Krew za krew
Victoria Selman
Krew za krew
Victoria Selman
- Wydawnictwo: Czarna Owca
- Rok wydania: 2020
- ISBN: 9788381430234
- Ilość stron: 432
- Format: 13.5 x 21 cm
- Oprawa: miękka
poniedziałek (2024-11-25)*Przy zamówieniu większej ilości egzemplarzy czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu
Opis: Krew za krew - Victoria Selman
Połączenie Milczenia owiec i "Mindhuntera"
Londyn, godziny szczytu. W wyniku zderzenia zatłoczona kolejka podmiejska zostaje kompletnie zniszczona. Podczas wypadku Ziba MacKenzie – policyjna profilerka dostaje wiadomość od umierającej kobiety: On to zrobił. Musisz komuś o tym powiedzieć.
Outsiderka, Brytyjka o irańskich korzeniach – nigdy nie była graczem zespołowym. Jednak kiedy znalezione zostaje ciało z makabrycznym podpisem seryjnego mordercy, który powrócił po 25 latach, Ziba zostaje wciągnięta w poszukiwanie sprawcy.
Co sprowadza Kastratora z Londynu po tak długiej przerwie? Czy jego powrót ma coś wspólnego z wiadomością z pociągu? Im bliżej kobieta jest odkrycia prawdziwej tożsamości mordercy, tym bliżej on jest tego, żeby ją wyeliminować z gry…
Victoria Selman swoją pierwszą powieść napisała w wieku siedmiu lat, a 25 lat później jej debiutancka powieść sprzedaje się na całym świecie. Studiowała na Uniwersytecie Oksfordzkim oraz ukończyła kurs kreatywnego pisania w City Literary Institute. Jej pierwsza powieść została nominowana do nagrody The Crime Writers’ Association Debut Dagger Award za rok 2017.
Szczegóły: Krew za krew - Victoria Selman
Tytuł: Krew za krew
Autor: Victoria Selman
Wydawnictwo: Czarna Owca
ISBN: 9788381430234
Tytuł oryginału: Blood for blood
Tłumacz: Pomadowska Dorota
Języki: polski
Rok wydania: 2020
Ilość stron: 432
Format: 13.5 x 21 cm
Oprawa: miękka
Waga: 0.445 kg
Recenzje: Krew za krew - Victoria Selman
Historia zaczyna się dynamicznie, katastrofą kolejową, w której ginie wiele osób, i ta dynamika zostanie pociągnięta przez całą powieść. Nie można się z tą książką nudzić, bo wydarzenia intrygują czytelnika, a prowadzone przez policję śledztwo cały czas nabiera tempa.
Główna bohaterka, Ziba MacKenzie, jest profilerką i pomaga policji stworzyć portret psychologiczny seryjnego mordercy zwanego Kastratorem. Cały czas w jej głowie siedzą ostatnie słowa kobiety, której pomagała po wykolejeniu się pociągu. Z pozoru nic nieznaczące zdanie, okaże się bardzo ważne w poszukiwaniu i odkryciu prawdy w toczącym się śledztwie.
Ziba jest postacią, która doskonale potrafi trafnie oceniać ludzi. Została też wyszkolona przez Specjalny Pułk Rozpoznawczy, więc umie śledzić swój cel i obronić się w razie ataku. Podczas konferencji prasowej, zwraca się do mordercy oferując swoją pomoc. I to działanie sprawia, że Kastrator uzna ją za swojego Anioła Stróża. Od teraz to ona będzie śledzona przez mordercę, który wciągnie ją w swoją grę. Z każdą kolejną stroną czuć narastające napięcie, jakie Kastrator wywiera na kobiecie.
W książce mamy różne sposoby prowadzenia narracji. Najczęściej mamy do czynienia z narracją pierwszoosobową prowadzoną przez Zibę, i to w właśnie z jej pomocą odkrywamy motywy mordercy. A podejrzanych mamy całkiem sporo, więc zadanie wcale nie będzie łatwe.
Mamy tutaj również rozdziały z narracją w trzeciej osobie, które pozwalają nam być świadkami zbrodni dokonywanych przez Kastratora.
Ciekawym elementem, który popycha sprawcę do zbrodni są urojenia i przekonanie, że wypełnia on wolę Boga.
