Masz na imię Camille

Książka

Masz na imię Camille

  • Wydawnictwo: MG
  • Rok wydania: 2017
  • ISBN: 9788377794272
  • Ilość stron: 300
  • Format: 14.5x20.5cm
Wysyłka:
Dzisiaj*Zamówienie złożone do godz. 12.00 (nie dotyczy przedpłat zaksięgowanych po godz. 12.00). Przy zamówieniu większej ilości egzemplarzy czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu.
Cena katalogowa 49,90 PLN brutto
Cena dostępna po zalogowaniu
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×
Cena 49,90 PLN
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Opis: Masz na imię Camille - Agnieszka Stabro

(...) Jest wiosenne popołudnie; przemierzam Paryż tyle lat po tobie, mijam gwarne kawiarnie i ustronne kafejki, gdy nagle widzę was, jak idziecie naprzeciwko mnie objęci wpół, roześmiani, w słońcu delikatnie muskającym wasze twarze. I chociaż wiem, że jesteście tylko złudzeniem, nie potrafię oprzeć się pokusie: podążam za wami, obserwując z ukrycia (...).

Historia Camille Claudel opowiedziana jej samej przez Autorkę. Dzieciństwo na prowincji Francji, pobyt w Paryżu, którego barwne opisy przenoszą czytelnika do XIX wieku, kiedy przy kawiarnianych stolikach w oparach absyntu artyści dyskutowali o sztuce oraz życiu, pełen namiętności a zarazem cierpienia związek z Augusteem Rodinem, kariera artystyczna rzeźbiarki, wreszcie jej pobyty w szpitalach psychiatrycznych tworzą niesamowitą mozaikę zdarzeń, uzupełnioną o nietłumaczoną dotąd korespondencję rzeźbiarki. Drugoplanowymi bohaterami książki stają się Paryż XIX wieku; fascynujące miasto pełne sprzeczności oraz prace Camille Claudel. Przeanalizowane i zinterpretowane przez autorkę, osadzone w kontekście losów artystki a jednocześnie przedstawione w szerokiej perspektywie, zyskują na kartach powieści nowe życie. W zaskakującej, wciągającej narracji Agnieszka Stabro stawia również pytania o pozycję kobiet w ówczesnym społeczeństwie, opisując ograniczenia i nakazy, którym były poddawane. Camille Claudel nieustannie zdaje się przekraczać restrykcyjne normy społeczne, płacąc za to najwyższą cenę... Czy zakazana namiętność artystki i Augustea Rodina zaprowadziła ją za szpitalne mury? Czy jej postępujący obłęd był wynikiem społecznej presji, z którą nieustannie musiała walczyć? A może właśnie geniusz Camille Claudel oraz wychodzenie poza normy oraz schematy narzucane kobietom uznano za oznakę szaleństwa? W "Masz na imię Camille" przeszłość spotyka się z teraźniejszością, wciągając czytelnika w pozornie niemożliwy dialog.

Kraj produkcji: Polska

Producent:
Wydawnictwo MG
Ewa Malinowska-Grupińska

Pruszkowska 29/188
02-119 Warszawa (Polska)
tel: 603176030
email: kontakt@wydawnictwomg.pl


Szczegóły: Masz na imię Camille - Agnieszka Stabro

Tytuł: Masz na imię Camille
Autor: Agnieszka Stabro
Wydawnictwo: MG
ISBN: 9788377794272
Język oryginału: polski
Języki: polski
Rok wydania: 2017
Ilość stron: 300
Format: 14.5x20.5cm


Recenzje: Masz na imię Camille - Agnieszka Stabro

Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Książka Agnieszki Stabro „Masz na imię Camille ” jest godną polecenia biografią znakomitej rzeźbiarki XIX i XX w. Camille Claudel. Autorka przedstawia Camille, pisząc do niej list. Opisuje poszczególne fakty z życia artystki i zadaje pytania bohaterce książki, ale także czytelnikowi.
Ta opowieść to przede wszystkim historia burzliwego romansu Camille Claudel z wiele lat starszym i cieszącym się sławą i uznaniem, Augustem Rodinem.
Po lekturze książki trudno jest znaleźć odpowiedź na pytanie czy ten romans ją zniszczył i doprowadził do tego, że ostatnie 30 lat swojego życia spędziła w szpitalu psychiatrycznym, czy też uczynił z Camille sławną artystkę wystawiającą swoje prace na odbywającym się corocznie w Paryżu „Salonie Artystycznym”. Tych dwoje wspaniałych artystów łączyła bardzo skomplikowana relacja. On nie mógł, a może nie chciał, odejść od kobiety z którą się związał zanim poznał Claudel, ona ciągle łudziła się, że obiecane wspólne życie stanie się faktem.
Wolność i niezależność, które wybrała Camile Claudel po części przyczyniły się do jej tragicznego końca. Jej postawa i styl życia nie były wtedy akceptowane przez społeczeństwo. Mimo, że żyła w liberalnym, zdawałoby się Paryżu i zakochała się w niezamężnym mężczyźnie, została wyklęta przez rodzinę, co w ostateczności doprowadziło do katastrofy. Przygnębiające jest stwierdzenie autorki, że Claudel skończyła w domu wariatów dlatego, że była kobietą o niezależnych poglądach, czego nie mogła zaakceptować jej rodzina.
Dzisiejszym feministkom pewnie nie mieści się w głowie, że rodzina mogła skazać córkę bądź matkę, praktycznie na więzienie w szpitalu psychiatrycznym tylko dlatego, że kobiety te nie chciały podporządkować się panującym normom.
Bardzo ciekawie przedstawiona jest w powieści postać Augusta Rodina. Z jednej strony kochający i starający się pomóc artysta, a z drugiej utracjusz i kłamca, który nie potrafi, a może nie chce, dotrzymywać składanych obietnic.
Polecam wszystkim którzy interesują się sztuką i historią, a także tym którzy lubią romanse ze złym zakończeniem.
W książce zamieszczone są również zdjęcia prac bohaterki powieści, a także miejsca w których pracowała i spędzała swoje życie.
Wiele fragmentów książki to listy jakie Camille pisała do Rodina, swojej rodziny i przyjaciół. Dzięki temu powstał bardzo prawdziwy i przejmujący obraz życia artystki i czasów w których żyła.
Nie jest to łatwa lektura, prawie 400 stron nie czyta się szybko, ale warto poświęcić czas na lekturę, żeby poznać jakże fascynujące i nieszczęśliwe życie wielkiej artystki.
Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl
2017-11-23 14:36:36


Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także: