Ostatnia aria Mozarta

Książka

Ostatnia aria Mozarta

  • Wydawnictwo: Kobiece
  • Rok wydania: 2017
  • ISBN: 9788365740151
  • Ilość stron: 368
  • Format: 13.5x20.5cm
  • Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Wysyłka:
Niedostępna
Cena katalogowa 34,90 PLN brutto
Cena dostępna po zalogowaniu
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×
Cena 34,90 PLN
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Opis: Ostatnia aria Mozarta - Matt Rees

Niezwykła barokowa opowieść, w której ponadczasowa muzyka jest tłem dla salonowych intryg i zaskakujących zwrotów akcji
Jest grudzień 1791 roku. Przebywająca w niewielkiej austriackiej wsi Nannerl, siostra Mozarta, otrzymuje szokujący list z informacją o śmierci brata. Zgodnie z relacją żony, dwa miesiące przed śmiercią wirtuoz zwierzył się jej, że ktoś podał mu truciznę, w wyniku czego jego życie niechybnie zmierza ku końcowi.
Nannerl niezwłocznie udaje się do Wiednia. Pragnie czym prędzej odkryć mroczną tajemnicę morderstwa. Otoczona oprószonymi śniegiem barokowymi pałacami i urokliwymi kawiarniami rzuca się w wir podejrzeń i intryg, które ukazują ponure sekrety Mozarta. Zazdrosne kochanki, złowieszczy wierzyciele oraz masoni im bardziej Nannerl zgłębia przeszłość wirtuoza, tym mocniej przeklęty los brata splata się z jej życiem.
Ostatnia aria Mozarta to wciągająca opowieść, która przenosi czytelnika na wystawne salony, w barokowe wnętrza pałaców oraz do monumentalnych sal koncertowych XVIII-wiecznej Austrii. To także owiana historyczną nutą intrygi książka, w której króluje ponadczasowa muzyka, ognista namiętność i moc zagadek.
__
Rees misternie oddaje szczegóły Wiednia z czasów Mozarta, doprawiając opowieść nutą muzycznych detali, które uwiodą miłośników muzyki poważnej. Przepiękna książka . która niespiesznie, acz szalenie ciekawie zmierza ku oszałamiającemu finałowi.
Kirkus Reviews
__
Matt Rees urodził się z Newport w Walii, a dorastał w Londynie. Na co dzień jest korespondentem zagranicznym oraz pisarzem thrillerów. Fascynuje się historią. Zainteresowania oraz pracę zawodową przekłada z wyjątkowym efektem na treści książek. Jego dzieła są szeroko cenione jest finalistą National Jewish Book Award w kategorii fikcja. Za swoją twórczość dostał również prestiżową nagrodę Złoty Sztylet Stowarzyszenia Pisarzy Literatury Kryminalnej. Rees maksymalnie wczuwa się w proces tworzenia powieści do Ostatniej arii Mozarta nauczył się grać na pianinie. Prowadzi bloga i podcast, lubi pozostawać w kontakcie się z czytelnikami swoich książek.


Szczegóły: Ostatnia aria Mozarta - Matt Rees

Tytuł: Ostatnia aria Mozarta
Autor: Matt Rees
Wydawnictwo: Kobiece
ISBN: 9788365740151
Tytuł oryginału: Mozart's Last Aria
Tłumacz: Oślizło Ryszard
Języki: polski
Rok wydania: 2017
Ilość stron: 368
Format: 13.5x20.5cm
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami


Recenzje: Ostatnia aria Mozarta - Matt Rees

Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Czy Mozarta i Wiedeń skojarzylibyście z powieścią detektywistyczną, w której rozwiązanie zagadki jest śmiertelnie niebezpieczne? A co jeśli dodam do tego, że głównym bohaterem, który jest na tropie zagadkowej śmierci kompozytora jest kobieta? Wisienką na torcie jest fakt, że cała akcja toczy się tuż po śmierci Mozarta, a na tropie rozwiązania zagadkowej śmierci jest jego siostra - Nannerl.

