Mała książka o rasizmie
Mamadou Diouf
Mała książka o rasizmie
Mamadou Diouf
- Wydawnictwo: Czarna Owca
- Rok wydania: 2020
- ISBN: 9788375542844
- Ilość stron: 64
- Format: 15.5x19.5cm
- Oprawa: Twarda
Niedostępna
Opis: Mała książka o rasizmie - Mamadou Diouf
Kolejny "trudny temat" poruszony w rewelacyjnej serii Bez tabu. Tym razem o rasizmie.
Od autora:
W naszych rozmowach pojawia się bardzo często słowo "tolerancja". Ogólnie miało znaczyć wykluczenie dyskryminacji ludzi. W praktyce jednak, chodziło o to, by znosić lub przecierpieć czyjąś obecność.
Co zostało z tego w miarę szlachetnego celu? Niewiele chyba.
Dziś termin "tolerancja" odnosi się do dystansu, do obojętności bardziej, niż do współdziałania. Sugeruje, że
postępowanie, wygląd, myśli drugiej osoby są odstępstwem od (mojej) normy.
Moja religia, twoje obyczaje, jego poglądy, jej zachowanie, nasze wolne słowo! Moralność i zasady
współżycia mówią, że społeczeństwo musi być życzliwe wobec swoich i gości.
Samoobrona nie jest potrzebna tam, gdzie istnieje szacunek do drugiego człowieka.
Dorosłych gnębią różne problemy życiowe. Po co wymyślają nowe? To tajemnica.
Napisali nawet wiele książek o rasizmie. Sami chyba tego nie czytają, bo jak mawiał ktoś,
dorośli stali się niereformowalni.
Dlatego powstała ta książka. Adresowana jest do dzieci, bo mają wyobraźnię i wrażliwość. Na pewno
będą ją czytać i wytłumaczą rodzicom, jak postąpić.
Dlatego ta książka proponuje zastąpić termin "tolerancja" - pięknym polskim słowem, czyli
życzliwością .
Szczegóły: Mała książka o rasizmie - Mamadou Diouf
Tytuł: Mała książka o rasizmie
Autor: Mamadou Diouf
Wydawnictwo: Czarna Owca
Seria: Bez Tabu
ISBN: 9788375542844
Języki: polski
Rok wydania: 2020
Ilość stron: 64
Format: 15.5x19.5cm
Oprawa: Twarda
Waga: 0.24 kg
Recenzje: Mała książka o rasizmie - Mamadou Diouf
W "Małej książce o rasizmie" na początku poznajemy genezę ideologii rasizmu, poznajemy też dzieci z różnych krajów, które wyrażają swoje opinie za pomocą listów czytanych przez autora. Mamy tu młodych z Brazylii, Meksyku, Wietnamu, Senegalu, Australii, Maroka, Norwegii, Indii i oczywiście z Polski, dziewczynki i chłopców. Dzieci dowiadują się, czy istnieją rady, czym są stereotypy, dyskryminacja, czym jest rasizm, historię twórców idei rasizmu, skutki dyskryminacji, skąd w ludziach bierze się dyskryminacja wobec innych, następnie pojawia się wartość różnorodności, bezsens podejścia kolonialnego, lokalne kultury i tradycje, rozprawa ze stereotypem dotyczącym "rasy czarnej" jako głupszej i gorszej, biblijne uzasadnienia rasizmu, niewolnictwo, bezsens nazizmu, odpowiedz na wiersz Tuwima "Murzynek Bambo", wartość języka esperanto, imigracja, różnorodność religijna, porady jak dzieci mogą radzić sobie z rasizmem, jak reagować, wartość podróży, kasty w Indiach i Afryce, o tym, jak powinien wyglądać świat, patrząc z perspektywy dziecka szanującego wszystkich. Każdy z tematów opisany jest prostym, przystępnym dla dziecka językiem, tym bardziej, iż każde zdanie pisane jest również z perspektywy dziecka, z którym młodzi czytelnicy i młode czytelniczki mogą się utożsamiać - w końcu to ich rówieśniczki i rówieśnicy. Książka pełna jest ilustracji, które, miejscami skłaniające do przemyśleń, miejscami zabawne, również uzupełniają tekst. Jako ciekawostki, podane zostały obraźliwe określenia z różnych języków, ponieważ rasizm istnieć może, i istnieje wszędzie.
Jeśli Wasze dziecko w swoim otoczeniu spotyka się z rasistowskimi treściami, nie wiecie jak reagować, jak z nim rozmawiać, ta książka będzie świetną podstawą do przeprowadzenia takiej rozmowy. Dzieci same z siebie nie są pełne uprzedzeń, nie zwracają uwagi na różnice jako coś złego, ale jednak w naszym kraju atmosfera staje się coraz gęstsza, a w związku z tym i dzieci coraz częściej słyszeć będą obraźliwe słowa wobec osób wyznających inną religię, czy mających inny kolor skóry. Warto być przygotowaną i przygotowanym na odpowiednią reakcję z Waszej strony. U nas na razie książka poleży na półce, i mam szczerą nadzieję, że nigdy nie nadejdzie jej czas.Nietoperz 2019-08-22 10:30:17