Nietoperze
Lena Kitsopoulou
Nietoperze
Lena Kitsopoulou
- Wydawnictwo: Greckie Klimaty
- Rok wydania: 2013
- ISBN: 9788364169014
- Ilość stron: 176
- Format: 12.5x20.0cm
- Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Jutro (poniedziałek 2024-12-23)*Przy zamówieniu większej ilości egzemplarzy czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu
Opis: Nietoperze - Lena Kitsopoulou
"Nietoperze" to zbiór dwunastu historii o kondycji psychicznej współczesnego człowieka. Te małe narracje kryją w sobie intymną opowieść o walce z głęboko ukrytymi lękami i pragnieniami. Bohaterowie znajdują się w sytuacjach rodem z greckich tragedii, skazani na to, co konieczne i nieuniknione. Brudny realizm tej prozy wciąga jak narkotyk. Wdzierając się w myśli swoich bohaterów, Kitsopoulou poszukuje ukrytej prawdy o człowieku. Monolog matki oddającej dziecko Cyganom. Leżący na podłodze mężczyzna z guzikiem w ustach. Czy siedząca przy wspólnym stole kochająca się rodzina je pieczone koźlę czy też pożera już swoich bliskich?
Surowy język autorki to prawdziwy manifest prostoty, chwilami niedbały i wulgarny, przywodzący na myśl prozę takich autorów jak Thomas Bernhard czy Elfride Jelinek.
Szczegóły: Nietoperze - Lena Kitsopoulou
Tytuł: Nietoperze
Autor: Lena Kitsopoulou
Wydawnictwo: Greckie Klimaty
ISBN: 9788364169014
Tłumacz: Biaduń Alicja
Języki: polski
Rok wydania: 2013
Ilość stron: 176
Format: 12.5x20.0cm
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Waga: 0.178 kg
Recenzje: Nietoperze - Lena Kitsopoulou
"Nietoperze" to zbiór dwunastu opowiadań, pełen kontrowersji, poruszający tematy, o których nie mówi się na co dzień, takie jak molestowanie seksualne dzieci, wczesny seks, kazirodztwo, przemoc. Autorka bez zbędnego moralizatorstwa opisuje nam zdarzenia z życia bohaterów, w momentach przełomowych ich egzystencji. Podobnie jak w tragediach teatru greckiego, i tutaj jeden drobiazg, takie właściwie nic, doprowadzić może do katastrofalnych skutków. Pani Lena, autorka, jest Greczynką, ma na swoim koncie również sztukę teatralną, więc analogie do teatru klasycznego nie powinny dziwić. W treści książki odkrywamy najciemniejsze strony ludzkiej osobowości, niszczące instynkty, którymi zdarza się kierować ludzkim postępowaniem, irracjonalne, destrukcyjne, takie, o których istnieniu woleli byśmy nie myśleć, a które często przejmują władzę w sytuacji zagrożenia. Konfrontujemy się z trudną i bolesną prawdą o człowieku i ludzkiej naturze. Język niewyszukany, z częstymi wulgaryzmami, dodaje prawdziwości treści, a używanie wewnętrznych monologów i pierwszoosobowej narracji pozwala wczuć się w stan umysłu i emocje postaci.
W treść wchodzi również dłuższe opowiadanie "Aqua Velva", stworzone z okazji polskiego wydania "Nietoperzy". Mówi ono o kazirodczym związku Charuli i jej ojczyma, który trwał od czasu gdy miała 7 lat, przez większość jej dotychczasowego życia, obsesyjnej miłości dziewczyny do starszego mężczyzny. Podobnie i tutaj nie dostaniemy umoralnień czy złotych rad, jak bardzo coś jest złe, i jak sobie poradzić z podobną sytuacją, a jedynie opis zdarzeń, bez poszukiwania zbyt wielu przyczyn. Relacja ze zniszczonego życia, upadku na dno, ukryta za zasłoną pozornej normalności.
W pełni zgadzam się ze słowami Evy Pliakou cytowanymi na okładce "Lenę Kitsopoulou można kochać lub nienawidzić.", nie da się jednak przejść wobec jej twórczości obojętnie. Dla mnie była to trudna, acz bardzo pouczająca lektura, której treść na długo pozostanie w moim umyśle. Nie polecam jej osobom szukającym lekkiego czytadła na wieczór, nie jest to literatura z gatunku "lekko, łatwo i przyjemnie". Uważam jednak, że warta jest przeczytania, może dzięki niej i Wy skonfrontujecie się z własnymi wewnetrznymi demonami? Poznane łatwiej opanować.Nietoperz 2019-02-23 00:24:45