Wróbel w getcie
Kristy Cambron
Wróbel w getcie
Kristy Cambron
- Wydawnictwo: Znak
- Rok wydania: 2021
- ISBN: 978-83-240-6199-0
- Ilość stron: 384
- Format: 14.4 x 20.5 cm
- Oprawa: Miękka
Pojutrze (poniedziałek 2024-11-25)*Przy zamówieniu większej ilości egzemplarzy czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu
Opis: Wróbel w getcie - Kristy Cambron
Poruszająca opowieść o miłości i rodzinie w najmroczniejszych czasach
Gdy Kaja Makovsky dowiaduje się, że niemiecki terror dociera do Pragi, opuszcza Wielką Brytanię, żeby ratować swoją żydowską rodzinę. Kiedy jest już u celu, ucieczka okazuje się niemożliwa, a piekło wojny staje się jej bolesną codziennością. Kobieta trafia do getta w Terezinie, gdzie poznaje dziewczynkę, która niespodziewanie odmieni jej życie.
Kilkadziesiąt lat później Sera James i William Hanoverowie, bohaterowie „Motyla i skrzypiec”, w trakcie bajkowego ślubu zostają brutalnie rozdzieleni – mężczyzna zostaje oskarżony o przestępstwo, którego nie popełnił, a teraz grozi mu dziesięć lat więzienia. Sera postanawia zrobić wszystko, aby uratować swojego męża i ich wspólną przyszłość.
Losy dwóch kobiet, które dzielą dziesiątki lat, zostaną niespodziewanie połączone historią tajemniczej dziewczynki ocalonej z Holokaustu.
„Wróbel w getcie” to opowieść o tym, że nawet w najmroczniejszych czasach nie można tracić nadziei.
Kristy Cambron – autorka bestsellerowego „Motyla i skrzypiec”. Napisała wielokrotnie nagradzane powieści historyczne oraz książki non-fiction o tematyce religijnej. Z wykształcenia jest historykiem sztuki. Od kilkunastu lat prowadzi warsztaty rozwojowe dla kobiet. Mieszka w Indianie wraz z mężem i trzema synami.
Szczegóły: Wróbel w getcie - Kristy Cambron
Tytuł: Wróbel w getcie
Autor: Kristy Cambron
Wydawnictwo: Znak
Kod paskowy: 9788324061990
ISBN: 978-83-240-6199-0
Tłumacz: Gietka-Ostrowska Aleksandra
Rok wydania: 2021
Ilość stron: 384
Format: 14.4 x 20.5 cm
Oprawa: Miękka
Recenzje: Wróbel w getcie - Kristy Cambron
Akcja powieści toczy się dwutorowo, poznajemy dzieje dwóch kobiet. Sary, która żyje w obecnych czasach i Kai, której życie zaczynamy poznawać w roku 1939. Sera i William to bohaterowie „Motyl i skrzypce”, ale bez obaw możemy książkę wziąć do ręki, nie czytając ich wcześniejszych losów. To zupełnie inna, odrębna historia, a gdy nawiązuje do poprzedniej części, to wszystko jest zwięźle i dokładnie wytłumaczone.
Nie znajdziemy szczegółowych walk wojennych czy dokładnych zdarzeń historycznych, ale fabuła skupia się na ludziach, którzy musieli sobie radzić w tych trudnych czasach. Czyta się płynnie, a ja z zaciekawieniem czekałam na kolejne wątki z życia Kai. Odwaga dziewczyny imponuje, jej niezłomność, hart ducha może być inspiracją. Jej postać jest przykładem, jak jedna osoba może wpłynąć na losy innych i że jednostka może tak wiele.
Autorka wykorzystała prawdziwe wydarzenia, które wplotła we wzruszającą fabułę, tak by pamięć o nich nigdy nie zanikła. Widoczny jest ogromny kontrast między życiem Kai w Wielkiej Brytanii, a jej pobytem w getcie, do którego została zabrana wraz z rodzicami. To, jak bardzo różniły się te dwa światy, aż trudno sobie wyobrazić.
Historia nie tylko z miłością w tle, ale i ciekawymi postaciami drugoplanowymi. Nie wszyscy Niemcy zgadzali się z rozkazami, które musieli wykonywać i mimo tego, co im groziło, próbowali pomóc cierpiącym żydom w getcie. Ten drugoplanowy, ale jakże wyjątkowy bohater ze swastyką na ramieniu, budzi nadzieję i wiarę w człowieczeństwo. To dla mnie najważniejszy cichy bohater tej opowieści, bo jego zachowanie wymagało wiele odwagi.
„Wróbel w getcie” to historia dziewczyny, która pragnęła wieść normalne życie, zakochać się, pracować i żyć spokojnie. To, że była z pochodzenia w połowie żydówką przekreśliło jej plany i marzenia. Chęć pomocy rodzinie, okazała się większa niż strach, a uczucie miłości trzymało ją przy nadziei i dodawało odwagi.
Warto sięgnąć po książkę, by pamięć o tych strasznych wydarzeniach pozostała na zawsze, bo tylko w ten sposób można mieć nadzieje, że już nigdy nic takiego się nie zdarzy. Pięknie autorka połączyła losy Sery i Kai. Sporo emocji towarzyszy nam przy lekturze, cierpienie, ból, niesprawiedliwość i złość na cały świat, że na to pozwalał.Sylwia M 2021-01-05 07:48:21
Bardzo się cieszę, że przed poznaniem tej książki, sięgnęłam po jej pierwszą część, bowiem jej współcześni bohaterowie powracają i niezmiernie ucieszył mnie fakt, że dane mi będzie poznać dalsze losy Sery i Williama, których zdążyłam szczerze polubić. Moim zdaniem książki te można czytać również oddzielnie.
Ceremonię zaślubin Sery i Willa przerywa nagłe aresztowanie pana młodego. Grozi mu dziesięć lat więzienia z powodu niesłusznego oskarżenia. Sera zrobi wszystko, by udowodnić jego niewinność.
Rok 1942. Kaja Makovsky opuszcza bombardowany przez niemieckie naloty Londyn, by pomóc swej żydowskiej rodzinie w Pradze. Niestety ucieczka okazuje się niemożliwa i kobieta trafia do getta w Terezinie. Poznaje tam dziewczynkę, która odmieni jej los.
Książka została oparta na tym samym schemacie co poprzednia część. Ponownie przeszłość przeplata się ze współczesnością i ma na nią niebagatelny wpływ.
Zewsząd czuć jak ogromną rolę odgrywa wiara w życiu autorki, przez co jej język, choć piękny uderza jednak w podniosłe tony. I choć opisywane wydarzenia są literacką fikcją, to przedstawione zostały jak najbardziej zgodnie z tamtą rzeczywistością, bez jej koloryzowania i fałszowania.
Wróbelkami autorka nazywa tysiące dzieci z obozu koncentracyjnego w Terezinie. Z ponad piętnastu tysięcy, które przekroczyły jego bramy, ocalało mniej niż sto.
Muszę przyznać, że ta lektura nie zrobiła na mnie takiego wrażenia jak wcześniejsza, nie wiem, czy to wina pewnej powtarzalności w budowie powieści, czy przesycenie gatunkiem.
"Wróbel w getcie" to poruszająca opowieść, która zmusza do refleksji, dając też nadzieję.
Coolturka 2021-02-17 20:03:27
Podobne do: Wróbel w getcie - Kristy Cambron
-
Niedostępna