Opowiadania nie tylko wrocławskie Tom 1: Czy krasnoludki żyją w lesie?
Bartosz Orłowski
Opowiadania nie tylko wrocławskie
Tom 1: Czy krasnoludki żyją w lesie?
Bartosz Orłowski
- Wydawnictwo: Rozpisani.pl
- Rok wydania: 2019
- ISBN: 9788395465413
- Ilość stron: 174
- Format: 14 x 20 cm
- Oprawa: Miękka
Niedostępna
Opis: Opowiadania nie tylko wrocławskie - Bartosz Orłowski
Jak wiele opowiadań i bajek inspirowanych jest faktami Jak wiele z nich jest ciekawych, przyciągających uwagę i pozostających w pamięci Czy więc należy trzymać się autentycznych wydarzeń czy można wybrać jedną z ich wersji. W książce "Opowiadania nie tylko wrocławskie" zebrałem dwadzieścia dwa opowiadania luźno związane, a raczej inspirowane Wrocławiem i okolicami miasta. W tej części są to opowiadania których bohaterami są sympatyczne krasnoludki. Część historyjek jest niejako tłem lub uzupełnieniem wydarzeń, które miały- bądź mogły mieć- miejsce dawno, dawno temu. A reszta Cóż, w każdej legendzie może być ziarno prawdy, więc dlaczego nie w bajkach?
Szczegóły: Opowiadania nie tylko wrocławskie - Bartosz Orłowski
Tytuł: Opowiadania nie tylko wrocławskie
Podtytuł: Tom 1: Czy krasnoludki żyją w lesie?
Autor: Bartosz Orłowski
Wydawnictwo: Rozpisani.pl
ISBN: 9788395465413
Języki: polski
Rok wydania: 2019
Ilość stron: 174
Format: 14 x 20 cm
Oprawa: Miękka
Waga: 0.345 kg
Recenzje: Opowiadania nie tylko wrocławskie - Bartosz Orłowski
Może i nie znam zbyt dobrze legend wrocławskich, ale któż nie kojarzy słynnych krasnali, zamieszkujących uliczki tego pięknego miasta? I właśnie z tymi oto krasnoludkami poznajemy historię najsłynniejszych zabytków miasta - z przymrużeniem oka i w luźnych stylu. Jest to świetna alternatywa dla klasycznych zbiorów legend. Pełno tu humoru, który trafi zarówno do młodszych, jak i starszych czytelników. Morały, które się przeplatają w historyjkach, są nienachalne i zrozumiałe dla młodszych odbiorców. Całość jest opatrzona przepięknymi ilustracjami. Dodatkowym plusem jest dołączona do zestawu mapa najważniejszych atrakcji turystycznych Wrocławia, których tyczą się historyjki zawarte w książce. Na pewno sięgnę po drugi tom! Polecam :) Patrycja Łukaszyk 2020-04-22 17:19:33
Autor zaprasza do krasnoludkowego świata. Te maleńkie istotki, pogodne i przyjazne, są niezwykle ciekawskie. Chętnie pomagają ludziom i często ich obserwują, zwłaszcza Niezdarek lubiący wycieczki do miasta. To on jest głównym bohaterem, który łatwo wpada w tarapaty. Często towarzyszy mu Narzekacz i jego świeże spojrzenie na wszystko, rzadziej Ideowiec, a kronikarz Skryba służy wiedzą. Bohaterami są również wredne i przebiegłe skrzaty…
W dwudziestu dwóch opowiadaniach inspirowanych Wrocławiem i jego okolicami autor snuje różne historie, te bardzo dawne i te z nieodległej przeszłości. Część dotyczy ważnych historycznie miejsc w mieście, choćby krzywej wieży, ratusza, mostu, rynku, a nawet więzienia i pomnika Aleksandra Fredry. I tu przydaje się mapa załączona do książeczki, aby ruszyć śladami krasnoludka na wycieczkę po wspaniałym mieście i jego zabytkach. Niektóre historie opowiadają o pomaganiu ludziom, a jeszcze inne dotyczą rzeczy niewiarygodnych – smoka i duchów rycerzy! Miejskie legendy bywają zabawne, mroczne, a nawet tragiczne. Wszystkie są ciekawe i opowiedziane przystępnym językiem, choć kilka wyrazów należałoby moim zdaniem wytłumaczyć. Autor ma łatwość snucia historii – umie gawędzić i zachęca do słuchania. Barwne opisy poruszają wyobraźnię, wywołują emocje, zmuszają do refleksji oraz uczą, że na przykład kradzież i zemsta nie popłacają. Morały wtapiają się w tekst opowiadań, które uzupełniają przepiękne, kolorowe ilustracje Kamili Ćwieląg.
„Opowiadania nie tylko wrocławskie” to zbiór… przygód krasnoludków i historii Wrocławia. To swoistego rodzaju bajki, opowiadania, legendy miejskie, historyjki, które zdaniem autora są tłem lub uzupełnieniem wydarzeń z przeszłości tych prawdziwych i tych, które mogły się wydarzyć. Dużo dowiecie się o Wrocławiu z tej książeczki, wiele o krasnoludkach, choćby o kolorze ich czapeczek i najbardziej niebezpiecznej sytuacji dla nich, ale na szczęście nie wszystko.
