Potop Czas hańby i sławy 1655-1660
Sławomir Leśniewski
Potop
Czas hańby i sławy 1655-1660
Sławomir Leśniewski
- Wydawnictwo: Literackie
- Rok wydania: 2017
- ISBN: 9788308063071
- Ilość stron: 384
- Format: 15.5x21.3
- Oprawa: Twarda
Niedostępna
Opis: Potop - Sławomir Leśniewski
Tęsknisz za zamachami stanu, krwawymi weselami i knowaniami rodem z Westeros? Brakuje ci Lannisterów, Starków i Targaryenów? Poznaj prawdziwą GRĘ O TRON, która rozegrała się na polskich ziemiach niemal cztery wieki temu i zaangażowała pół Europy! Kiedy Władysław IV Waza wydawał ostatnie tchnienie, nikt nie przypuszczał, że w ciągu kilku lat Polsce przyjdzie mierzyć się z powstaniem Chmielnickiego i kozacko-tatarską nawałnicą, wielkim najazdem cara Aleksego, inwazją Szwedów, buntem Radziwiłłów, napadem okrutnych wojsk siedmiogrodzkich, Brandenburgią Potop szwedzki i okalające go wydarzenia to jeden z najbardziej krwawych i barwnych okresów w historii Rzeczpospolitej. Znamy go z klasycznej sienkiewiczowskiej trylogii i filmów stworzonych na jej podstawie przez Jerzego Hoffmana. Wciąż nie znamy jednak dość dobrze. Specjalizujący się w publikacjach popularno-naukowych Sławomir Leśniewski opisał ten pasjonujący okres historii Polski od nowa, ze swadą i rozmachem, bazując na faktach i kreśląc wyraziste sylwetki uczestników dramatu poczynając od młodszego brata zmarłego Władysława, króla Jana Kazimierza Wazy, zwanego Initium Calamitatis Regni (Początek Klęski Królestwa), którego wybujałe ambicje i konflikty z rodzimymi magnatami ściągnęły na Rzeczpospolitą szwedzką inwazję, przez Heronima Radziejowskiego, który wygnany przez króla, wrócił ze Szwedami, aż po nieskalanych bohaterów tego okresu: Stefana Czarneckiego czy Gabriela Wojniłłowicza, powieściowego Kmicica. Potop. "Czas hańby i sławy 1655-1660" to świadectwo historyczne i pasjonująca powieść w jednym, która w niczym nie ustępuje wielotomowej, fantastycznej "Pieśni Lodu i Ognia" George'a R.R. Martina. Zatrać się w historii!
Sławomir Leśniewski - (ur. 1959) doświadczony popularyzator historii, autor kilkunastu książek, m.in.: "Historia Polski" (RTW, 1994; Mozaika, 2010), "I i II wojna światowa" (Fenix, 2011), "Jan Zamoyski - hetman i polityk" (Bellona, 2008), "Książę Józef. Wódz i kochanek" (Bellona, 2012), "Mata Hari. Zdradzona przez wszystkich" (Czerwone i Czarne, 2013), "Historia tajemnic" (RTW, 2007), "Poczet polskich królów i książąt" (Fenix, 2011), "Poczet hetmanów polskich i litewskich" (Somix, 1992), "Wojsko Polskie w służbie Napoleona. Legia Nadwiślańska, lansjerzy nadwiślańscy" (Karabela D. Chojnacka, 2008) oraz monografii bitew (Jerozolima 1099, Konstantynopol 1204, Marengo 1800, Wagram 1809 wszystkie Bellona). Publikował artykuły historyczne m.in. w Polityce, Rzeczpospolitej i Focusie. Z zawodu jest adwokatem.