„Krew za krew” to dynamiczna powieść, w która doskonale obrazuje nam pracę profilera kryminalnego. Książka trzyma w napięciu, a zakończenia nie idzie się domyślić. Bardzo podobało mi się tworzenie profilu sprawcy i typowanie podejrzanych. Ziba jest postacią charyzmatyczną, która wie jak o siebie zadbać. Imponowało mi jej racjonalne podejście i ogromna wiedza.
„Krew za krew” to bardzo dobry thriller, który pozwala nam zajrzeć w głąb umysłu człowieka skrzywdzonego w dzieciństwie. To też historia, która utwierdza nas w przekonaniu, że nasze doświadczenia z przeszłości kształtują naszą postawę i mają realny wpływ na nasze zachowanie. A także opowiada o wymierzeniu kary za grzechy, oczyszczaniu świata ze zła i zemście by ukoić swój ból.
Książka warta uwagi.CherryLadyReads 2020-06-23 20:45:15
Londyn.
Godziny szczytu.
Zatłoczona kolejka podmiejska wiezie ludzi do swoich domów.
W pewnej chwili dochodzi do zderzenia.
Pociąg jest kompletnie zniszczony,są zabici i ranni.
Ofiarom pomaga profilerka Ziba MacKenzie,która również znajdowała się w środku.
I wtedy jedna z umierających kobiet przekazuje jej wiadomość: ,,On to zrobił.Musisz koniecznie komuś o tym powiedzieć."
Niedługo potem zostaje odnalezione ciało z makabrycznym ,,podpisem" sprawcy,co oznacza,że po 25 latach do Londynu powrócił seryjny morderca zwany Kastratem.
Czy Zibie uda się odkryć,dlaczego powrócił po tylu latach?
I kto nim jest???
To była bardzo dobra książka.
Szybko się ją czytało i byłam ogromnie z siebie zadowolona,bo już w połowie odgadłam,kto jest Kastratem.
Czy aby na pewno???
Hmmm...jednak na sam koniec autorka sprowadziła mnie do parteru.
Bo zabójcą okazał się być ktoś zupełnie inny.Ktoś,kogo się kompletnie nie spodziewałam.
Bardzo mi się podobała postać głównej bohaterki Ziby,która pomimo swoich traumatycznych przeżyć nie poddała się i usiłuje rozwikłać zagadkę tajemniczej wiadomości z pociągu oraz pomaga policji w znalezieniu mordercy.
Dodatkowym atutem jest również to,że na całą historię patrzymy oczami samego sprawcy,co pozwala nam trochę ,,pogrzebać"w jego chorym umyśle i poznać motywy postępowania.
Dlatego z czystym sumieniem polecam Wam tę książkę.Asia_bookasia 2020-06-24 21:52:12
Rutynowa przejażdżka pociągiem skończyła się dla Ziby MacKenzie i pozostałych pasażerów krwawym koszmarem. Katastrofa podmiejskiej kolejki przyniosła skutek w postaci rannych i zabitych. Ziba, próbując ratować konającą już katoliczkę usłyszała z jej ust słowa, które długo nie dadzą jej spokoju. Niedługo po wypadku dochodzi także do brutalnego morderstwa mężczyzny – modus operandi sprawcy jest identyczny jak zabójcy sprzed lat. Liczne rany kłute, uszkodzenia twarzy, kastracja i skropienie ciała… oliwą z oliwek. Czy brutalny morderca zwany „Kastratorem” powrócił?
Jako ogromny plus tej pozycji uznaję napięcie, które wielokrotnie autorce udało się zbudować. Dzięki temu książka była momentami wręcz nieodkładalna. Wiedza odnośnie profilowania kryminalnego była w tej pozycji podawana dość często i obficie, ale moje zastrzeżenia wzbudził sposób jej podania – bardzo podręcznikowy. Sztuczność i sztywność przekazu wyżej wspomnianych informacji był szczególnie rażący w dialogach. Sypanie jak z rękawa definicjami podczas luźnej wymiany zdań ani trochę nie nadało autentyczności bohaterce, wręcz odwrotnie. Przesadna spostrzegawczość Ziby również z biegiem lektury stawała się uciążliwa. Scena, w której profilerka rozszyfrowała, co jej rozmówca jadł na lunch po ujrzeniu jedynie resztek pokarmu między jego zębami dosłownie rozłożyła mnie na łopatki. Podobnych sytuacji było więcej – najwidoczniej, aby dostrzec czyjś grymas na twarzy trzeba być ekspertem od mowy ciała. Normalny śmiertelnik jest zbyt głupi, by zrozumieć proste gesty.
