Tożsamość diaspory. Żydzi w Azji Mniejszej okresu cesarstwa (dodruk na życzenie)

DODRUK

Tożsamość diaspory. Żydzi w Azji Mniejszej okresu cesarstwa (dodruk na życzenie)

  • Wydawnictwo: Sub Lupa
  • Rok wydania: 2012
  • ISBN: 9788393127177
  • Ilość stron: 352
  • Format: 165 x 235 mm
  • Oprawa: miekka
Wysyłka:
Niedostępna
Cena katalogowa 40,01 PLN brutto
Cena dostępna po zalogowaniu
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×
Cena 40,01 PLN
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Opis: Tożsamość diaspory. Żydzi w Azji Mniejszej okresu cesarstwa (dodruk na życzenie) - Krystyna Stebnicka

Z przedmowy:

Czytelnikowi należy się wyjaśnienie: książka ta nie przedstawia dziejów Żydów w Azji Mniejszej okresu rzymskiego w ujęciu chronologicznym, nie jest wykładem religii Żydów w diasporze, nie zawiera szczegółowych ustaleń na temat wpływów judaizmu na środowiska pogańskie czy gminy chrześcijan, choć każdego z tych problemów po trosze dotyka. Skupia się przede wszystkim na pytaniu o żydowską tożsamość i o odrębność tej grupy mieszkańców poleis Azji Mniejszej.
W powszechnej opinii (w znacznej mierze podzielanej przez autorkę) zhellenizowani Żydzi okresu cesarstwa uczestniczyli w życiu miejskim, korzystali z tych samych instytucji co poganie, pełnili urzędy w administracji miejskiej i imperialnej, ich obyczaje epigraficzne nie różniły się zasadniczo od powszechnie przyjętych w greckim otoczeniu. Jak więc Żydzi zachowali swoją odrębność w środowisku greckim? Czy „żydowskość” ograniczała się jedynie do odmienności religijnej? Czy i w jaki sposób ewoluowała tożsamość Żydów w przeobrażającym się świecie? Jak przebiegał proces hebraizacji tych środowisk i dlaczego tak łatwo uległy one wpływom tzw. judaizmu rabinicznego w okresie, o którym wiemy niewiele, ponieważ ok. roku 6oo kończy się materiał epigraficzny i zaczynają „wieki ciemne” diaspory, a w IX i X stuleciu są to już środowiska całkowicie zhebraizowane?
O ile łatwo jest wskazać dolną granicę przyjętej chronologii – wyznacza ją bowiem materiał zawarty w Dawnych dziejach Izraela Józefa Flawiusza, który przytacza ustawodawstwo rzymskie z 2. połowy I w. p.n.e. – o tyle granica górna musi pozostać płynna, choć można by uznać, że jest nią początek V stulecia, kiedy niszczono synagogi i zamieniano je na kościoły, Żydzi zmuszani byli do konwersji, a cesarskie ustawy narzucały im wiele ograniczeń, m.in. zabraniając pełnienia urzędów w administracji imperialnej. Jednak nieprecyzyjne datowanie późnoantycznego materiału epigraficznego, konieczność sięgnięcia do regulacji ustanowionej przez cesarza Justyniana, a wreszcie świadomość, że wielka synagoga w Sardes działała do perskiego najazdu w 616 r., czynią początek wieku V granicą umowną.

Książki z opcji dodruk na życzenie są ujednolicone pod względem wykonania:
- okładka kolorowa wydrukowana na kartonie 250 g/m,
- środek czarno-biały, drukowany na papierze offsetowym 80 g/m,
- oprawa miękka klejona.



Szczegóły: Tożsamość diaspory. Żydzi w Azji Mniejszej okresu cesarstwa (dodruk na życzenie) - Krystyna Stebnicka

Tytuł: Tożsamość diaspory. Żydzi w Azji Mniejszej okresu cesarstwa (dodruk na życzenie)
Autor: Krystyna Stebnicka
Wydawnictwo: Sub Lupa
ISBN: 9788393127177
Rok wydania: 2012
Ilość stron: 352
Format: 165 x 235 mm
Oprawa: miekka


Recenzje: Tożsamość diaspory. Żydzi w Azji Mniejszej okresu cesarstwa (dodruk na życzenie) - Krystyna Stebnicka

Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×


Inne pozycje tego autora: Krystyna Stebnicka (1)