Ograniczanie konfliktów w Nigerii i Indonezji Hybrydowy model power-sharing

Książka

Ograniczanie konfliktów w Nigerii i Indonezji
Hybrydowy model power-sharing

  • Wydawnictwo: Elipsa
  • Rok wydania: 2019
  • ISBN: 9788380172906
  • Ilość stron: 202
  • Oprawa: Miękka
Wysyłka:
1-3 dni robocze + czas dostawy*Przy zamówieniu większej ilości egzemplarzy czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu
Cena katalogowa 29,40 PLN brutto
Cena dostępna po zalogowaniu
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×
Cena 29,40 PLN
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Opis: Ograniczanie konfliktów w Nigerii i Indonezji - Krzysztof Trzciński

Monografia ta traktuje o ograniczaniu konfliktów w relacjach między segmentami społecznymi (takimi jak grupy etniczne, wspólnoty religijne), w których członkostwo opiera się na podstawach askryptywnych i kulturowych, a także między nimi a władzą centralną w Nigerii i Indonezji. Państwa te mają burzliwą historię niepodległego bytu, ogromne wieloetniczne i wieloreligijne populacje, duże gospodarki oraz zasoby surowców energetycznych. Jak wskazują liczne raporty, będą wkrótce należeć do najważniejszych w świecie.



W Nigerii i Indonezji funkcjonują systemy polityczne oparte na tzw. power-sharing (współrządzeniu), tj. takie, które za pomocą specyficznych formalnych i nieformalnych instytucji (rozumianych jako zespoły reguł) dopuszczają do udziału we władzy elity polityczne wywodzące się z różnych segmentów etnicznych i religijnych. Celem instytucji power-sharing jest budowanie pokoju i stabilności politycznej.



Autor badań, których owocem jest ta praca, dokonał identyfikacji, wyjaśnienia i analizy roli oraz genezy najistotniejszych z nich, dowodząc zarazem, że w Nigerii i Indonezji współistnieją instytucje dwóch głównych modeli power-sharing, tj. konsocjonalizmu i centrypetalizmu. W konsekwencji wykazał, że międzysegmentowe współrządzenie w obu państwach ma charakter hybrydowy. Jest to poszerzenie empirycznej teorii power-sharing. Jej klasycy, Arend Lijphart (konsocjonalista) i Donald L. Horowitz (centrypetalista), nie przywiązywali większej wagi do możliwości implementacji instytucji dwóch modeli w ramach tego samego systemu politycznego. Tymczasem w Nigerii i Indonezji łączenie instytucji centrypetalnych i konsocjonalnych przyczyniło się do ograniczenia konfliktów.


Szczegóły: Ograniczanie konfliktów w Nigerii i Indonezji - Krzysztof Trzciński

Tytuł: Ograniczanie konfliktów w Nigerii i Indonezji
Podtytuł: Hybrydowy model power-sharing
Autor: Krzysztof Trzciński
Wydawnictwo: Elipsa
ISBN: 9788380172906
Języki: polski
Rok wydania: 2019
Ilość stron: 202
Oprawa: Miękka


Recenzje: Ograniczanie konfliktów w Nigerii i Indonezji - Krzysztof Trzciński

Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×