Nie hańbi
Olga Gitkiewicz
Nie hańbi
Olga Gitkiewicz
- Wydawnictwo: Fundacja Instytutu Reportażu
- Rok wydania: 2020
- ISBN: 9788394725488
- Ilość stron: 224
- Format: 13.3 x 20.5 cm
- Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
1 - 3 dni robocze + czas dostawy*Przy zamówieniu większej ilości egzemplarzy czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu
Opis: Nie hańbi - Olga Gitkiewicz
Podobno praca leży na ulicy. Niejeden z bohaterów tej książki się o nią potknął.
Bezrobocie jest najniższe od ponad dwóch dekad, a warunki na rynku pracy dyktują pracownicy. Ponoć. Są wykresy i tabele, które to mają potwierdzać, są analitycy, którzy te słowa powtarzają jak mantrę, są politycy, którzy się tym zdaniem zachłystują.
I są ludzie, którzy rynkiem pracy nie potrząsną. Rynek ich połknie i wypluje.
Ta książka jest o nich.
- Ilonie Pujanek, która powiesiła się w noworoczny poranek – możliwe, że z powodu mobbingu. Tylko czy polskie prawo definiuje, czym jest mobbing?
- przedsiębiorcy budowalnym, który wprawdzie nielegalnie zleca pracę, ale nie podlega kontroli PIP-u.
- zwalnianych pracownicach Almy, które nawet w pustym sklepie musiały przestawiać towar na półkach.
- marszach bezrobotnych w czasach wielkiego kryzysu i o ludziach bezrobotnych osiem dekad później, w kraju, w którym podobno bezrobocia nie ma; o coraz bardziej oswojonych z prekarnością młodych ludziach.
To reporterski rzut oka na polski rynek pracy – historycznie i dziś. Jak bardzo ten rynek się zmienił od czasu, kiedy chałupnicy przeszli z domowych warsztatów do fabrycznych hal? Jak bardzo kryzys wczesnych lat 90. różnił się od kryzysu lat 30., gdy bezrobotni organizowali strajki? I wreszcie - co to znaczy nie pracować w świecie, w którym ponoć nie pracuje tylko ten, kto nie chce?
Szczegóły: Nie hańbi - Olga Gitkiewicz
Tytuł: Nie hańbi
Autor: Olga Gitkiewicz
Wydawnictwo: Fundacja Instytutu Reportażu
ISBN: 9788394725488
Języki: polski
Rok wydania: 2020
Ilość stron: 224
Format: 13.3 x 20.5 cm
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Waga: 0.21 kg
Redakcja: Jonek Julianna
Recenzje: Nie hańbi - Olga Gitkiewicz
Bardzo dobra książka – „Nie hańbi” Olgi Gitkiewicz. Raczej dla pracowników i poszukujących pracy, gorzej dla pracodawców. O przeszłości, o włókienniczym Żyrardowie, o teraźniejszości, o Urzędach Pracy, o komunizmie i kapitalizmie, o umowach śmieciowych, o bezrobociu. Większość pracodawców mówi że muszą szukać pracowników, że teraz lepiej być na zasiłkach, lepiej iść po zapomogę do opieki społecznej, że ludziom się nie chce, nie są mobilni, przywiązani do domu, do rodziny. Pracownicy i bezrobotni odpowiadają że chcą pracować, ale za godziwą stawkę, chcą być nadal ludźmi a nie robotami, maszynami, niewolnikami, że pracodawcy nimi gardzą, upodlają, wykorzystują. Kto ma racje – nie mnie osądzać. Bardzo dobrze nakreślony rynek pracy przez około 100 lat. O tym, że w komunie wszyscy mieli pracę ale czy się stoi czy się leży… jeden pracował ponad swoje siły, inni się obijał. W kapitalizmie zwiększyło się bezrobocie. Cześć korzystało na zmianie ustroju, cześć z pokolenia na pokolenie dziedziczyło biedę i taką niepełnosprawność ekonomiczną. Książka ciekawa, o istnieniu od pracy do pracy, od zasiłku do zasiłku, o pragnieniach, życiowych decyzjach. I dziękuję Book z tobą że poleciła mi tę książkę. Antonia 2017-12-09 22:43:23
Podobne do: Nie hańbi - Olga Gitkiewicz
-
Cena dostępna po zalogowaniu
-
Niedostępna
-
Niedostępna
-
Niedostępna
Informacje:
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Inne pozycje tego autora: Olga Gitkiewicz (6)
- Nie hańbi (Fundacja Instytutu Reportażu) - Miękka ze skrzydełkami
- Przewiew (Czytelnik) - Zintegrowana
- Nie zdąże (Storybox) -
- Krahelska. Krahelskie (Dowody na Istnienie) - twarda
- Miesięcznik Znak 797 10/2021 Z czego się śmiejemy (Znak) -
- Każda praca hańbi. Pozdrowienia z późnego kapitalizmu (Znak Literanova) - Miękka ze skrzydełkami