Czy to pierdzi? Sekretne gazowe życie zwierząt

,

Książka

Czy to pierdzi? Sekretne gazowe życie zwierząt

,

  • Wydawnictwo: Insignis
  • Rok wydania: 2018
  • ISBN: 9788365743824
  • Ilość stron: 144
  • Format: 14.5x19.5cm
  • Oprawa: Twarda
Wysyłka:
Niedostępna
Cena katalogowa 29,99 PLN brutto
Cena dostępna po zalogowaniu
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×
Cena 29,99 PLN
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Opis: Czy to pierdzi? Sekretne gazowe życie zwierząt - Nick Caruso, Dani Rabaiotti

Psy to robią. Krocionogi też. Dinozaury to robiły. Ty to robisz, ja to robię. Ośmiornice tego nie robią. Pająki być może to robią: ta kwestia wymaga dalszych badań. Ptaki tego nie robią, ale mogłyby, gdyby chciały. Śledzie to robią, żeby porozumiewać się ze sobą. Na początku 2017 roku jedno niewinne pytanie na Twitterze o węże zaowocowało powstaniem hashtagu doesitfart, czyli czytopierdzi, który rozniósł się po całym internecie, trafiając nawet do najpoważniejszych gazet. Kilkudziesięciu ekspertów wypowiedziało się na temat tego, które zwierzęta pierdzą, a które nie, a jeśli tak, to jak dużo, jak często, z czego składają się ich bąki, jak pachną i czemu służą. Wynikiem tych dociekań jest w pełni wiarygodny i bogato ilustrowany przewodnik po zwierzęcych wzdęciach Czy to pierdzi?, przedstawiający zwyczaje 80 gatunków ze szczegółami, o których nawet nie śmieliście marzyć. Jakie rodzaje pożywienia sprawiają, że bąki hien są wyjątkowo śmierdzące? Czym jest fossa - i czy puszcza bąki? Dlaczego małże wymiotują, ale nie pierdzą? I czym właściwie jest bąk? Powstała przy współpracy kilkudziesięciu biologów książka Czy to pierdzi? pozwoli ci przez wiele lat zrzucać winę na mnóstwo zaskakujących zwierząt. Przewodnik rozstrzygający wszelkie pytania o wzdęcia u zwierząt: idealny prezent dla każdego, kto kiedykolwiek puścił bąka.


Szczegóły: Czy to pierdzi? Sekretne gazowe życie zwierząt - Nick Caruso, Dani Rabaiotti

Tytuł: Czy to pierdzi? Sekretne gazowe życie zwierząt
Autor: Nick Caruso, Dani Rabaiotti
Wydawnictwo: Insignis
ISBN: 9788365743824
Tytuł oryginału: Doet it fart?
Język oryginału: angielski
Tłumacz: Strąkow Michał
Języki: polski
Rok wydania: 2018
Ilość stron: 144
Format: 14.5x19.5cm
Oprawa: Twarda


Recenzje: Czy to pierdzi? Sekretne gazowe życie zwierząt - Nick Caruso, Dani Rabaiotti

Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×


Przyznaję od razu, że podeszłam do tej książki czysto humorystycznie. Widziałam oczywiście oburzenie internautów, którzy gorączkowali się tytułem, który według nich jest cytuję "nieodpowiedni i wulgarny". Osobiście uważam, że trzeba podejść do niego z dystansem, a niektóre osoby, które jak najbardziej staram się zrozumieć, uznały go za nieodpowiedni dla dzieci i być może w ogóle. Nie neguję, bo przecież każdy ma swoje zdanie, ale uważam, że jako gatunek ludzki powinniśmy się kierować stwierdzeniem "Nic co ludzkie, nie jest mi obce". Troszkę popłynęłam z tematem, a nawet odbiegłam w ogóle od książki, aczkolwiek chciałam też mieć swoje pięć minut i właśnie upłynęło, więc przejdźmy do rzeczy.



Robią to psy. Robią to krocionogi. Kiedyś robiły to dinozaury. I robisz to ty, w przeciwieństwie do ośmiornic. Być może robią to także pająki, ale pewności nabierzemy dopiero w toku dalszych badań. Nie robią tego ptaki, chociaż mogłyby, gdyby tylko chciały. A śledzie robią to po to, by się porozumiewać.

Czy to pierdzi? jest pełną zaskakujących faktów, bogato ilustrowaną i rzetelnie, a przy tym lekko napisaną książką o tym, co piszczy we wnętrznościach zwierząt. Autorzy omawiają aż 80 gatunków. Znajdziesz tu odpowiedzi na wiele intrygujących pytań.

