Siódme życie markiza de Sade
Jacques Ravenne
Siódme życie markiza de Sade
Jacques Ravenne
- Wydawnictwo: Książnica
- Rok wydania: 2016
- ISBN: 9788324580866
- Ilość stron: 336
- Format: 15.5x23.0cm
- Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Niedostępna
Opis: Siódme życie markiza de Sade - Jacques Ravenne
Fascynująca powieść o jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci czasów monarchii i rewolucji francuskiej markizie de Sade, libertynie znanym ze skłonności do przemocy i perwersyjnych praktyk seksualnych, od którego nazwiska pochodzi określenie sadyzm.
Zafascynowany autorem 120 dni Sodomy, minister policji Joseph Fouché nieustannie tropił każdy jego czyn i gest. Po śmierci markiza de Sade ujawnia jego synowi całą prawdę o życiu ojca. Z opowieści wyłania się obraz człowieka rozwiązłego i przerażającego, obscenicznego i genialnego, manipulanta, paranoika, choleryka, erotomana, człowieka prześladowanego, lecz nade wszystko wspaniałego kochanka, kochanego do szaleństwa.
Szczegóły: Siódme życie markiza de Sade - Jacques Ravenne
Tytuł: Siódme życie markiza de Sade
Autor: Jacques Ravenne
Wydawnictwo: Książnica
ISBN: 9788324580866
Języki: polski
Rok wydania: 2016
Ilość stron: 336
Format: 15.5x23.0cm
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Recenzje: Siódme życie markiza de Sade - Jacques Ravenne
Donatien Aldonze François de Sade był również jednym z najbardziej poczytnych pisarzy paryskich, ale w ciągu dekady zatarto niemal wszystkie ślady jego istnienia. Starał się wniknąć w głąb umysłu człowieka i odkryć jego pierwotne instynkty. Najbardziej znany z zamiłowania do miłosnych praktyk, nazwanych od jego nazwiska - sadyzmem. De Sade przedstawia przemoc jako źródło przeżyć o charakterze seksualnym.W książce „Siódme życie Markiza de Sade” autor opisuje historię tego kontrowersyjnego człowieka. Swoją twórczość rozwijał w dobie rewolucji francuskiej, czyli okresu, gdy łatwiej było przedstawić swoje poglądy i przebić się do świadomości ludzkiej, o ile przekaz był oryginalny. Z tym bezpośredni de Sade nie miał żadnego problemu.Główną osią fabularną jest rozmowa między ministrem policji Josephem Fouche, który próbuje przedstawić w oczach syna sylwetkę potwora – markiza de Sade. Przedstawia go jako bestię bez hamulców moralnych, rozpustnika szerzącego niechrześcijańskie zachowania.Z kart powieści wyłania się obraz człowieka niezmiernie skomplikowanego, którego trudno jednoznacznie ocenić. Autor znajduje sporo dowodów na poparcie tezy, że sadystyczne zwyczaje markiza wzięły się z bólu będącego doświadczeniem ogromnego miłosnego zawodu. Dodatkowo ciągle przebywał w aresztach - domowym, w Bastylii i w końcu w domu dla obłąkanych w Charenton. Ale pomimo wielu lat spędzonych w niewoli udało mu się odcisnąć ślad w twórczości narodowej.To niewątpliwie ciekawa pozycja z gatunku historii nieznanych. Jest to historia człowieka, o którym wiemy niewiele. A przecież jak każdy miał swoje życie, pragnienia, miłości. Autor ukazuje właśnie te jego cechy. Nie tylko jego zamiłowanie przemocą, ale przede wszystkim człowieka głęboko zranionego.Janek 2016-03-29 22:46:38