Nie przywitam się z państwem na ulicy. Szkic o doświadczeniu niepełnosprawności

Książka

Nie przywitam się z państwem na ulicy.
Szkic o doświadczeniu niepełnosprawności

  • Wydawnictwo: Czarne
  • Rok wydania: 2019
  • ISBN: 9788380499140
  • Ilość stron: 168
  • Format: 11.0x19.0cm
  • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Wysyłka:
Dzisiaj*Zamówienie złożone do godz. 12.00 (nie dotyczy przedpłat zaksięgowanych po godz. 12.00). Przy zamówieniu większej ilości egzemplarzy czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu.
Cena katalogowa 34,90 PLN brutto
Cena dostępna po zalogowaniu
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×
Cena 34,90 PLN
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Opis: Nie przywitam się z państwem na ulicy. - Reimann Maria

Książka Marii Reimann jest próbą opisu zmagań z fizycznymi

ograniczeniami i zrozumienia różnych znaczeń odmienności nie w pełni sprawnego ciała.



Punktem wyjścia są dla autorki jej rozmowy z kobietami urodzonymi z zespołem Turnera, szczególną „kondycją genetyczną” wywołującą różne niejednoznaczne zmiany w budowie i funkcjonowaniu organizmu. Głosy rozmówczyń łączy zaś z własnym doświadczeniem życia z niepełnosprawnością.


Skupienie, empatia i subtelne poczucie humoru towarzyszą głęboko humanistycznemu namysłowi nad cierpieniem i strategiami przekraczania ograniczeń. W efekcie otrzymujemy misternie skonstruowaną, złożoną z żywych, nasyconych uczuciami obrazów, poruszającą refleksję nad naszym człowieczeństwem.




Książka Marii Reimann idealnie wpisuje się w hasło „nic o nas bez nas”, które na swoje sztandary wziął ruch na rzecz niezależnego życia osób z niepełnosprawnością. […] „Nie przywitam się z państwem na ulicy” jest obowiązkową lekturą dla wszystkich zajmujących się tematem szeroko rozumianej różnorodności i tożsamości. - Mateusz Różański, „Integracja”



Powiedzieć, że książka Marii Reimann znakomicie realizuje postulaty autoetnografii ewokatywnej, to powiedzieć za mało. Jest ona niezwykle przejmującym literackim zapisem doświadczenia badawczego i życiowego antropolożki z zanikiem nerwu wzrokowego, a zarazem zrelacjonowanego jej doświadczenia dziewcząt i kobiet z wrodzoną kondycją genetyczną diagnozowaną jako Zespół Turnera. Zapis ten ma nam – mówiąc „nam”, mam na myśli zwłaszcza osoby (pełno)sprawne – dać wgląd w kwestię niepełnosprawności, jej przeżywania, ale też jej społecznego wytwarzania i podtrzymywania. - dr hab. Dorota Hall, Instytut Filozofii i Socjologii PAN



 


Szczegóły: Nie przywitam się z państwem na ulicy. - Reimann Maria

Tytuł: Nie przywitam się z państwem na ulicy.
Podtytuł: Szkic o doświadczeniu niepełnosprawności
Autor: Reimann Maria
Wydawnictwo: Czarne
ISBN: 9788380499140
Języki: polski
Rok wydania: 2019
Ilość stron: 168
Format: 11.0x19.0cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Waga: 0.144 kg


Recenzje: Nie przywitam się z państwem na ulicy. - Reimann Maria

Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

“Niepełnosprawność jest tożsamością, przed którą próbowałam na różne sposoby uciec, bo wydawała mi się nieatrakcyjna. Czasami przerażająca, czasami ośmieszająca. Teraz, kiedy dzięki autoetnograficznej refleksji i pisaniu nie muszę już myśleć tego, co myślałam do tej pory, mogę spojrzeć na nią inaczej. Zobaczyć w niej jedną z wielu moich tożsamości”. To fragment z książki Marii Reimann „Nie przywitam się z państwem na ulicy”. To reportaż nie tylko o zespole Turnera, nie tylko rozmowy z kobietami, które to mają, nawet nie tylko przemyślenia Pisarki, która sama jest osobą niedowidzącą. To studium nad całym światem osób z niepełnosprawnościami. Jestem zachwycona językiem, stylem, przemyśleniami Pani Reimann, która tylko na ponad 150 stronami znowu otworzyła mi świat. Mówię znowu bo jako książkoholiczka wiele książek o niepełnosprawności już przeczytałam. Niesamowity szkic o zwykłych ludziach, a może o niezwykłych ludziach, którzy chcą żyć choć ciągle walczą. O lepsze jutro. Wiem, że to wyświechtany frazes ale jakże potrzebny. Absolutnie polecam. 2020-11-09 00:15:32