Za życia nie utrzymywała z bratem zbyt bliskich relacji. Wszystko z winy ojca, który nastawił ją negatywnie do brata, po tym jak ten zdecydował się na małżeństwo z biedniejszą kobietą. Sama Nannerl po ślubie wyjeżdża do Salzburga, jednak jej małżeństwo z rozsądku do najszczęśliwszych nie należy. Jej ogromnym problemem są dzieci z poprzedniego małżeństwa jej męża, z którymi nie potrafi znaleźć kontaktu. To właśnie w Salzburgu zastaje ją niespodziewana informacja o śmierci brata. Niespokojne sumienie nie pozwala dziewczynie powrócić do rzeczywistości. Ma bowiem obawy, że ktoś pomógł Mozartowi w wędrówce na tamten świat. Postanawia więc pojechać do Wiednia, gdzie okazuje się, że jej brat chciał otworzyć nową lożę wolnomularską. Nannerl postanawia rozwikłać zagadkę loży, która opisana jest w ostatniej arii Mozarta, jednak grozi jej śmiertelne niebezpieczeństwo.

Wiedeń zawsze był dla mnie miastem zagadką. Wspaniałe miasto ze wspaniałymi zabytkami, zapachem kawy i tortu Sachera, w którym zatrzymał się czas jest idealnym tłem dla mrożących krew w żyłach historiach. Sama Ostatnia aria Mozarta jest sympatyczną lekturą na jesienno-zimowe wieczory, którą Wam serdecznie polecam.
2017-09-12 21:04:55

Niniejsza książka jest oparta na wydarzeniach historycznych.
W październiku 1791roku, Wolfgang Amadeusz Mozart, największy geniusz muzyczny świata powiedział swojej żonie, że podano mu truciznę.
Sześć tygodni później w wieku 36-ciu lat już nie żył.
Czy przeczucie Mozarta sprawdziło się?
Wszak jego ryzykowny plan założenia nowej masońskiej loży i wyprawa do Berlina, do dzisiaj pozostają niewiadomą.
Prześladowania masonów przez tajną policję Pergena, samobójstwo Hofdemela i okaleczenie Magdaleny, to także fakty historyczne.
Konstancja - żona Mozarta, pisze list do siostry mistrza Nannerl, o rzekomej zdradzie małżeńskiej Wolfganga z Magdaleną lecz to tylko plotki, aby odwrócić uwagę od prawdziwej śmierci artysty.
Konstancja nie mogła przekonać męża, że jego śmierć jest już przesądzona.
Objawy wskazywały na ciężką gorączkę i mogły zmylić każdego, kto nie podejrzewał próby zabójstwa.
Czy więc Hofdemel mógł być mordercą?
Wolfgang często powtarzał, że wśród masonów nie ma nierówności: kupcy, szlachta, rzemieślnicy i muzycy, wszyscy uczęszczali na spotkania w loży ”nosząc ostrogi i szpadę, wzorem dżentelmenów”.
Siostra Mozarta przybyła do Wiednia, aby zbadać okoliczności śmierci swojego brata.
Jego nowa opera pt. „Czarodziejski flet” miała premierę niedługo przed jego śmiercią.
To był jego ogromny sukces.
Wolfgang należał z reguły do ludzi poważnych lecz śmiał się jak szaleniec i miał błyskotliwy intelekt.
Podziwiał nowych filozofów oświeceniowych i odrzucał hierarchiczny porządek społeczny.
Dlaczego więc stworzył lożę masonów?
Czy to przypadek, że Wolfgang zmarł osiemnaście dni po premierze „Czarodziejskiego fletu”?
Zmarł w 36 roku życia, a to podwójna osiemnastka, a co więcej stało się to w 1791roku, którego suma cyfr wynosi osiemnaście. Czy to przypadek?

Przepiękna powieść kryminalna, z nutą intrygi, która pobudza fantazję czytelnika.
Autor „Ostatnią arię Mozarta” oparł na kompozycji jednej z jego sonat fortepianowych.
W jaki więc sposób kompozycja tej sonaty oddaje strukturę powieści kryminalnej?
W „Ostatniej arii Mozarta” jego siostra dowiaduje się o śmierci Wolfganga.
Akt drugi tej powieści to jej główna część, w której Nannerl poznaje wiedeńskie życie Mozarta, a akt trzeci to scena, gdzie Nannerl odkrywa cała prawdę.
Dzieje się to w ostatnich rozdziałach książki.
Jeśli więc lubicie powieści kryminalne, a do tego muzykę Mozarta, jest to więc świetna okazja, aby poznać go bliżej i odkryć tajemnicę jego śmierci w tonacji a-moll.
Zachęcam do lektury.
Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl
2017-10-27 11:59:39


Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także: