Mao Cesarstwo cierpienia
Mao Cesarstwo cierpienia
- Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
- Rok wydania: 2018
- ISBN: 9788381233385
- Ilość stron: 608
- Format: 16.5x24.0cm
- Oprawa: Twarda
Niedostępna
Opis: Mao Cesarstwo cierpienia
Zgodnie z sugestią zawartą w tytule, autor biografii skupia się na cierpieniach Chińczyków pod rządami Mao. Wielu polemistów twierdzi, że w ciągu dwudziestu siedmiu lat jego władzy zdarzyło się wiele dobrego: warunki życia milionów ludzi uległy pewnej poprawie, zyskali prawo do edukacji i dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej; przeciętna długość życia wzrosła z czterdziestu do przeszło sześćdziesięciu lat. Jednak cena była przerażająco wysoka. Na ołtarzu rewolucji złożono prawdopodobnie przeszło pięćdziesiąt milionów ofiar. Większość zmarła z głodu, innych zamordowano.
Trzeba jeszcze wiele pracy, żeby ujawnić ogrom tej tragedii. W przyszłości historycy i inni badacze będą mieć łatwiejszy dostęp do archiwów, ale dopóki w Chinach będą rządzić komuniści, wiele dokumentów pozostanie w rejestrach zastrzeżonych. Przez wiele lat zachodni historycy musieli studiować historię Chin z zewnętrznej perspektywy. Dostęp do źródeł chińskich, nie licząc tych oficjalnych, był bardzo ograniczony. W rezultacie, książki, jakie pisano o Chinach w latach pięćdziesiątych, sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, były uderzająco bezkrytyczne. Podczas gdy Stalin znalazł się w ogniu krytyki, o chińskim dyktatorze pisano z szacunkiem, a nawet z podziwem. Dziś Chiny Mao Zedonga są jaskrawym przykładem tego, jak totalitarne reżimy fałszują historię, nazywając głód dobrobytem.
Torbjorn Farovik - norweski historyk i pisarz. Przez wiele lat był dziennikarzem. Wyspecjalizowany w tematyce dalekowschodniej, wieloletni zagraniczny korespondent norweskiej agencji informacyjnej NTB, telewizji NRK i dziennika "Arbeiderbladet".
Szczegóły: Mao Cesarstwo cierpienia
Tytuł: Mao Cesarstwo cierpienia
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
ISBN: 9788381233385
Języki: polski
Rok wydania: 2018
Ilość stron: 608
Format: 16.5x24.0cm
Oprawa: Twarda
Recenzje: Mao Cesarstwo cierpienia
Chiny, czyli kraj o interesującej kulturze i niesamowitej historii. Jedną z jej kart tworzą rządy Mao, zapisane na zawsze krwawym atramentem. Ile ofiar poniosła za sobą rewolucja? Kim był człowiek, który potrafił wpływać na umysły?
Mao Zedong — to nazwisko od lat wzbudzające poważne kontrowersje. Postać polityka przeraża i intryguje, gdy zastanawiamy się, co doprowadziło do tego, że stał się przyczyną tragedii milionów. Mimo wszystko, nadal istnieje rzesza ludzi chcących w pewien sposób usprawiedliwić nauki Zedonga, starając się pokazać pozytywne strony jego rządów. Z tymi opiniami mierzy się Torbjørn Færøvik, uznany norweski dziennikarz i pisarz. Opublikował kilka książek dla młodzieży, podróżniczych oraz historycznych. Ogrom wiedzy na temat Azji imponuje, studiował związany z kontynentem kierunek. Færøvik poświęcił wiele czasu i energii na skompletowanie wiarygodnych źródeł, które miały okazać się ważne przy stworzeniu tej publikacji. Dzięki uporowi możemy wniknąć w zasmucającą, ale potrzebną lekturę, uświadamiającą skalę problemów tkwiących w Chinach. Mao nie chciał wyłącznie karania swoich wrogów. Pragnął, aby zaczęli wierzyć w głoszone przez niego nauki, choćby mieli zginąć. Autor przybliża dzieje politycznej kariery dyktatora, jego relacji z resztą świata, ukazuje stosunek społeczeństwa do Mao i stosunek Mao do społeczeństwa. Próbując oddzielić prawdziwe odczucia od tych powstałych za pomocą „prania mózgów”.
Bardzo żałuję, że tak późno dowiedziałam się o istnieniu serii „Oblicza zła”. Cóż, przede mną wiele do nadrobienia. Rozpoczęłam od tomu poświęconego postaci Lenina, teraz przyszła pora na Mao. Gdy odkryłam zapowiedź tej części, to od razu stwierdziłam, iż muszę oddać się lekturze. Każdy tytuł został napisany przez innego autora, aczkolwiek wierzę w ich kompetencje, bez wyjątków. Victor Sebestyen dostatecznie mnie zachęcił, by śledzić rozwój cyklu. Przyznaję, mamy do czynienia z naprawdę ciężkimi książkami, dosłownie i w przenośni. Wymagają czasu, uwagi, lecz są ważne w poznaniu tragicznych dziejów świata. Co gorsza, wywołanych „dzięki” maniakalnym ludziom, potrafiącym poprowadzić za sobą tłumy. Co istotne, „Oblicza zła” skupiają się na faktach, bez szukania pikantnych plotek, tylko po to, aby zdobyć grono czytelników. Te pozycje bronią się same, czego dowodzi, między innymi, najnowszy tom, autorstwa Torbjørna Færøvika.
Odrobinę nierozsądnie, pominęłam opis, gdy przeglądałam wydawnicze nowości. I nawet po tytule nie zorientowałam się, że książka opowiada o życiu dorosłego Mao, głównie przez pryzmat kariery politycznej. Nie będę ukrywać, trochę martwiłam się, czy dokładnie pojmę każde wydarzenie, bez znajomości dzieciństwa dyktatora. Lubię zgłębiać się w cudze początki, szukać siatki powiązań między konkretnymi sytuacjami. A o Mao nie wiem zbyt dużo, oprócz podstawowych informacji. Jednak moje obawy zostały szybko rozwiązanie, ponieważ autor pisze tak interesująco, iż nie było szans, abym się znudziła. Fascynujące podejście do tematu, na wysokim poziomie.Erna 2018-09-22 21:06:07