Szczegóły: Potop - Sławomir Leśniewski
Tytuł: Potop
Podtytuł: Czas hańby i sławy 1655-1660
Autor: Sławomir Leśniewski
Wydawnictwo: Literackie
ISBN: 9788308063071
Języki: polski
Rok wydania: 2017
Ilość stron: 384
Format: 15.5x21.3
Oprawa: Twarda
Waga: 0.545 kg
Recenzje: Potop - Sławomir Leśniewski
Potop szwedzki - czyli inaczej najazd Szwedów na Polskę w 1655 roku w czasie II wojny północnej (1655-1660). Szwedzi napadli na Polskę w okresie szczególnych trudności państwa.Szwedzi dość dobrze orientowali się w stosunkach panujących w Rzeczpospolitej. Do Sztokholmu regularnie nadchodziła poczta dyplomatyczna z aktualnymi wydarzeniami. Osoba, którego Paweł Jasienica nazwał „jedną z najbardziej odrażających figur w naszych dziejach” był Radziejowski. Szwedzi atakując w 1655 roku Rzeczpospolitą, nie byli jednym niespodziewanym gościem w jej granicach. Ale najazd szwedzki może nie doszedłby do skutku, gdyby nie trwająca wojna domowa. Bunt kozacki pod wodzą Bohdana Chmielnickiego pokazał skalę kryzysu jakie przeżywały Polska i Litwa. Jednak wielu magnatów nie widziało sensu w dalszej walce ze Szwedami, tym bardziej że krwawiąca Litwa też postanowiła poddać się Szwedom. Wielkopolska poddała się Szwedom niemal bez walki. Pod aktem ugody podpisały się 1163 osoby, a tym samym Karol X Gustaw został obwołany królem polskim i wielkim księciem litewskim.Autor w swej książce stawia pytania: Czy potop nie stanowił dla Rzeczpospolitej szczęśliwego zrządzenia losu?Czy Polska i Litwa tak naprawdę mogły skorzystać na szwedzkim najeździe i odmienić bieg zdarzeń, które przyniosły im wymazanie Rzeczpospolitej z mapy Europy jako państwa?Co by się stało, gdyby Jan Kazimierz pozostał w Głogówku i nie próbował odzyskać władzy, a tron Rzeczpospolitej zdobył Karol Gustaw?Autor książki - wybitny historyk, autor kilkunastu książek historycznych, opisuje temat potopu szwedzkiego, dzieje zdrady i poświęcania się o polski tron oraz o wzajemnych relacjach tak jawnych jak i utajnionych motywach działania i losach, dramatycznych wydarzeń oraz ludziach, którzy odegrali pierwszoplanowe role.Te powikłane losy i niesprzyjające okoliczności pozostawiły jeszcze Rzeczpospolitej ponad 100 lat istnienia.Ale po tym czasie miała ona podążać już ku upadkowi.Pragnę tutaj jeszcze wspomnieć o ocaleniu Jasnej Góry, gdzie autor opisał bardzo dogłębnie i szczegółowo: jak napisał Kochowski „Nie ludzie Jasną Górę lecz Bóg miejsce święte i ludzi ocalił, gdyż bardziej tam cudami niż orężem walczono. Gęsta mgła osłaniała klasztor przed szturmem, kule odpadały od dachu kaplicy i leciały nazad, sam Muller widział niewiastę w błękitnej sukni, jak na murach rychtowała armaty i zwracała pociski w przeciwną stronę”.Przepiękne opisy, kolorowe zdjęcia sprawiają, że tę książkę chce się czytać. Bardzo zachęcam , bo to wartościowa lektura, a szczególnie dla młodego pokolenia, bo to przecież nasza historia, którą każdy powinien znać.Polecamy, zespół dobrerecenzje.pldobrerecenzje.pl 2017-03-08 14:40:57
Podobne do: Potop - Sławomir Leśniewski
-
Niedostępna
-
Niedostępna
-
Niedostępna
-
Niedostępna
-
Niedostępna
-
Niedostępna
-
Niedostępna
-
Niedostępna
Informacje:
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Inne pozycje tego autora: Sławomir Leśniewski (14)
- Wielcy władcy i ich imperia (Rytm) - Miękka ze skrzydełkami
- Chmielnicki (Literackie) - Zintegrowana
- Władcy Polski (Rytm) - Miękka ze skrzydełkami
- Powstanie 1830-1831. Utracone zwycięstwo? (Literackie) - Zintegrowana
- Sobieski. Lew, który zapłakał (Literackie) - Zintegrowana
- Drapieżny ród Piastów (Literackie) - Zintegrowana
- Kościuszko. Rysa na pomniku? (Literackie) - Zintegrowana
- Krzyżacy. Czarno-biała legenda (Literackie) - Zintegrowana
- Chmielnicki (Literackie) - Zintegrowana
- Jagiellonowie. Złoto i rdza (Literackie) - Zintegrowana
- Jerozolima 1099 w.specjalne (Bellona) -
- Konstantynopol 1204 w.specjalne (Bellona) -
- Potop. Czas hańby i sławy 1655-1660 (Literackie) - Zintegrowana
- Na Moskwę. Polacy na Kremlu w XVII wieku (Literackie) - Zintegrowana