Ostatni pociąg
Meg Waite Clayton
Ostatni pociąg
Meg Waite Clayton
- Wydawnictwo: Kobiece
- Rok wydania: 2020
- ISBN: 9788366611436
- Ilość stron: 536
- Format: 13.5 x 20.5 cm
- Oprawa: twarda
Jutro (czwartek 2025-01-09)*Przy zamówieniu większej ilości egzemplarzy czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu
Opis: Ostatni pociąg - Meg Waite Clayton
Tysiące dzieci, którym wojna odebrała dom.
Niezwykła kobieta, która zmierzyła się z Adolfem Eichmannem, aby je ratować.
Austria, 1936 rok. Dla piętnastoletniego Stephana, chłopaka z zamożnej i wpływowej żydowskiej rodziny, naziści są zaledwie hałaśliwymi, pozbawionymi wpływów nudziarzami. Jego najbliższą przyjaciółką jest błyskotliwa Žofie-Helene, której matka prowadzi postępową antynazistowską gazetę. Gdy naziści przejmują kontrolę, ich beztroskie życie zamienia się w koszmar.
Jest dla nich jednak iskierka nadziei. Holenderka Truus Wijsmuller, bojowniczka ruchu oporu, ryzykuje życiem, pragnąc ocalić jak najwięcej ludzkich istnień, i organizuje transport uchodźców do Wielkiej Brytanii. Musi zmierzyć się z Adolfem Eichmannem, nazistowskim biurokratą. Dzięki zdeterminowanej Truus zarówno Stephan oraz Zofie-Helene, jak i tysiące innych dzieci mają szansę na dotarcie za granicę, gdzie czeka ich równie niepewna przyszłość.
„Ostatni pociąg to absolutnie fascynująca, pięknie oddana historia miłości, straty i heroizmu wśród mrocznych dni poprzedzających II wojnę światową. Clayton doskonale oddaje napięcie i boleść tamtych czasów. To portret kobiet, które walczą o to, co wydaje się niemożliwe – szansę na uratowanie dzieci”. – Kristin Hannah, autorka bestsellerów Słowik i Wielka samotność
„Z zachwytem przeczytałam tę znakomitą książkę poruszającą temat kindertransportów, powieść, w której współczucie przeplata się z nadzieją i miłością. Dziękuję, Meg Waite Clayton, że przypomniałaś nam o tym, co może się dziać, kiedy dobrzy ludzie zmówią się przeciwko złu”. – Heather Morris, autorka bestsellerów Tatuażysta z Auschwitz i Podróż CilkiKraj produkcji: Polska
Producent:
Wydawnictwo Kobiece Agnieszka Stankiewicz-Kierus sp. k.
Al. Tysiąclecia Państwa Polskiego 6
15-111 Białystok (Polska)
tel: 794200649
email: handlowy@wydawnictwokobiece.pl
Szczegóły: Ostatni pociąg - Meg Waite Clayton
Tytuł: Ostatni pociąg
Autor: Meg Waite Clayton
Wydawnictwo: Kobiece
ISBN: 9788366611436
Tytuł oryginału: The Last Train to London
Tłumacz: Zarawska Patrycja
Języki: polski
Rok wydania: 2020
Ilość stron: 536
Format: 13.5 x 20.5 cm
Oprawa: twarda
Waga: 0.58 kg
Recenzje: Ostatni pociąg - Meg Waite Clayton
Mam nadzieję, że to pierwsza z wielu przetłumaczonych powieści tej autorki. Oczarowała mnie jej twórczość i pragnę poznać jej więcej.
Powieść "Ostatni pociąg" porusza szeroko pojęty temat prób ratowania dzieci żydowskich. Choć to fikcyjna opowieść to oparta na prawdziwych działaniach Holenderki Geertruidy Wijsmuller-Meijer, która uratowała wiele dziecięcych istnień.
Austria rok 1936. Piętnastoletni Stephan, pochodzący z zamożnej rodziny żydowskiej jest ogromnym pasjonatem kultury i sztuki. Matka jego najlepszej przyjaciółki Zofie, wydaje gazetę antynazistowską. Gdy trafia do aresztu a rodzice Stephana zostają pozbawieni wszystkiego, jedyną nadzieją jest ucieczka dzięki pomocy Truus Wijsmuller.
"Odwaga nie polega na nieodczuwaniu strachu, lecz raczej na tym, żeby wyjść mu naprzeciw i stawić czoło".
Autorka dość blisko pozwala nam poznać swoich bohaterów powoli wprowadzając nas w ich świat. Nie sposób ich nie polubić a ta sympatia sprawia, że po cichu im kibicujemy. Poruszająca historia cichego bohaterstwa Truus, przez dzieci zwanej ciocią Trusią, która sama nie mogła ich mieć a miała do nich fantastyczne podejście. Niezwykle ciepła i empatyczna osoba o ogromnym sercu, cieszę się, że jej postać nie zginęła w mrokach historii i mogłam choć trochę ją "poznać".
Filozoficzne i nadzwyczaj dojrzałe rozmowy dwójki nastolatków mogą momentami wprawić w osłupienie, ale nie zapominajmy, że Zofie to geniusz matematyczny a Stephan niezwykle wrażliwy artysta.
Śledzimy równolegle toczące się historie: Truss i jej sposoby na transport dzieci żydowskich oraz parę złaknionych wiedzy i życia nastolatków, których świat rozpadnie się na kawałki. Krótkie rozdziały i ich przeplatanie, utrzymują naszą uwagę i ciekawość mając wpływ na szybkość lektury.
Zawsze zaskakuje mnie to, jak tego typu historie potrafią być ciepło i wzruszająco przedstawione, czytam z nieskrywaną przyjemnością ale też strachem o losy moich ulubieńców.
Książka jest nierówna, są momenty znużenia, zwłaszcza gdy mowa o polityce ale są też momenty chwytające za gardło, gdy nie potrafię powstrzymać łez.
Muszę też wspomnieć, że książka została niezwykle pięknie wydana. Niewątpliwie ucieszy oko niejednego estety. Twarda oprawa, w środku fragmenty artykułów z czasów wojny oraz podział na cztery części, który podkreśla powtórzona grafika z okładki.
Coolturka 2020-09-23 20:12:47