Martak180 2020-04-25 14:57:01
Każdy rozdział to osobna opowieść, ale każdą z nich łączy postać Niezdarka - krasnoludka, który lubi wpadać w kłopoty, ale równie często pomaga ludziom. Autor przytacza legendy i baśnie wrocławskie w nowym wydaniu; odświeża historię bramy kluskowej i krzywej wieży, zdradza kto tak naprawdę przepędził Tatarów. Tworzy niesamowity klimat. Z bajarską wprawą zaprasza małego czytelnika do świata tych małych postaci. Całość okraszają przepiękne ilustracje i mapa wrocławskiego rynku. Polecam.
patriseria.blogspot 2020-04-25 23:24:15
Każdy z nas wie, jak wyglądają krasnoludki, wiele osób ma je nawet w swoim ogrodzie, stoją sobie z długą brodą i czerwoną czapką, wiemy też, że można je spotkać w baśniach, ale czy można lub kiedyś można było spotkać je na żywo?
"Opowiadania nie tylko Wrocławskie" to zbiór historyjek, w których spotykamy krasnoludki, są malutkie i ukrywają się przed ludźmi, ale widać, że są bardzo pracowite i mądre. Krasnoludki są ciekawe świata, szczególnie jeden, który zwie się Niezdarek, próbował on zbudować swoją własną łódź, stworzyć globus, a nawet chciał studiować, także na pewno im się nie nudziło. Przy okazji krasnoludki pokazują nam trochę historii i oprowadzają po mieście, więc kto jeszcze we Wrocławiu nie był, to co nieco się o nim dowie.
Książka pomimo tego, że skierowana jest do młodszych czytelników, bardzo mi się spodobała, historie są krótkie, także czyta się książkę szybko, a jak czyta się dzieciom, to ma się pewność, że opowiadanie je nie znudzi. Krasnoludki nie są tutaj przedstawione jako jakieś postacie wymyślone, tak jak na przykład smok z dwiema głowami, tylko ukazane są jako małe stworzenia, które mogą istnieć nawet teraz, ale żyją, tak, że żaden człowiek nie jest w stanie ich zobaczyć. Jest to bardzo fajne, bo dziecku pozwala wierzyć, że może takie krasnoludki istnieją, tylko trzeba dobrej obserwacji, dzięki temu dziecko staje się bystrzejsze i bardziej otwarte na otaczający je świat.
W tej książce podoba mi się również grafika, jedne obrazki są czarno białe a inne kolorowe, pomagają nam lepiej poznać daną historię i wyobrazić sobie jak wyglądają krasnoludki. Moim zdaniem książka z grafikami też bardziej przyciąga dzieci, bo one najpierw otwierają książkę i kartkują, szukając obrazków, a gdy ich nie ma, często zniechęcają się do czytania.
Jestem ciekawa kolejnej części, czy będzie ona dalszą częścią opowiadań, czy może będzie ona kompletnie inna, zdecydowanie będę czekać, bo pierwsza część bardzo mnie zaciekawiła i chętnie przeczytam kolejne.Zaczytane Strony 2020-04-28 18:36:21
Autor przytacza legendy i baśnie wrocławskie w nowym wydaniu; odświeża historię Bramy Kluskowej i Krzywej Wieży, zdradza kto tak naprawdę przepędził Tatarów. Tworzy niesamowity klimat. Z bajarską wprawą zaprasza małego czytelnika do świata tych małych postaci. Całość okraszają przepiękne ilustracje i mapa wrocławskiego rynku. Polecam.patriseria.blogspot 2020-05-05 14:12:56
Nie znam żadnych wrocławskich legend, więc w książce wszystkie historie były dla mnie nowością. Jedne podobały mi się bardziej, drugie mniej. Jest to książka skierowana głównie do młodszego czytelnika, ale i osoba, która lubi Wrocław też pewnie po książkę, chętnie sięgnie. Napisana jest przystępnym językiem. Czyta się ją bardzo szybko, na jej przeczytanie nie potrzeba dużo czasu, ponieważ nie ma nawet 200 stron. W środku zamieszczone są ładne ilustracje. Całość wydana jest dość porządnie. Honorata 2020-05-29 18:51:30
Książka od razu skusiła mnie swoją tematyką. Chyba każdemu z nas znane są te słynne małe, wrocławskie krasnale, a to własnie w tej książce one królują! Autor na prawie 200 stronach stworzył dla nas aż 22 krótkie historyjki i przybliża nam on Wrocław oraz jego okolicę. Powieść raczej skierowana jest dla młodszych czytelników, chociaż i dorośli znajdą w niej coś dla siebie. Na pewno warto wspomnieć o tym, że jest przepięknie wydana! W jej wnętrzu mamy całą masę pięknych ilustracji oraz dodatkowo załączoną mamy do niej mapę!
Jak już wspomniałam nie jest to długa książka, raczej taka na jedno popołudnie i na pewno spodoba się ona Waszym dzieciom. Historyjki są króciutkie, kilkustronicowe i czyta się je lekko i przyjemnie. Pokażą one Waszym pociechom kim są te małe stworzonka i jak potrafią nam pomagać, a czasami trochę i poprzeszkadzać. Czy poznamy bliżej Wrocław? Zdecydowanie tak, chociaż ja przyznam szczerzę, że liczyłam na odrobinę więcej historii tego miasta! Mimo to jestem bardzo ciekawa drugiego tomu i będę na niego wyczekiwać.
WolneLitery 2020-06-30 16:07:27