Fabuła książki była przewidywalna i nieszczególnie skomplikowana. Mało plastyczne pióro powodowało u mnie trudność z wyobrażeniem sobie bohaterów czy niektórych sytuacji. Iście „harlequinowskie” zakończenie tej historii było gwoździem do trumny i definitywnie odwiodło mnie od pomysłu podniesienia oceny, choćby z tej racji, że jest to debiut.
Niestety porównanie tej pozycji do „Milczenia owiec” czy „Mindhuntera” jest mocno na wyrost i należy być tego świadomym, sięgając po tę książkę. Nie mniej jednak jestem ciekawa postępu, jaki autorka uczyni wraz z kolejnymi napisanymi przez siebie tomami. oczytanakryminolog 2020-07-28 19:45:50
Na samym początku muszę przyznać, że ta książka naprawdę mnie wciągnęła. Podobała mi się bardzo i nie mogłam się od niej oderwać. Aż żałuję, że tak długo odkładam lekturę tej powieści!
Ziba MacKenzie wsiada do zatłoczonej, londyńskiej kolejki. Jako, że jest psychologiem, profilerką, bacznie przygląda się osobom, które towarzyszą jej w podróży. W pewnym momencie dochodzi do wypadku. W wyniku zderzenia kolejka zostaje kompletnie zniszczona. Ziba, wyszkolona do działania w trudnych sytuacjach, a także z podstaw pierwszej pomocy, stara się pomóc poszkodowanym. Jedna z pasażerek, którą Ziba uznała za katoliczkę, tuż przed śmiercią wypowiada zupełnie niezrozumiałe dla Ziby słowa i jednocześnie swoje ostatnie życzenie: "On to zrobił. Musisz komuś o tym powiedzieć".
Kilkanaście godzin później zostaje odnalezione ciało mężczyzny ze znanym "podpisem" sprawcy. Seryjny morderca, słynny Kastrator z Londynu, którego nigdy nie udało się zatrzymać, po dwudziestoleciu pięciu latach przerwy ponownie zaczął zabijać. Ziba zostaje jednym z członków zespołu zajmującego się śledztwem. Czy uda jej się rozwiązać zagadkę sprzed lat? Dlaczego seryjny morderca po tak długiej przerwie znów zaczął zabijać? Jakie znaczenie ma jego podpis? Czy sprawa makabrycznych zabójstw ma coś wspólnego wiadomością przekazaną profilerce podczas wypadku? Jeśli chcecie poznać odpowiedzi na te pytania i wspólnie z Zibą odnaleźć seryjnego morderce to bardzo polecam Wam tę książkę!
Postać Ziby bardzo przypadła mi do gustu. Polubiłam ją właściwie od samego początku. Dziewczyna wiele przeszła, wiele w swoim życiu widziała i z różnego typu sprawami miała do czynienia. Niedawno straciła męża, z którym wiodła szczęśliwa życie. Morderca jej męża do tej pory nie został schwytany. Ziba, pomimo tego, że jest psychologiem, sama prowadzi nieco samotniczy tryb życia. Stara się odizolować od innych osób, w pracy ciężko jej się dogadać z zespołem, który prowadzi śledztwo. Nawet z detektywem prowadzącym śledztwo Nigelem Fingerling nie znajduje wspólnego języka. To jej odizolowanie od innych sprawia, że Kastrator z Londynu podjął z Zibą pewną grę. Czy Zibie uda się go rozpracować? Czy to Kastrator będzie szybszy i spełni swoje groźby wobec niej? Ile osób jeszcze zginie?
W książce podobał mi się również sposób prowadzenia narracji. Większa część powieści to przemyślenia Ziby, wydarzenia przedstawione z jej perspektywy. Pojawiają się również fragmenty wspomnień z przeszłości, a także fragmenty opisujące motywy działania seryjnego mordercy. Krótkie rozdziały sprawiają, że książkę bardzo szybko i przyjemnie się czyta. Naprawdę z czystym sumieniem polecam Wam przeczytanie tej ciekawej i wciągającej powieści 🙂 Anna J. 2020-09-06 22:35:54