W oblężeniu Życie pod ostrzałem na sarajewskiej ulicy
Barbara Demick
W oblężeniu
Życie pod ostrzałem na sarajewskiej ulicy
Barbara Demick
- Wydawnictwo: Czarne
- Rok wydania: 2014
- ISBN: 9788375365320
- Ilość stron: 248
- Format: 13.5x21.5cm
- Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Niedostępna
Opis: W oblężeniu - Barbara Demick
Logavina to cicha i spokojna uliczka położona w sercu miasta, słynącego z tolerancji i kosmopolitycznego uroku. Wybuch wojny postawił na głowie życie jej mieszkańców, Bośniaków, Chorwatów i Serbów, którzy do tej pory żyli obok siebie, nie zwracając uwagi na dzielące ich różnice. W oblężonym Sarajewie, pozbawieni ogrzewania i elektryczności, przy coraz bardziej ograniczonych zasobach żywności i wody, każdego dnia muszą teraz walczyć o przetrwanie swoje i bliskich. Muszą bronić się nie tylko przed kulami snajperów, ale także przed równie groźnym wrogiem – nienawiścią do sąsiadów i niedawnych przyjaciół, którzy tak łatwo mogą zmienić się w śmiertelnych wrogów.
W intymnej relacji naocznego świadka Barbara Demick splata losy dziesięciu rodzin. I po dwudziestu latach wraca, by się przekonać, jak radzą sobie z następstwami wojny.
W oblężonym mieście bomby burzą nie tylko domy. Przemoc atakuje też jego tkankę społeczną – przyjaźń, solidarność, zaufanie – bez której żywy organizm miasta nie przetrwa. Barbara Demick opisuje, jak mieszkańcy pewnej sarajewskiej ulicy obronili te podstawowe międzyludzkie więzi, a więc obronili swą ulicę – a ulice takie jak ta obroniły miasto. To reportaż z najważniejszego frontu każdej wojny, który przebiega przez serca i umysły. Wszyscy mieszkamy na ulicy Logavinej.
Obojętność na skutki wojen i kataklizmów zwiększa się z liczbą ofiar.
Nie potrafimy przejąć się losem stu czy pięciuset tysięcy ludzi. Dramat mieszkańców sarajewskiej ulicy Logavinej to historia rodzin i osób, wplątanych w niechcianą wojnę, zmuszonych do heroizmu przekraczającego ich siły. Jest to zapis doświadczenia nagłej zamiany spokojnego życia w przyjaznym mieście na upokarzającą codzienność wojenną. Śledząc ich losy, łatwo wyobrazić sobie siebie i swoich najbliższych w podobnej sytuacji. Lektura obowiązkowa.
Doskonale uchwycony heroizm cywilnych mieszkańców Sarajewa – ich hart ducha, ironia, stoicyzm. [...] Koncentrując się na jednej ulicy Sarajewa, Demick maluje realia życia w mieście trafnie i z prezycją.
Gdybyś miał przeczytać tylko jedną książkę o Sarajewie, powinna to być właśnie ta książka.
To, co zachwyca mnie w tej książce – i co zachwyciło w „Światu nie mamy czego zazdrościć” – to sposób, w jaki Barbara Demick prowadzi nas w głąb ludzkiego życia. Zaczynamy rozumieć nie tylko, co działo się na sarajewskiej ulicy, na której mieszkała w czasie wojny, ale również, co przeżywali ludzie. Możemy sobie wyobrazić, jak my byśmy się czuli, co myśleli. Nie mamy tu do czynienia z sytuacją, gdy to, co prywatne, staje się polityczne — wręcz przeciwnie. To polityka i historia stają się w osobiste, ponieważ sytuacja w kraju, w mieście zagarnia i rwie ludzkie losy. Książka Demick oscyluje pomiędzy opowieścią o codzienności a wielką tragedią, jest znacznie bardziej wnikliwa niż typowa dziennikarska relacja.
Szczegóły: W oblężeniu - Barbara Demick
Tytuł: W oblężeniu
Podtytuł: Życie pod ostrzałem na sarajewskiej ulicy
Autor: Barbara Demick
Wydawnictwo: Czarne
Seria: REPORTAŻ
ISBN: 9788375365320
Tytuł oryginału: Besieged
Język oryginału: angielski
Tłumacz: Pustuła-Lewicka Hanna
Języki: polski
Rok wydania: 2014
Ilość stron: 248
Format: 13.5x21.5cm
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Waga: 0.32 kg
Recenzje: W oblężeniu - Barbara Demick
Dlaczego ja się tak bardzo interesuję wojną w byłej Jugosławii? To nie tak, że w przeszłym życiu byłam sarajewską Muzułmanką lub groźnym czetnikiem serbskim bo miałam już dziesięć lat kiedy ten konflikt wybuchł. A może to właśnie dlatego że przeżywałam tą wojnę jako ja, choć daleko za Karpatami to jednak blisko bo w Europie. Pazi snajper!Barbara Demick w swojej książce „W oblężeniu. Życie pod ostrzałem na sarajewskiej ulicy” skupia się na jednej ulicy – ulicy Logavina, gdzie żyli obok siebie Serbowie, Chorwaci, Muzułmanie. Poznaję ich nazwiska, ich imiona, ich zawody, troski, radości, normalne życie. Niedaleko ich domów stał meczet, cerkiew, katedra a ludzie żyli własnym życiem. „Przed wojną nikt nie wiedział, kto jest Serbem, kto Chorwatem, a kto Muzułmaninem – dodał Zijo – Tak było lepiej”. Aż do wybuchu wojny. Pazi snajper!Ich życie się zmieniło diametralnie. Przez kilka lat byli uwięzieni w Sarajewie, ostrzelani przez Serbów, zapomnieni przez ONZ, lekceważeni przez Europę. A to nie byli żołnierze. To były rodziny, osierocone dzieci, nastolatkowie, lekarze. Suada, Jovan, Dzinowie, Ekrem i Minka, Delila, Desa, Esad, Kasema – i inni – egzystowali w oblężonym mieście, nienawidząc wojny, najeźdźców, głodu, mrozu. Jedni przeżyli, drugim się nie udało, część wyjechała, reszta została. Dane mi było wejść wraz z Demick do ich mieszkań, wyobrażeń, myśli. Pazi snajper!To nie jest pogodna książka. Wręcz przeciwnie – według mnie mało tu nadziei. „Sarajewianie nigdy nie zapomną”. Radovan Karadzic siedzi w więzieniu. Slobodan Milosevic już nie żyje. Ratko Mladic wiele lat ścigany. Ale to jest lektura obowiązkowa dla wszystkich. Absolutnie polecam. Tylko…Pazi snajper.Antonia 2017-05-22 23:07:50
Informacje:
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Inne pozycje tego autora: Barbara Demick (5)
- Zjadanie Buddy. Życie tybetańskiego miasteczka w cieniu Chin (Czarne) - Twarda
- W oblężeniu. Życie pod ostrzałem na sarajewskiej ulicy (Czarne) - Twarda
- Szkoła po japońsku (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego) - Miękka
- Światu nie mamy czego zazdrościć. Zwyczajne losy mieszkańców Korei Północnej (Czarne) - Miękka ze skrzydełkami
- Czekając na aresztowanie nocą. Relacja ujgurskiego świadka z ludobójstwa w Chinach (Znak Koncept) - Miękka ze skrzydełkami