Morskie Oko przyroda i człowiek
Morskie Oko przyroda i człowiek
- Wydawnictwo: Tatrzański Park Narodowy Wydawnictwo
- Rok wydania: 2019
- ISBN: 9788361788898
- Ilość stron: 520
- Format: 19.7x25.0cm
- Oprawa: Twarda
Niedostępna
Opis: Morskie Oko przyroda i człowiek
Morskie Oko ? według ?The Wall Street Journal? to jedno z pięciu najpiękniejszych jezior świata. Jezioro i dolina położone w głębi wysokich gór najpierw przyciągały górników poszukujących w tatrzańskich skałach złota
i żył kruszcowych. Później pojawili się tutaj malarze, poeci i turyści oraz naukowcy.
Morskie Oko i jego otoczenie należy do jednego z najwcześniej poznanych rejonów Tatr. Od dawna stanowi przedmiot zainteresowań naukowców, badających strukturę termiczną jeziora, biooptyczne i chemiczne właściwości wody, warunki bioklimatyczne oraz florę i faunę charakterystyczne dla jego otoczenia. Morskie Oko stało się atrakcyjnym tematem nie tylko dla specjalistów nauk przyrodniczych, ale i humanistów, m.i. historyków, kulturoznawców i literaturoznawców opisujących dzieje i znaczenie tego inspirującego ? a dla niektórych ? magicznego miejsca.
?Morskie Oko ? przyroda i człowiek? pod redakcją Adama Choińskiego i Joanny Pociask-Karteczki to książka ukazująca współczesny stan wiedzy przyrodniczej i humanistycznej o Morskim Oku. Jej wydanie zbiega się z jubileuszem dziewięćdziesiątych urodzin Józefa Nyki, autora książki ?Dolina Rybiego Potoku (Morskiego Oka). Monografia krajoznawcza?, najznakomitszego znawcy Tatr i ich spraw. Niedościgniona pod względem merytorycznym i literackim publikacja Józefa Nyki z 1956 roku ukazuje wielorakie aspekty wiedzy o Morskim Oku i jego okolicach. Oprócz Morskiego Oka i nieodległej Doliny Pięciu Stawów Polskich żaden inny rejon Tatr nie doczekał się opracowania podobnej miary.
?Morskie Oko ? przyroda i człowiek? gromadzi prace specjalistów zajmujących się Morskim Okiem i jego otoczeniem. Dzięki poszczególnym rozdziałom książki można prześledzić losy jeziora od najdawniejszych czasów po dziś dzień, z uwzględnieniem zjawisk geologicznych, chemicznych, fizycznych, przyrodniczych i historycznych i kulturowych. ?Morskie Oko ? przyroda i człowiek? opisuje między innymi najstarsze dzieje poznania Morskiego Oka, genezę i przebieg sporu o Morskie Oko sfinalizowany w 1902 roku, czasy od zdobycia Mnicha do ukształtowania się nowoczesnego taternictwa, historię schroniska, turystyki i wypadków w tym rejonie oraz znaczenie jeziora jako inspiracji dla wielu poetów i malarzy XIX- i XX-wiecznych.
Świat podwodny Morskiego Oka znany jest głównie z legend i podań, wedle których jest ono połączone z Morzem Bałtyckim i skrywa na dnie wielkie skarby, takie jak na przykład szkatułka z perłami weneckiego kupca i kociołek ze zbójeckimi dukatami pilnowany przez tajemniczego Króla Złotych Węży. Wedle przekazów, na jego dnie znajduje się też popiersie cesarza Franciszka Józefa zrzucone z Rysów przez taterników.
Fragment książki
?Morskie Oko ? przyroda i człowiek? to książka przedstawiająca Morskie Oko jako miejsce przenikania się przyrody i ludzkiej działalności, a co za tym idzie natury i kultury, nauki i mistyki, zachwytu i grozy, wreszcie jako pole fascynacji i ? niekiedy niebezpiecznej ? przyjaźni człowieka z przyrodą gór.
Szczegóły: Morskie Oko przyroda i człowiek
Tytuł: Morskie Oko przyroda i człowiek
Wydawnictwo: Tatrzański Park Narodowy Wydawnictwo
ISBN: 9788361788898
Języki: polski
Rok wydania: 2019
Ilość stron: 520
Format: 19.7x25.0cm
Oprawa: Twarda
Waga: 1.82 kg
Redakcja: Choiński Adam, Pociask-Karteczka Joanna