Skrawek pola
Kasia Bulicz-Kasprzak
Skrawek pola
Kasia Bulicz-Kasprzak
- Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
- Rok wydania: 2021
- ISBN: 9788382340181
- Ilość stron: 448
- Format: 13,5 x 21 cm
- Oprawa: miękka
Niedostępna
Opis: Skrawek pola - Kasia Bulicz-Kasprzak
Na początku XX wieku w małej wsi na Zamojszczyźnie przychodzą na świat trzy dziewczynki. Każda w innym domu, w innej rodzinie, a jednak historia splecie ich losy w zupełnie nieprzewidywalny sposób. Czy ubóstwo i niedostatek są człowiekowi przeznaczone na zawsze, czy majątek może zapewnić szczęście? Czy człowiek potrafi przeciwstawić się temu, co przynosi mu los?
"Skrawek pola" przedstawia prawdziwe, inspirowane opowieściami i wspomnieniami rodzinnymi autorki, portrety wiejskich rodzin Lipczewskich i Połajów. To wyjątkowa opowieść o życiu na wsi w niepewnych czasach, kiedy nad Polską i Europą zawisło widmo wojny. Pokazuje, że istnieją rzeczy, które wtedy i teraz liczyły się równie mocno, zaprzątały myśli ludzi, niezależnie od ich pochodzenia i statusu.
Wieś to nie miejsce, gdzie człowiek wstaje o wschodzie słońca, a chodzi spać z kurami. Tak jak w mieście, tamtejsi ludzie kochają i nienawidzą, bogacą się i ubożeją, różnica polega na tym, że na wsi nikt nie jest anonimowy. Wszyscy znają ciebie, twoją matkę, babkę i prababkę. Nie możesz liczyć, że zachowasz swój sekret, zawsze będą jakieś oczy, które coś widziały.
Kasia Bulicz-Kasprzak - choć dziś mieszka w mieście, od lat jest związana ze wsią; od pokoleń chłopka, właścicielka niewielkiego gospodarstwa na Zamojszczyźnie. Potrafi doić krowy, prowadzić ciągnik. Odróżnia zboża jare od ozimych i zna tajniki uprawy buraka cukrowego. Niezmiennie fascynuje ją polska wieś, jej specyficzny klimat i relacje między mieszkańcami. Pisarka, matka, gospodyni.
Szczegóły: Skrawek pola - Kasia Bulicz-Kasprzak
Tytuł: Skrawek pola
Autor: Kasia Bulicz-Kasprzak
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Seria: Saga wiejska
ISBN: 9788382340181
Języki: polski
Rok wydania: 2021
Ilość stron: 448
Format: 13,5 x 21 cm
Oprawa: miękka
Recenzje: Skrawek pola - Kasia Bulicz-Kasprzak
Akcja toczy się niespiesznym rytmem, zgodnym z cyklem natury. Łatwo cofnąć się w czasie i zamieszkać w Tynczynie, wsiąknąć w wiejską społeczność. Autorka przedstawia chłopów, ich codzienność wyznaczaną przez pory dnia i roku, ich trud i radość, zwykły dzień i święta. Przyglądałam się bohaterom w czasie zaręczyn, ślubu, wigilii, w domu i na polu, w czasie wolnym i przy pracy. Malownicze obrazy działają na zmysły – widać wnętrza chat, czuć zapachy potraw, słychać odgłosy krzątaniny. Zmieniają się one jak cztery pory roku plus… przednówek, bo ten należało liczyć osobno. Na początku każdego rozdziału autorka przytacza przyśpiewki ludowe, wyjaśnia pojęcia związane ze wsią i obejściem, podaje przepisy na różne potrawy. Całość uzupełnia naturalny język, czasem dosadny, wzbogacony przysłowiami i mądrościami ludowymi. Tę powieść i „Chłopów” Reymonta łączy autentyczny obraz wiejskiej społeczności, choć różni czas akcji i tło historyczne.
Autorka wprowadza czytelnika w świat wsi z początku XX wieku. Historia ma tu wiele do powiedzenia, gdyż dużo się działo w latach 1904-1926, i wpływa na mieszkańców. Sprawdził się wątek Ameryki i emigracji zarobkowej. Podczas lektury uświadomiłam sobie, ile znaczy skrawek pola dla różnych rodzin we wsi – inaczej myślą biedni chłopi, a inaczej bogaci. Opinia Kornelewiczów o chłopach jest negatywna. Warto zwrócić uwagę, co sami zainteresowani sądzą o sobie i dlaczego tak postępują; o co chcą walczyć; jak postrzegają miasto, szpital, wolność. Chłopi swój rozum mają. Mimo że plotkują zawzięcie i żadna tajemnica długo się nie utrzyma, to gdy trzeba, pomagają sobie. Fascynowała mnie zielarka ciotka Leonka i jej widzenie świata.
Powieść przeczytałam jednym tchem. Nie tylko losy bohaterów mnie intrygowały, ale różne ciekawostki i informacje dotyczące szczegółów życia na wsi przed wiekiem. Do tego wartość dodana, czyli wspomnienia rodzinne autorki, portrety rodzin Lipczewskich i Połajów splecione niewidoczną nicią z fikcją literacką. Wzruszył mnie opis pracowitej ziemi i jej odpoczynku. Trochę irytowały długie przeskoki czasowe – wolałabym bardziej płynną akcję.
Wybierzcie się na „Skrawek pola”. Napatrzycie się, nasłuchacie, potańcujecie i pojecie, poznacie marzenia i myśli, a przede wszystkim napracujecie się za wszystkie czasy. Pokręcicie się na karuzeli ludzkich emocji i uczuć, pomieszkacie u kilku rodzin, a potem będziecie chcieli więcej…
Martak180 2021-02-12 21:38:11
Informacje:
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Inne pozycje tego autora: Kasia Bulicz-Kasprzak (20)
- Szlachetne pobudki (Prószyński i S-ka) - Miękka
- Meandry miłości (Heraclon) - Plastikowa
- Muszę wiedzieć (Prószyński i S-ka) - Miękka
- Nie licząc kota audiobook (Storybox) -
- Nalewka zapomnienia (Storybox) -
- Inna bajka (Storybox) -
- Saga wiejska T.1 Skrawek pola audiobook (Storybox) -
- Muszę wiedzieć audiobook (Storybox) -
- Pójdę do jedynej audiobook (Storybox) -
- Po sąsiedzku T.1 Dom na skraju audiobook (Storybox) -
- Po sąsiedzku. Tom 2. Szlachetne pobudki (Storybox) - Pudełko
- Zielone pastwiska. Saga wiejska. Tom 3 (Prószyński i S-ka) - Miękka
- Po sąsiedzku. Tom 3. Uzasadnione wątpliwości (Heraclon) -
- Cała prawda (Prószyński i S-ka) - Miękka
- Puste wygony (Prószyński i S-ka) - Miękka
- Nalewka Zapomnienia (Prószyński i S-ka) - Miękka
- Trochę wstyd (Prószyński i S-ka) - Miękka
- Saga wiejska Tom 2 Gościniec (wyd. 2024) (Prószyński i S-ka) - miękka
- Niwa. (Prószyński i S-ka) - Miękka ze skrzydełkami
- Kresowe korzenie. Tom 2. Plewy. Napady, nafta, nadzieja (Prószyński i S-ka) - Miękka ze skrzydełkami