.in. współautor Krajowej Sceny Młodzieżowej) i szereg innych znanych osób.
Na łamach Rejestracji buntu czytelnik znajdzie wiele nieznanych dotąd faktów z życia kultowej kapeli. Autor zadał sobie trud odtworzenia historii grupy i punkowej subkultury w Bieszczadach. Jako pierwszy pokazuje nam prawdziwą historię KSU, bez zbędnego koloryzowania i tworzenia fikcji.
Szczegóły: KSU Rejestracja buntu - Potaczała Krzysztof
Tytuł: KSU Rejestracja buntu
Podtytuł: Opowieść o punk rocku w Bieszczadach
Autor: Potaczała Krzysztof
Wydawnictwo: Libra
ISBN: 9788389183620
Język oryginału: polski
Języki: polski
Rok wydania: 2010
Ilość stron: 240
Format: 16.5x24.0cm
Oprawa: Twarda
Waga: 0.62 kg
Recenzje: KSU Rejestracja buntu - Potaczała Krzysztof
Informacje:
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Inne pozycje tego autora: Potaczała Krzysztof (11)
- Bieszczady (Prószyński i S-ka) - Twarda
- Bieszczady w PRL-u. Wybrane reportaże (Bosz) - Twarda
- Świerczewski. (Prószyński i S-ka) - Twarda
- Zostały tylko kamienie (Prószyński i S-ka) - Twarda
- Bieszczady w PRL-u Wybrane reportaże (Audiobook) (Storybox) -
- Bieszczady w PRL-u (Bosz) - Twarda
- Bieszczady w PRL-u 2 (Bosz) - Twarda
- Bieszczady w PRL-u. Część 3 (Bosz) - Twarda
- To nie jest miejsce do życia (Prószyński i S-ka) - Miękka
- Ślady Łemkowszczyzna w relacjach mieszkańców (Libra Pl) - Twarda
- Bieszczady Śladami ludzi i miejsc (Bosz) - Twarda