Biała Jaskółka
Jacek Taran
Biała Jaskółka
Jacek Taran
- Wydawnictwo: Nad Fosą
- Rok wydania: 2020
- ISBN: 9788395758010
- Ilość stron: 607
Niedostępna
Opis: Biała Jaskółka - Jacek Taran
Książka Biała Jaskółka to powieść z gatunku fantasy adresowana do młodzieży powyżej 12 roku życia. Autor zapewnia jednak, że również czytelnik dorosły może w tej historii znaleźć coś dla siebie. Biała Jaskółka to opowieść o czternastoletniej Julii Marzec, wychowance sierocińca, na którą niespodziewanie spada zadanie na pozór przerastające jej siły i zdolności. Dziewczynka podejmuje się jego wykonania, przeczuwając, że dzięki temu uda się jej odkryć własną tożsamość, poznać swoje pochodzenie i przeznaczenie. Warstwa fabularna to jednak tylko pretekst do ukazania problemów tkwiących o wiele głębiej. W fabularnych ramach baśniowej wędrówki toczy się walka nie tylko o przetrwanie wyimaginowanej krainy, ale przede wszystkim o wartości nadrzędne solidarność, szacunek dla mniejszości, przyjaźń, lojalność. Autor w sugestywny sposób odwołuje się do problemów współczesnego świata na kartach książki znajdziemy kryzysy emigracyjne, kryzys klimatyczny, starania o przetrwanie tradycji i towarzyszących jej obrzędów. Dajcie się zabrać w tę podróż na krańce świata, poznajcie Julię i pokochajcie ją, bo na to zasługuje.
Jacek Taran absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, studia na Wydziale Filologicznym ukończył w 2001 roku. Współpracował m.in. z Tygodnikiem Powszechnym jako fotoreporter i dziennikarz. W jego kręgu zainteresowań znajdują się głównie sprawy społeczne związane z wykluczeniem, uchodźstwem, brakiem akceptacji. Od 2018 jest również nauczycielem akademickim przedmiot fotografia w komunikacji społecznej na Wydziale Polonistyki UJ. Angażuje się w wolontariat związany z pomocą uchodźcom. Laureat nagrody Forum Oświaty Niepublicznej Niezauważalni za pomoc dzieciom w potrzebie. Pasjonuje się podróżami, fotografią, kinem i gotowaniem. Na stałe mieszka w Krakowie.
Fragment:
„W sierocińcu przy ulicy Burej każdy dzień zaczynał się tak samo. Pobudka o szóstej i zimna podłoga pod bosą stopą. Potem obskurna i śmierdząca grzybem łazienka, do której dziewczęta schodziły do piwnicy po wąskich, starych schodach. Kamienną klatkę schodową wypełniały zwielokrotnione echa pierwszych, codziennych sprzeczek, złośliwych śmiechów, wyzwisk i szturchańców. Najgłośniej jednak przez ten poranny harmider przebijał się skrzekliwy głos wychowawczyni: Szybciej, szybciej, sieroty niemyte, zafajdańce! jej nienawistne skrzeczenie niosło się przez wszystkie piętra starego, zaniedbanego budynku. Codziennie te same słowa. Zafajdańce tak do nich mówiła”.
Szczegóły: Biała Jaskółka - Jacek Taran
Tytuł: Biała Jaskółka
Autor: Jacek Taran
Wydawnictwo: Nad Fosą
ISBN: 9788395758010
Rok wydania: 2020
Ilość stron: 607
Recenzje: Biała Jaskółka - Jacek Taran
Wyobrażacie sobie, by nie miało być wiosny, lata? By ziemia miała już na zawsze pozostać skuta lodem? Mówią, że jedna jaskółka wiosny nie czyni. Czy tym razem będzie inaczej?
Czternastoletnia Julia podrzucona w oknie życia, wychowuje się w sierocińcu. Ten na Burej jest wyjątkowo przygnębiający. Gdy przemoc wobec niej eskaluje, dziewczynka przenosi się do fantastycznego świata, do krainy "wiecznego dobra, harmonii i szczęśliwości".
Krainie tej grozi jednak zagłada i tylko ludzkie dziecko, które nigdy nie zaznało miłości może jej zapobiec. Wraz z morfem Anatolem i Norfedem, prawowitym panem Północy, wyruszają w daleką i niebezpieczną podróż. Tylko czy Norfed rzeczywiście jest po ich stronie? Czy zaprzedał duszę lodowemu Panu? Ten już w każdym razie wie, że dziewczynka nazywana Białą Jaskółką do niego idzie i zrobi wszystko, by jej przeszkodzić.
To opowieść o miłości, o dobru przeciwstawianemu szerzącemu się złu. O tym, że gdy nie robimy nic, przyglądając się jak się panoszy, to sami przyzwalamy na jego zwycięstwo. Traktuje o równości, tolerancji i braku uprzedzeń. O sprawiedliwych sądach i drugich szansach. To wszystko przynosi im Biała Jaskółka, taki jest jej przekaz.
Czy to utopia? Infantylne dziecięce mrzonki? Czy dusza ludzka może się tak zmienić, by szerzyć tylko dobro? To niemożliwe? A może każdy zacznie od samego siebie i własnego podejścia, własnego sumienia? Czasem wystarczy ta jedna jaskółka, iskra, by zapoczątkować lawinę dobra.
To przepiękna opowieść z ważnym przesłaniem, która z powodzeniem mogłaby trafić do kanonu lektur szkolnych. Przenosząca czytelnika w klimatyczny świat fantastyki, w którym jednak problemy fantastyczne nie są, a wręcz wydają się żywcem przeniesione ze współczesnego nam świata.
Dlaczego o tej książce tak niewiele się pisze? Naprawdę warta jest tego, by była czytana nie tylko przez nastoletniego czytelnika. Ja zakochałam się w świecie kreowanym przez autora, tak barwnie i obrazowo przedstawionym i Was gorąco zachęcam do jej poznania.
czytanie.na.platanie 2021-08-29 17:17:22