Jaki pokarm sprawia, że wiatry hieny pachną wyjątkowo nieprzyjemnie? Co to takiego fossa? I czy fossa pierdzi? Dlaczego mięczaki wymiotują, ale nie puszczają bąków? No i czym właściwie są bąki? Książka Czy to pierdzi? powstała przy współpracy kilkudziesięciu uznanych biologów. Dzięki ich fachowej wiedzy krąg podejrzanych o nieprzyjemny zapach w twoim pobliżu zbawiennie się powiększy.



Nie ma fabuły co tak naprawdę nie powinno dziwić, bo jest to gatunek popularnonaukowy i po prostu w postaci krótkich, ale treściwych opisów przedstawiają nam dosyć osobliwe fakty na temat życia zwierząt. Autorzy oczywiście zdawali sobie sprawę, że nie każde zwierzę może być nam znane i opisy zostały tak skonstruowane, że wszystko jest jasne. Co podobało mi się najbardziej to chyba ilustracje, które prawdopodobnie zostały celowo pozbawione koloru, a papier jest w miarę dobry do pokolorowania, a co za tym idzie? Można się i czegoś nauczyć i troszkę pobawić. Język nie jest wymagający, a odpowiednie (trudne) określenia wyjaśniono w razie czego w słowniczku, który znajduje się na końcu. Książka jest w twardej oprawie, ale nie sprawia to praktycznie w ogóle żadnej trudności, kartki nie są sztywne i nie "łamią" się podczas czytania (jak to czasem zdarza się przy twardych oprawach :/). Okładka jest dosyć przyjemna dla oka, nawet jest nieco żartobliwa. Utrzymana została w dość ciekawej kolorystyce, choć niezbyt wyszukanej. Pochłonęłam ją dosłownie w chwilkę i przyznaję, że jestem zadowolona z tego, iż zdecydowałam się po nią sięgnąć. Nie są to jakieś szczególnie istotne fakty, ale musicie przyznać, że teraz będziecie się zastanawiać czy np. Komar pierdzi 😂



Pozdrawiam, Sara ❤
2018-04-09 20:40:58

Organizmy żywe – oddychają, rozmnażają się, spożywają pokarmy, a potem… je wydalają i nierzadko także mają wiatry. Temat, o którym mówi się niewiele, czyli bąki w świecie zwierząt. Z ciekawości, która zrodziła się w głowach Nicka Caruso i Dani Rabaiotti powstała książka, która ma rozwiać (trafne określenie) wątpliwości, czyli Czy to pierdzi?.
W książce znajdziemy kilkanaście różnych organizmów, które sprawdzono pod kątem gazów. Autorzy zebrali informację na temat m.in. różnych gatunków węży, ryb i owadów. Ich założeniem było przedstawienie odpowiedzi na pytanie, czy dany okaz oddaje gazy. Krótkie, jednostronicowe opisy dają nie tylko informacje na ten temat, lecz także są wpisami o konkretnych zwierzętach. Czytelnik może dowiedzieć się na przykład o zwyczajach danych istot, sposobie ich odżywania i badaniach, które doprowadziły do uzyskania odpowiedzi na te pytania.
Wpisy na temat zwierząt są zatem naszpikowane informacjami, nie są jednak nudne jak encyklopedia. Napisano je lekko, ciekawie i z pewnym dystansem. Świadczy o tym chociażby notka na temat dinozaurów czy jednorożców. Dzięki tym wpisom można zauważyć, że do tematu puszczania bąków autorzy podeszli na luzie, bez niepotrzebnego napięcia, które może wywołać w niektórych już sam temat lub tytuł pozycji.
Notatki uzupełnione są ilustracjami Ethana Kocaka. Nie każde zwierzę dostało własny rysunek, ale i tak jest ich całkiem sporo. Są dość proste, ale nadają pozycji lekkości i sprawiają, że książka jest atrakcyjna zarówno dla starszych, jak i młodszych czytelników.
Czy to pierdzi? to ciekawa pozycja na temat dość prozaicznego i zwyczajnego zjawiska. Autorzy postarali się zebrać informacje nie tylko na temat istot, które mają gazy, lecz przedstawiają też takie, które nie puszczają bąków i takie, na temat których trudno orzec jednoznacznie. To pozycja, której nie da się przeczytać za jednym razem, mimo że jest ciekawa. Jest raczej lekturą do kilkukrotnego przejrzenia – najpierw pod kątem zwierząt, które nas interesują, potem pod kątem tych, których nie jesteśmy pewni, jaka będzie odpowiedź, a następnie do uzupełnienia informacji na temat reszty istot. Niemniej naprawdę polecam, jeśli jesteście ciekawi świata i otwarci na nowe wiadomości.
2018-04-10 11:42:32


Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:

Inne pozycje tego autora: Nick Caruso, Dani Rabaiotti (1)