Biskup na walizkach z arcybiskupem Szczepanem Wesołym rozmawia Aleksandra Klich

Książka

Biskup na walizkach
z arcybiskupem Szczepanem Wesołym rozmawia Aleksandra Klich

  • Wydawnictwo: Księgarnia Św. Jacka
  • Rok wydania: 2010
  • ISBN: 9788370307844
  • Ilość stron: 176
  • Format: 14.0x20.5cm
  • Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Wysyłka:
Niedostępna
Cena katalogowa 29,40 PLN brutto
Cena dostępna po zalogowaniu
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×
Cena 29,40 PLN
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Opis: Biskup na walizkach - Klich Aleksandra

Wspomnienia abp. Szczepana Wesołego, zatytułowane: Biskup na walizkach to dokument szczególny. Utrzymany w modnej dziś formie wywiadu-rzeki pisze w posłowiu ks. prof. Jerzy Myszor spełnia dwa podstawowe warunki interesującej książki: po pierwsze bohater ma niezwykle barwny życiorys i świetnie opowiada, po drugie prowadząca wywiad skrupulatnie go odpytuje, i to nie na kolanach. To niełatwe, jeśli rozmawia się z duchownym, do tego tak ważnym w Kościele jak biskup odpowiedzialny za duszpasterstwo Polonii na całym świecie.

Efekt jest zaskakujący: rzadko się zdarza, by duchowny i do tego na tak odpowiedzialnym stanowisku był tak szczery w wypowiadaniu własnych opinii o świecie, Kościele, Rzymie, kolegach, polityce.

(...) To biskup o którym mówiło się wśród Polonii, że mieszkał w samolocie i miał dwie walizki; jedną przywoził z podróży, druga już czekała przygotowana, gdyż nazajutrz, najdalej za kilka dni jej właściciel wylatywał w następną podróż w poszukiwaniu Polaków rozproszonych na świecie. To im poświęcił swoje życie.



Abp Szczepan Wesoły, z urodzenia Ślązak, z wyboru Polak, z kapłańskiej powinności Rzymianin. Ten 84-letni duszpasterz Polonii to jedna z najbardziej niezwykłych postaci w polskim Kościele. Urodził się w Katowicach, gdzie jego rodzice trafili w 1922 roku, po powstaniach śląskich. Wybrali Polskę, więc musieli opuścić rodzinne Gliwice, które przypadły Niemcom.

Od tego czasu Szczepan Wesoły zawsze już będzie w drodze. Na wojnie, na którą trafił jako siedemnastolatek siłą wciśnięty w obcy mundur. I na emigracji jako robotnik w stalowni i w fabryce cukierków. I jako ksiądz na rozdrożach Australii, pustyniach Libii, na amerykańskiej prowincji i w brazylijskiej dżungli wszędzie tam, gdzie los zagnał Polaków. Pieszo, pociągiem lub samolotem. Z nieodłączną walizeczką, lekko pochylony, pod pachą ściskający książkę. Bo ledwie siada, a już, nie zważając na słaby wzrok, otwiera i czyta. Wszystko, co wpadnie mu w ręce.

Skromny, łagodny, otwarty. Ludzie go lubią, bo on lubi ludzi. Ma wśród znajomych tysiące zwykłych i niezwykłych emigrantów na całym świecie.

Mówi co myśli, a myśli odważnie: o świecie, polityce, Kościele, Polsce jej przeszłości i przyszłości.

Po co Polakom ideologiczne wojenki Na jakie choroby cierpią polscy emigranci Dlaczego Katyń nie może nas ciągle różnić z Rosjanami Czego z nauczania Jana Pawła II nie rozumieli watykańscy urzędnicy Dlaczego nigdy się nie dowiemy, w jaki sposób zginął generał Sikorski


Szczegóły: Biskup na walizkach - Klich Aleksandra

Tytuł: Biskup na walizkach
Podtytuł: z arcybiskupem Szczepanem Wesołym rozmawia Aleksandra Klich
Autor: Klich Aleksandra
Wydawnictwo: Księgarnia Św. Jacka
ISBN: 9788370307844
Języki: polski
Rok wydania: 2010
Ilość stron: 176
Format: 14.0x20.5cm
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Waga: 0.26 kg


Recenzje: Biskup na walizkach - Klich Aleksandra

Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×