Jedyna taka Ester
Anton Bergman
Jedyna taka Ester
Anton Bergman
- Wydawnictwo: Widnokrąg
- Rok wydania: 2020
- ISBN: 9788395844102
- Ilość stron: 128
- Format: 15,5 x 20,5 cm
- Oprawa: twarda
Niedostępna
Opis: Jedyna taka Ester - Anton Bergman
Ester jest nowa w klasie i jest najbardziej NAJ na świecie. Signe chciałaby być jak ona – mieć własny klucz i sama wracać do domu. A mama Ester jest sławną aktorką i mieszka w Nowym Jorku. Nazywa się Greta Garbo. Tylko... czy to możliwe, skoro Greta już od dawna nie żyje?
I choć nie wszystko, co robi nowa koleżanka wydaje się właściwe… Signe w jej towarzystwie czuje się taka szczęśliwa! Do czasu, gdy się okaże, że Ester ma wielki sekret. Czy można o nim powiedzieć rodzicom?
Jedna z najlepszych książek dla dzieci 2016 wg. „Svenska Dagbladet”.
Książka wydana w ramach projektu Bliskie-dalekie sąsiedztwo. Projekt współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej "Kreatywna Europa".Kraj produkcji: Polska
Producent:
Widnokrąg S.C. A Nowacka-Devillard, D.Górska,K.Węgierek
Matejki 14
05-501 Piaseczno (Polska)
tel: 602272129
email: k.wegierek@wydawnictwo-widnokrag.pl
Szczegóły: Jedyna taka Ester - Anton Bergman
Tytuł: Jedyna taka Ester
Autor: Anton Bergman
Wydawnictwo: Widnokrąg
ISBN: 9788395844102
Tytuł oryginału: Varldens mesta Ester
Język oryginału: szwedzki
Tłumacz: Wallin Marta
Języki: polski
Rok wydania: 2020
Ilość stron: 128
Format: 15,5 x 20,5 cm
Oprawa: twarda
Waga: 0.36 kg
Recenzje: Jedyna taka Ester - Anton Bergman
W klasie Signe pojawia się nowa uczennica. Ester jest dość bezpośrednia, mówi co myśli i wydaje się być taka dorosła! Sama wraca po szkole do domu, ma swój własny klucz i telefon komórkowy. W dodatku opowiada, że jej mama jest słynną aktorką! Bycie taką Ester musi być fascynującą przygodą… Signe jest zauroczona nową koleżanką. Bardzo lubi spędzać z nią czas, choć momentami zachowanie Ester wprawia ją w zakłopotanie.
Gdy Signe dostaje od rodziców wymarzony klucz do domu, który mogła nosić na sznureczku na szyi, wspólnie z Ester wymykają się ze świetlicy. Co prawda Signe miała nie wracać sama do domu i czekać na rodziców, ale może nikt nie zauważy, jeśli wrócą przed godziną odbioru dzieci ze szkoły? Dziewczynki w domu zjadają czekoladę (choć Signe może jeść słodycze tylko w weekendy) i już po chwili muszą wracać do świetlicy. Gdy wieczorem okazuje się, że z pudełka w domu Signe zginął pamiątkowy pierścionek, dziewczynce coraz trudniej utrzymać w tajemnicy ucieczkę z Ester. Czy to przyjaciółka ukradła rodzinną pamiątkę? Gdy na jaw wychodzi, że Ester kłamała w sprawie swojej mamy, Signe ma coraz więcej wątpliwości, związanych z koleżanką. Jak postąpi Signe? Czy porozmawia z rodzicami o zachowaniu Ester?
Anton Bergman (tajemniczy pisarz, ukrywający się pod pseudonimem) świetne uchwycił rozterki głównej bohaterki. Autor bardzo wnikliwie przedstawia sytuację obu dziewczynek, choć nie o wszystkim dowiadujemy się od razu. Taki zabieg sprawia, że młodzi czytelnicy zobaczą, jak łatwo jest kogoś pochopnie ocenić. Jednocześnie przekonamy się, że zawsze należy rozmawiać z zaufanymi nam osobami o swoich problemach czy wątpliwościach. Nie tylko pomaga to znaleźć rozwiązanie naszych kłopotów, ale także poprawia relacje z bliskimi!
„Jedyna taka Ester” to kolejna szwedzka książka, w której autor pokazuje jak bardzo szanuje młodych czytelników. Ogromną zaletą skandynawskiej literatury dla dzieci jest to, jak prawdziwie opowiada ona o problemach i rozterkach dzieci, które są uniwersalne, nawet pomimo dzielących nas różnic kulturowych. To bardzo ważne, by czytać z dziećmi takie książki, a potem rozmawiać z nimi o problemach bohaterów. Uważam, że takie spotkania z literaturą są wspaniałym narzędziem wychowawczym!
Na koniec pragnę wspomnieć kilka słów o szacie graficznej. W książce „Jedyna taka Ester” znajdziecie sporo ilustracji, których estetyka jest wręcz znakiem rozpoznawczym skandynawskiej literatury. Prosta kreska, brak kolorów oraz pewna infantylność obrazków to częsta cecha książek szwedzkich autorów. Ilustracje Emmy AdBåge nie są tu wyjątkiem, choć warto podkreślić, że w każdej z jej książek obrazki, mimo swej prostoty, pełne są emocji! I choć odbiegają one estetyką od tych, do których przywykliśmy w książkach dla dzieci, są dużą wartością w jej książkach.
Gorąco polecam książkę „Jedyna taka Ester” czytelnikom od 9. roku życia!
Czytelnicze Podwórko 2020-10-19 09:29:24
Podobne do: Jedyna taka Ester - Anton Bergman
-
Cena dostępna po zalogowaniu